Razmišljate o kupnji novog računalnog miša, ali ne znate koji odabrati - laserski ili optički miš? Da bismo vam olakšali izbor, za vas smo izdvojili sve o laserskim i optičkim miševima.
Računalni miševi mogu biti laserski i optički. Različitih su veličina i oblika, a a najčešće imaju dvije glavne tipke te sitni kotačić u sredini koji prvenstveno služi za pomicanje gore i dolje. Moderniji miševi danas također imaju i dodatne gumbe koji omogućavaju razne funkcije.
Optički miš
Optički miš radi na način da snima podlogu, odnosno koristi posebne LED diode čija se svjetlost odbija direktno od podloge te tako dolazi do CMOS senzora zaduženog za pamćenje boje. Zahvaljujući promjeni izgleda podloge, mikroprocesor bilježi položaje računalnog optičkog miša te ih šalje priključenom računalu.
Optički miš može bez problema raditi na gotovo svim podlogama, a većina novijih optičkih miševa kvalitetno radi i bez podloge. Najveća karakteristika ove vrste računalnih miševa jest velika rezolucija koja omogućava veću osjetljivost na pokret miša i brži rad. Većina optičkih miševa ima rezoluciju od 400 do 800 dpi, a miševi namijenjeni igranju igrica znaju imati i do nevjerojatnih 1600 dpi.
Laserski miš
Laserski se miš u samom radu ne razlikuje mnogo od optičkog, ali umjesto LED dioda koristi infracrvenu lasersku diodu. Upravo zbog toga laserski miš ima mnogo veću osjetljivost. Također je važno pripaziti na kakvoj ga površini koristimo. S obzirom na to da su mnogo precizniji od optičkih miševa, laserski miševi nešto su skuplji.
Čitaj, prati i komentiraj naše priče i na našoj Facebook stranici Život i stil!