Donna Vekić primit će od države novčanu naknadu, a od 45. i sportsku olimpijsku mirovinu

Najviše voli raditi intervjue sa sportašima, odličan novinar i 'pravi terenac'

3.8.2024.
19:28
Igor Kralj/PIXSELL

Donna Vekić osvojila je danas srebro na Olimpijskim igrama u Parizu, za što će jednokratno dobiti 26 tisuća eura od države. Osječanka je u finalu izgubila od Kineskinje Qinwen Zheng 6:2, 6:3, ali je svojim srebrom učinila Hrvatsku i hrvatski sport u cjelini ponosnima.

Srebro na OI u Parizu najveći je uspjeh za Donnu, koja će tek u narednim danima, tjednima i mjesecima biti svjesna što je napravila. Godinama...

NAKLON DO PODA /

Glavu gore. Donna osvojila srebro na Olimpijskim igrama. Kineskinja ovog puta bila bolja

Srebrna medalja Vekić četvrto je odličje za Hrvatsku na ovim Igrama. Vekić će osim medalje dobiti i spomenutu financijsku nagradu od Republike Hrvatske.

Ima sad i pravo na primanje sportske mirovine nakon 45. godine, a ona će iznositi od 40 do 100 posto prosječne hrvatske neto plaće.

Inače, sportaš osvajač zlatne medalje na Olimpijskim igrama stječe pravo "sportske mirovine" od 45. godine. U Hrvatskoj zlatni olimpijac nakon napunjene 45. godine ima naknadu u stopostotnom iznosu prosječne hrvatske plaće za cijelog svog života.

Na razini prosječnog životnog vijeka jedan zlatni olimpijac dobije od države više od pola milijuna eura, kad se zbroje nagrade i ta "sportska mirovina".

Osim Donne Vekić medalje su u Parizu osvojili još Barbara Matić, braća Sinković i Miran Maričić.

Barbara Matić pobjednica je judo turnira u kategoriji do 70 kilograma. Braća Sinković pobijedili su u finalu veslačke discipline dvojac bez kormilara. Miran Maričić brončanu je medalju osvojio u streljaštvu, u disciplini zračna puška na 10 metara.

POGLEDAJTE VIDEO: Donna je ispisala povijest u Parizu. RTL je u hrvatskoj kući na OI gdje čeka srebrnu junakinju: 'Šampanjac se hladi'