Baš kao i psi tragači, i pčele mogu prepoznati određene mirise sa zapanjujućom preciznošću. U prošlosti su ih znanstvenici koristili za otkrivanje mina i otrovnih patogena, a u novije vrijeme koriste ih čak i za dijagnosticiranje ranih faza određenih bolesti.
Pčele su posebno osjetljive na feromone iz apokrinih žlijezda ljudi, koje sadrže podatke o zdravlju neke osobe.
Na ovogodišnjem Tjednu dizajna u Eindhovenu, portugalska dizajnerica Susana Soares predstavila je jednostavan uređaj koji zahvaljujući zadivljujućem talentu pčela otkriva širok spektar različitih bolesti, uključujući tuberkulozu, rak pluća i kože te dijabetes.
Neobična kugla od stakla sastoji se od dviju komora. U velikoj komori nalazi se nekoliko treniranih pčela, a u manju komoru izdišete.
Prije nego ih stave u veliku komoru, pčele su obučene da razviju Pavlovljev refleks, koji povezuje biomarkere povezane s određenim bolestima s nagradom u obliku hrane. Samo što obuka pčela, za razliku od obuke četveronožnih ljubimaca, traje nekoliko minuta.
Jednom kad su izložene specifičnom mirisu, pčele se hrane otopinom šećera i vode, a to je nagrada koju pamte tijekom cijelog života dugog šest tjedana. Kad osoba izdiše u manju komoru, pčele će uletjeti u nju ako u toj komori otkriju miris za koji su obučene da ga prepoznaju.
Sustav definitivno nije jednostavan, ali može biti jeftina alternativa postojećim metodama za otkrivanje ranih faza bolesti koje zahtijevaju skupu medicinsku opremu.