Dagur Sigurdsson novi je izbornik hrvatske rukometne reprezentacije. Prvi je to stranac koji će voditi hrvatske rukometaše, a mnogi će reći - ako je već morao biti stranac, onda je upravo ovaj 50-godišnji Islanđanin najbolji izbor.
Baš kao i veliki broj rukometnih stručnjaka, Sigurdsson je također pomalo 'čudak', a njegovu zaljubljenost u slaganje taktike i obrane mnogi uspoređuju s nekim od poznatih nogometnih imena. Nijemci tako pišu za njega da je 'Čovjek koji spava s taktičkom pločom', a kao trener je gdje god da je došao ostavio veliki trag.
Trener-igrač bio je u Japanu i Austriji, a Nijemci još uvijek slave njegovu titulu europskog prvaka 2016. godine s, kako kažu, 'no-name' momčadi. No, kako je ta titula za mnoge bila iznenađujuća, tako je iznenađujuć bio i Dagurov odlazak 12 mjeseci kasnije.
"Tako sam odlučio iz osobnih razloga. Htio sam ponovno više vremena provoditi s obitelji na Islandu - posebice s roditeljima", pojasnio je tada Nijemcima svoju odluku.
Vrlo brzo nakon toga preuzeo je Japan i dobio najveći ugovor u povijesti rukometa, od milijun eura godišnje. S Japancima je na Olimpijskim igrama u Tokiju 2021. godine osvojio 11. mjesto.
Zaštitni znak Dagura Sigurdssona postala je njegova plava taktička ploča koju je često nosio i sa sobom u krevet. Znao je provoditi noći "pomičući malene magnete naprijed-natrag dok ne bi razradio novu kombinaciju igre", kako je napisao u autobiografiji.
Plavu bi ploču mogli dobro zapamtiti i hrvatski reprezentativci budući da je ona i jedan od načina kako premostiti jezičnu barijeru. Sporazumijevat će se svi, jasno, na engleskom jeziku, no plava ploča i magnetići pričaju poseban jezik koji bi svi u našoj reprezentaciji morali razumijeti.
Prisjetimo li se nekih minuta odmora iz prošlosti i što je sve znao govoriti, ili ne govoriti, Lino Červar, plava ploča i magnetići definitivno nisu ništa lošiji.
Nijemci kažu kako je "Čovjek koji spava s taktičkom pločom promijenio način razmišljanja u njemačkom rukometu, momčadi dao novo samopouzdanje, promijenio sustav i vratio vlak na tračnice". Treba li sve to i Hrvatskoj te može li to 'tamo neki hladni Islanđanin' provesti i u hrvatskom rukometu, pokazat će vrijeme, točnije - rezultati.