DERBIJI DILJEM EUROPE / Slavlje Furije u Parizu, Crna Gora zaustavila Engleze

Nizozemska je na pragu prolaska na SP nakon što su u Amsterdamu 'demolirali' Rumunjsku s 4:0.

26.3.2013.
23:20
AP

Svjetski i europski prvak Španjolska postigla je važnu pobjedu od 1:0 protiv Francuske u Parizu, dok su u Podgorici Crna Gora i Engleska odigrale 1:1.

Španjolci su se vratili na na prvo mjesto skupine I s bodom više od Francuza, a važna tri boda donio je Pedro u 58. minuti. Španjolci sada imaju 11 bodova, drugi Francuzi 10, a zatim slijede Gruzijci s četiri.

Crnogorci su zadržali dva boda prednosti u odnosu na Engleze odigravši u izravnom dvoboju u Podgorici 1:1. Gosti su poveli preko Rooneya (6), ali veliki bod domaćima donio je Damjanović (76). Četiri utakmice prije kraja kvalifikacija Crna Gora ima 14 bodova, a Engleska 12.

Nizozemska je na pragu prolaska na SP nakon što su u Amsterdamu "demolirali" Rumunjsku s 4:0 pogocima Rafael van der Vaarta (11), Robina van Persiea (55,64pen) i Jeremaina Lensa (89).

Češka je u skupini B gostovala u Armeniji i pobijedila 3:0 pogocima Mateja Vydre (47, 81) i Daniela Kolara (94), pa su Česi, nakon domaćeg poraza od Danske (0:3) u petak, ipak ostali u konkurenciji za prva dva mjesta u skupini u kojoj vodi Italija s 13 bodova. Talijani su slavili na Malti s 2:0 pogocima Marija Ballotellia (11, 45), a domaći igrač Mifsud je promašio penal u 15. minuti.

Danci su odigrali samo 1:1 protiv Bugarske u Kopenhagenu, a Bugari su poveli zgoditkom Stanislava Manoleva (51). Danci su spasili bod pogotkom Daniela Aggera (63-pen).

U skupini F Portugalci su slavili u Bakuu protiv Azerbajdžana s 2:0, ali su do pobjede stigli tek nakon što je u 55. minuti isključen domaći igrač Rauf Alijev. Prvi zgoditak postigao je stoper Bruno Alves (62), a pobjedu je potvrdio Hugo Almeida (78). U ovoj skupini je Izrael pobijedio u Belfastu protiv Sjeverne Irske s 2:0 zgodicima Rafaelova (77) i Ben Basata (84).

U skupini H Ukrajina je teškom mukom slavila protiv Moldavije s 2:1. Jarmolenko (61) i Hačeridi (70) su bili strijelci za domaćine, a za Moldavce je smanjio Suvorov (80). Poljska je s 5:0 kod kuće pobijedila San Marino, a pravi triler bio je u Podgorici.

Estonija je u skupini D u Tallinu svladala Andoru s 2:0 pogocima Henria Aniera (45+1) i Joela Lindperea (61). U ovoj skupini Turska je u Istanbulu odigrala samo 1:1 protiv Mađarske, pa su Turci sve dalje od SP-a. Domaćini su poveli preko Buraka Yilmaza (62), a za Mađare je izjednačio Daniel Bode (71).

U skupini C Njemačka je doma slavila protiv Kazahstana s 4:1, dok su Irska i Austrija u Dublinu odigrali 2:2. Za Nijemce su strijelci bili Marco Reus (23, 90), Mario Goetze (27) i Ilkay Guendogan (31), dok je gol za goste djelo Heinrich Schmidtgal (46). Irska je pogocima Jona Waltersa (25 pen, 45+1) bila na pragu pobjede protiv Austrije, no David Alaba (90+2) je spasio Austrijance poraza.