Google je upozorio milijarde korisnika Androida diljem svijeta na zastrašujući hakerski napad koji može navesti ljude da misle kako im je mobitel isključen. Hakeri su uspjeli instalirati lažni crni ekran, a uspijevaju i daljinski ugasiti svjetlinu ekrana i onemogućiti obavijesti, piše The Sun.
Oni pomoću zlonamjernog softvera zapravo mogu raditi što žele. Zatamnjeni ekran im omogućuje da pišu ili kopiraju i mijenjaju podatke na mobitelima korisnika diljem svijeta, kao da ih oni zapravo drže u rukama.
Lako preuzimanje
Osim toga, softver prati i radnje stvarnih vlasnika mobitela, što omogućuje hakerima krađu PIN-ova i lozinki. Zlonamjerni softver Octo, koji hakerima služi za ova nedjela se, prema riječima stručnjaka, već pojavio na dark-webu, gdje hakeri obično najčešće i haraju.
Mobiteli bivaju zaraženi tako što njihovi vlasnici slučajno instaliraju lažni preglednik ili dobiju lažne obavijesti o ažuriranjima aplikacije Google Play Store, čime zapravo preuzimaju zlonamjerni softver. Octo se proširio zahvaljujući aplikacijama poput Fast Cleanera, koja je imala 50.000 preuzimanja. Ta je aplikacija uklonjena iz Google Play Storea u veljači.
Opasne mogućnosti
A Octo je zapravo varijanta trojanskog virusa ExobotCompact otkrivenog 2018. "ExobotCompact/Octo ima opasne mogućnosti, pokretane inventivnim shemama distribucije, uključujući 'droppere' na službenoj trgovini Google Play i zlonamjerne odredišne stranice. Stoga će korisnici vrlo vjerojatno upasti u instaliranje zlonamjernog softvera na svoje uređaje, dopuštajući akterima daljinski pristup svojim uređajima, a time i svojim bankovnim računima", pišu na specijaliziranom blogu Threat Fabric.