10 nacina kako iskoristiti stari smartphone

Ako imate negdje stari smartphone ili tablet koji je ustupio svoje mjesto mladem, ljepsem i potentnijem, nemojte jos poslati casnog starcica u staro zeljezo.

5.5.2015.
11:17
VOYO logo

Da, istina je. Mobiteli, kao i manje-vise sve drugo, namjerno se proizvode tako da izdrze onoliko koliko im vrijedi jamstveni rok – i brzo nakon toga ce vas izdati. U zelji za profitom, proizvodaci se ne trude napraviti ih maksimalno izdrzljivima; radije ce ustedjeti koji cent koristeci jeftinije materijale. A i taj softver – s vremenom se u memoriji nakupi svakakvog taloga, nove verzije aplikacija donesu nove zahtjeve neprimjerene starijoj elektronici... Najgore su od svega baterije: svakim novim punjenjem traju sve krace i krace, dok ne dodemo do trenutka kad se upitate isplati li ih se vise uopce puniti, pise Vecernji.hr.

Ipak, nema smisla naricati za starim dobrim vremenima. Cinjenica je da smo te starkelje, jednom kad odu u mirovinu, mogli koristiti samo kao hladno oruzje ili pritiskivac za papir, a u danasnjim „pametnim" uredajima jos se uvijek moze iskoristiti nesto „pameti" i kad izgube potenciju za cjelodnevno opsluzivanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Nadzorna kamera

Nadzorne su kamere skupe i komplicirane stvarcice, a nemaju neku bitnu prednost nad vasom starudijom kojoj kanite podariti novi zivot u zastitarstvu. Za to cete joj morati osigurati neko stabilno i suho mjesto, punjac i Wi-Fi vezu (zelite moci u svakom trenutku preko interneta pogledati scenu nadzora, zar ne?). Trosak: 0 kuna. Jos ce vam trebati odgovarajuci softver, koji detektira pokret i aktivira kameru (i alarmira vas ako tako zelite). Nasa omiljena aplikacija te vrste jest Manything (iOS – besplatno), a ako imate stariji uredaj, manje atraktivan ali jednostavniji Presence (iOS – besplatno) nije los izbor. Ako nemate iPhone ili iPad, preporucujemo Salient Eye (Android, uskoro iOS – besplatno). Primijetili ste da smo jos uvijek na 0 kuna, zar ne?

Sve su te aplikacije korisne za nadzor doma, ureda, garaze, poslovnog prostora, apartmana... ali ako zelite pratiti svoje djetesce, nabavite specijaliziranu baby alarm aplikaciju: one posebnu pozornost posvecuju zvuku kako bi uhvatile trenutak kad se dijete probudi i odmah vas alarmirale, a tada mozete djetetu nesto reci ili otpjevati uspavanku, kako bi opet zaspalo ili se umirilo dok ne dodete do njega. Preporucujemo Dormi (Android, besplatna proba / dolar mjesecno). Za iPhone nema tako dobre aplikacije, a najuspjelija je Cloud Baby Monitor (iOS, 4 $).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. Internetski radio

U odnosu na „klasicni“ radio, internetski ima golemu prednost: mozete birati izmedu doslovce desetaka tisuca radiostanica medu kojima cete sigurno naci nesto za svoj ukus (ako imate volje, mozete ga i prosiriti i rafinirati). Stari mobitel ce sasvim lijepo posluziti za pozadinsku glazbu na poslu ili kod kuce; treba vam samo jos neki uredaj za reprodukciju glazbe i odgovarajuci kabel: on ce s jedne strane imati prikljucak koji izgleda kao onaj za slusalice – tu stranu cete gurnuti u prikljucak za slusalice na mobitelu – a s druge strane ce biti ili isti takav (aktivni zvucnici, stari radiokasetofon, radioprijamnici ili CD boomboxi) ili dva ista takva (hi-fi, kucna kina, ambiciozniji prijenosni audiouredaji).

Od aplikacija najsigurniji izbor je TuneIn Radio (Android, iOS, Windows Phone, Blackberry – besplatno), ali ne zato sto je najbolji – po nasem sudu, prilicno je kompliciran i nakrcan nepotrebnim mogucnostima od kojih je tesko pronaci one bitne – nego zato sto nudi najveci izbor radiostanica.

3. Auto MP3 player

Ne preporucujemo da mobitel koristite kao internetski radio u autu – to zvuci primamljivo, ali u praksi tesko prolazi, osim ako imate neku povoljnu mobilnu tarifu i ne vozite se izvan gradova – jer u Hrvatskoj, cim se maknete izvan sredista vecih gradova, 3G signal stane blijediti i nestajati – a s njim i internetski radiosignal. No zato mozete nakrcati gomilu MP3-ica na stari mobitel i prikljuciti ga na autoradio da biste uzivali u voznji uz omiljenu glazbu. Ne treba vam nista – cak ni posebna aplikacija – mozda tek audio kabel, ako ga vec nemate, kao i kabel za napajanje (oboje ce kostati manje od sto kuna). Ako imate bogatu glazbenu kolekciju ili znate nekoga tko ju je voljan podijeliti s nama, isplatit ce se i investicija od sto-dvjesto kuna u microSD karticu od 16 ili 32 GB.

4. GPS navigacija

Za ovu primjenu bit ce vam korisniji stari tablet nego mobitel, ali i on ce posluziti. Konacno, najpopularniji GPS uredaji oni su s ekranom velicine 3,5 inca, a lako je moguce da vas zastarjeli mobitel ima veci. Svakako investirajte u stalak koji cete pricvrstiti na odgovarajuce mjesto. Trebat ce vam i kabel za napajanje, eventualno i audiokabel – i to su sve neophodne investicije. Ako puno putujete, mozda cete pozeljeti i neku profesionalnu GPS aplikaciju, ali po nasim iskustvima vecinu ce zadovoljiti Nokia HERE (Android, Windows Phone, uskoro iOS – besplatno) koji ima glasovnu navigaciju na hrvatskom i mogucnost da kod kuce preuzmete karte cijelog svijeta pa internetska veza nije potrebna. Ako si je mozete priustiti i zivite u Zagrebu, tada preporucujemo Google Maps (Android, iOS – besplatno) koji ce vam pokazati i stanje na cestama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrlo je zanimljiva aplikacija i ruski Hudway (Android, iOS – besplatno) koja ce na ekranu mobitela iscrtati upute za navigaciju tako da ce se, kad se mobitel polozi na komandnu plocu, upute „projicirati“ (zapravo zrcaliti) na vjetrobransko staklo. Vrlo efektno – imat cete dojam kao da ste u pilotskoj kabini, s HUD kacigom – ali i zivotno vazno jer olaksava voznju u uvjetima slabije vidljivosti.

5. Fotookvir

Evo jos jedne primjene u kojoj ce se tablet snaci bolje nego mobitel. Puno bolje. No, ako stari mobitel stvarno nije vise za nista drugo… kupite mu stalak i neka sluzi barem za dekoraciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Digitalni fotookviri bili su prilicno popularni prije nego sto su se pojavili tableti, ali sada su gotovo pa izumrli – nije ni cudo jer prakticki nema funkcije koju tableti ne bi mogli obaviti jednako dobro – a kostaju tek nesto vise. Stari (pa cak i novi, jeftini) tablet moze sasvim lijepo posluziti kao dekorativni fotookvir za dom ili ured, a to je mozda i jedini elektronicki uredaj koji ce rado prigrliti vasa baka – ako mu memoriju nakrcate slikama unuka.

Lako je moguce da ce vam za ovu svrhu biti dovoljna dobra aplikacija za pregled fotografija koju vec imate instaliranu (ili opcija Daydream ugradena u Android od verzije 4.2), ali ako pozelite bolju, isprobajte Dayframe (Android – besplatno) ili Picmatic (iOS – besplatno) koje znaju povlaciti i fotografije s online servisa.

6. Budilica

Ova je primjena relativno slicna kao prosla; spomenuti Daydream ce lijepo opsluziti obje. Cak mozete podesiti uredaj u obje svrhe – da pokazuje fotografije i svira alarm. Ako ne zelite prikazivati fotografije, mozete prikazivati detaljnu, neprestano azuriranu vremensku prognozu, stolni kalendar ili widget s vijestima. Budilica se da lijepo iskoristiti ne samo u spavacoj sobi nego i u uredu: kao podsjetnik na obaveze. Kao u prethodnom primjeru, mozda vec imate sav potreban softver (i opet, dobro ce doci stalak), ali ako ste znatizeljni, isprobajte prekrasno dizajniran Timely (Android – besplatno) ili jednostavan i praktican Wake (iOS – besplatno).

7. Kuharica

Ako mozete odoljeti iskusenju da svako malo provjerite sto se dogada na Facebooku, smartphone ili tablet moze biti koristan kuhinjski pomocnik. Posebice uz aplikacije kao sto je SideChef (Android, iOS – besplatno) koje ce vam ne samo pomoci da nadete ukusne recepte po svojemu ukusu nego i pokazati vam kako se tocno pripravljaju – korak po korak, uz videoupute. Naravno, mozete proci i bez aplikacije: YouTube je nepresusno vrelo receptura za pripremu recepata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premda vam nece biti zao donijeti (pra)stari uredaj u kuhinju, ako vam se dopadne drzati ga ondje, razmislite o tome da ga obucete u neki otporniji case i da mu zalijepite neku zastitu na ekran, a dobro ce doci i stalak koji smo cesto spominjali dosad.

8. Wi-Fi hotspot

Tableti i laptopi s ugradenim 3G modemom su rijetki i papreno skupi (u pravilu su stotinjak eura skuplji od identicnog modela bez 3G-a). Stoga je isplativije koristiti mobitel kao prijenosni hotspot kojim cete internetsku vezu s jedne SIM kartice moci podijeliti s drugim uredajem, a ako treba, i s vise njih istodobno. Svaki smartphone proizveden u posljednjih nekoliko godina ima tu opciju; poseban Wi-Fi hotspot softver trebat cete samo ako imate Android stariji od 2.3 ili iPhone stariji od 4.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od ostalih devet primjena, za ovu ce vam trebati stari uredaj kojem baterija jos uvijek pristojno radi (priznajemo, to je rijetka kombinacija), ali ako vam se ucini korisnom, razmislite o kupnji nove baterije – preko eBaya, mozda?

9. Daljinski upravljac

E sad vec postaje komplicirano. Daljinski upravljac jedna je od najkorisnijih funkcija u koju mozete upregnuti stari mobitel (a mozda i tablet), posebice ako u kuci ili u profesionalnom zivotu koristite puno elektronike. Mobitel kao univerzalni kontroler tada vam moze pojednostaviti zivot – ali tek nakon sto se potrudite i istrazite mogucnosti jer ovdje nema univerzalnog recepta.

Ako u dnevnoj sobi drzite vise od dva daljinska upravljaca, vjerojatno ste razmisljali da nabavite univerzalni daljinski upravljac. No te stvarcice, ako ista vrijede, kostaju vise nego sto vrijedi vas stari mobitel – koji moze sve sto i oni i puno vise. Nazalost, vecina mobitela nema IR (infracrveni) prijemnik pa cete vjerojatno morati nabaviti jedan koji cete nataknuti na mobitel. Problem je u tome sto se takvi uredaji rijetko pronalaze u nasim trgovinama pa cete ga morati naruciti online: preporucujemo Zmart Universal Remote Control koji se moze naci za dvadesetak dolara bez postarine. Njime mozete upravljati kucnom zabavnom elektronikom (TV, kucno kino, hi-fi itd.) – prateca aplikacija za iOS ili Android ce ih prepoznati ili ce nauciti kako upravljati njima.

Ako na TV imate prikljuceno racunalo ili zelite iz naslonjaca u dnevnoj sobi upravljati reprodukcijom videa, glazbe i fotografija s racunala, to je vec laksi zadatak. Na svoj smartphone instalirajte izvrstan Unified Remote (Android, iOS, Windows Phone – besplatno) koji ce vas na prvi pogled zastrasiti kolicinom mogucnosti, ali na njemu mozete doista svaku sitnicu podesiti. Postoje i aplikacije kojima mozete posve preuzeti kontrolu nad racunalom, pretvoriti smartphone u zamjenu za misa ili iPad u drugi ekran za Mac – ali to su odreda odvise zahtjevni zadaci za stare uredaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

10. Djecja igracka

Ovo smo mozda trebali staviti na broj 1 – jer je to najkorisnija i najplemenitija svrha u koju mozete iskoristiti stari uredaj – ali nismo, jer je to zapravo najzahtjevnija primjena. Ovdje ima jos manje univerzalnih recepata: djeca ce sebi namijenjene aplikacije vrlo brzo prerasti ili ce im jednostavno dosaditi. Ipak, ne mozete pogrijesiti ako stari tablet nakrcate crticima (idealno za putovanje), a i za najstariji mobitel cete naci jednostavne, nezahtjevne igre – mozda cak i one kojima ste se vi igrali, uz pomoc emulatora za stare konzole.

Stvar dodatno komplicira to sto se kvalitetne aplikacije za manju djecu cesto placaju (cesce od onih za odrasle!), a mnoge od njih dijete nece moci iskoristiti jer jos ne vlada dovoljno engleskim jezikom. Slicno tome, Googleov YouTube Kids (Android, iOS – besplatno) zvuci zanimljivo, ali u trenutku pisanja ovog teksta jos je bio dostupan samo u SAD-u. Najbolje sto mozete uciniti jest vjerojatno to da klincu date uredaj u ruke i pustite ga da sam otkriva aplikacije i primjene, ali dakako da nije mudro ostaviti mu neogranicenu slobodu. Na uredajima s Androidom 4.3 ili novijim mozete kreirati Restricted Profile u kojem mozete ograniciti koje aplikacije moze koristiti i sto moze kupiti (ovo posljednje svakako treba onemoguciti!). Aplikacijom Dinner Time (Android, iOS – besplatno) mozete ograniciti i vrijeme koja djeca provode nad ekranom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

http://www.vecernji.hr/techno/top-10-novih-primjena-za-stari-smartphone-995473

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo