Vozačka dozvola dobiva se polaganjem vozačkog ispita koji se sastoji od teorijskog djela prometnih propisa, od testa vožnje i testa prve pomoći. Izdaje se za upravljanje vozilima koja su svrstana u A1, A2, A, B, B + E, C1,C1 + E, C, C + E, D, D + E, F, G, H i M kategorije. U nastavku objašnjavamo kategorije vozačke dozvole.
Kategorije vozačke dozvole:
A1 -Motocikli radnog obujma motora do 125 cm3 i snage motora do 11 kW.
A2 – Motocikli čija snaga ne prelazi 35 kW i čiji omjer snaga/masa ne prelazi 0,2 kW/kg, a ne potječu od vozila čija je snaga dvostruko veća i više.
A – Motocikli sa ili bez bočne prikolice.
B – Motorna vozila, osim vozila A1, A2, A, F, G i M kategorije čija najveća dopuštena masa ne prelazi 3.500 kg i koja su dizajnirana i konstruirana za prijevoz ne više od 8 putnika, ne računajući sjedalo za vozača; motorna vozila ove kategorije mogu biti u kombinaciji s priključnim vozilima čija najveća dopuštena masa ne prelazi 750 kg.
B+E – Kombinacije vozila koje se sastoje od vučnog vozila B kategorije i priključnog vozila, pri čemu najveća dopuštena masa priključnog vozila ne prelazi 3.500 kg.
C1 – Motorna vozila do 7.500 kg najveće dopuštene mase.
C – Motorna vozila čija je najveća dopuštena masa iznad 7.500 kg.
C+E – Skupine vozila koje se sastoje od vučnoga motornog vozila C kategorije i priključnog vozila čija najveća dopuštena masa iznosi više od 750 kg.
D – Motorna vozila za prijevoz osoba koja osim sjedala za vozača imaju više od 8 sjedala.
F – Traktori sa ili bez prikolice.
G – Radni strojevi.
H – Pružna vozila – tramvaji.
M – Mopedi i motokultivatori.
Ovo su bile nabrojane kategorije vozačke dozvole.