"Pametne" stvari manje-više nastaju tako da se neki svakodnevni predmet poveže na internet, te potom utvrdi da upravo ta stvar život čini lakšim, jednostavnijim, boljim...
Kod nekih uređaja, poput televizora, to ima smisla. Lijepo je imati televizor koji se može spojiti na internet, te na njemu igrati igrice, downloadati videosadržaje ili se koristiti streaming servisima poput Netflixa (u Hrvatskoj još nedostupan).
No za mnoge druge stvari, primjerice uređaje koje imate u kuhinji, ovakav pristup može se činiti pomalo neobičnim.
Ovo nije spriječilo kompanije poput LG-a i Samsunga da pokušaju nešto napraviti. Zajedno s mobilnim uređajima, tabletima i "pametnim" televizorima, ove dvije južnokorejske kompanije predstavile su ove godine i "pametne" frižidere i "pametne" perilice posuđa.
Na ovogodišnjem CES-u snažan naglasak stavljen je na povezivanje uređaja putem weba kako biste ih mogli kontrolirati preko smartphonea ili računala. Želite vidjeti koliko će još perilici trebati da završi s pranjem posuđa? Nema problema. Provjerite na svom smartphoneu.
Samsungov frižider ima čak i aplikaciju Evernote, tako da članovima obitelji možete ostavljati podsjetnike, napomene, bilješke i sl.
Jasno vam je na što ciljaju ove "pametne" stvari.
Gledajući ove stvarčice svijet izgleda prilično automatizirano. Zar će nam vilica zaista govoriti koliko smijemo pojesti i koliko brzo smijemo hranu prinositi ustima?! Neke stvari zaista su toliko smiješne da se doimaju nadrealno.
No čini se da dodavanje aplikacija normalnim kućanskim predmetima baš i neće naročito opametiti naš dom.
Postoje tvrtke koje rade na projektu pametnog kućanstva (Smart Home) i njihov pristup ipak ima puno više smisla.
Uzmite za primjer termostat Nest, koji prati vaše navike te potom prilagođava temperaturu u vašem domu kad ste vani. Termostat Nest možete daljinski kontrolirati putem smartphonea, ali prava magija je u tome da je dovoljno pametan da radi i sam, bez vaše pomoći, upravo zato jer može "naučiti".
Dvije druge tvrtke Electric Imp i Smart Things također rade na sličnim konceptima.
Ako vaš "pametan dom" jednom poleti, neće poletjeti zato jer je netko skužio kako u perilicu ugraditi aplikaciju Angry Birds, nego zato jer je netko shvatio kako napraviti da stvari rade što bolje i dobro zna što, zapravo, želite.