Pobjednici naravno nisu dobili samo slavu. U nagrade je uključena i stipendija od Googlea u iznosu od 25.000 do 50.000 dolara, studijska putovanja u znanstvene centre kao što su CERN i Fermilab te trofeji (a to je možda najbolje od svega) izrađeni od Lego kockica.
Što su ovi mladi ljudi napravili pa su zaslužili takvo poštovanje od najveće tehnološke kompanije na svijetu?
Dobitnica Velike nagrade, i to s dobrim razlogom, je 17-godišnja Brittany Wenger iz Lakewood Rancha u Floridi. Kombinirajući područja biologije i računalnih znanosti, ona je napisala aplikaciju koja pomaže liječnicima prilikom dijagnosticiranja raka dojke, kako stoji u opisu ovog projekta na Googleu, piše Huffington Post.
Vrst računalnog programa, nazvan "neuralna mreža", ova djevojka je dizajnirala kako bi on oponašao rad ljudskog mozga. Dajte mu veliku količinu podataka (u ovom slučaju oko 7,6 milijuna procesa) i umjetni "mozak" će naučiti da otkriva složene obrasce i da upozorava ako je dijagnosticiran rak dojke.
Njezin program koristi podatke dobivene na osnovu "punktiranja", što je minimalno invazivni postupak kojim se liječnici služe u dijagnostici, ali je i najmanje precizan, kako piše Fox News.
Ipak, Wagner je to uspjela promijeniti jer njezin program sada s uspjehom dijagnosticira 99 posto malignih tumora.
"Mislim da bi mogao biti spreman za upotrebu u bolnicama", rekla je Wagner za WWSB. "Voljela bih dobiti različite podatke od liječnika. Upravo sada imam 700 ispitanih uzoraka", rekla je Wagner.