Odluka Svjetske antidopinške agencije (WADA) o izricanju tromjesečne suspenzije Janniku Sinneru izazvala je snažne reakcije u svijetu tenisa. Nakon što je talijanski tenisač postigao nagodbu s WADA-om i prihvatio kaznu zbog pozitivnog dopinškog nalaza iz prošle godine, u javnosti su se pojavile sumnje u pravednost takvog ishoda.
Jedan od prvih koji je izrazio svoje nezadovoljstvo bio je Novak Đoković, koji je dovodio u pitanje konzistentnost odluka WADA-e i sugerirao da se prema različitim sportašima primjenjuju nejednaki kriteriji. Njegovim kritikama pridružio se i bivši najbolji tenisač svijeta, Jevgenij Kafeljnikov, koji je otvoreno problematizirao dogovor zahvaljujući kojem Sinner neće propustiti Roland Garros.
Na temelju postignute nagodbe, Sinnerova suspenzija trajat će od 9. veljače do 4. svibnja 2025., što znači da će propustiti nekoliko važnih turnira, uključujući Masters 1000 natjecanja u Indian Wellsu i Miamiju u ožujku, kao i prestižne turnire u Monte-Carlu i Madridu tijekom travnja. Međutim, budući da Roland Garros započinje 25. svibnja, Sinner će imati pravo nastupa na tom Grand Slamu, što je izazvalo dodatne kontroverze.
"I nikada nećemo saznati tko je bio inicijator dogovora," napisao je na X-u.
"Ja to jednostavno ne razumijem!! Ako si apsolutno 100% siguran u svoju nevinost (kao što je bio ranije sa svojim odvjetnicima), zašto si prihvatio tromjesečnu zabranu?? Nema mi smisla," dodao je Kafeljnikov, a u objavi koja je uslijedila savjetovao druge tenisače da bojkotiraju susrete sa Sinnerom.
"Nakon posljednjih događaja, napravio bih sljedeće (pod pretpostavkom da još uvijek igram). Svaki put kada izvučem Sinnera na turniru, ne izlazim na teren, bez obzira je li to prvi krug ili finale. Ali bojim se da nitko neće napraviti tako nešto", napisao je osvajač zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Sydneyu 2000. godine.
"Misli li još netko (poput mene) da će WADA uništiti sport koji smo nekoć voljeli?" dodao je Kafelnikov.
Vrijedi napomenuti da je WADA prvotno inzistirala na znatno strožoj kazni, predlažući suspenziju u trajanju od jedne do dvije godine, no postizanjem dogovora kazna je uvelike ublažena. Ovakav ishod izazvao je podjele u teniskoj zajednici, a mnogi postavljaju pitanje o dosljednosti antidopinških pravila i njihovoj provedbi u profesionalnom sportu.