Mjesto održavanja: Spaladium Arena (Split)

HRVATSKA: Bijač, Bašić, Burić, Bukić, Harkov, Vrlić, Fatović, Krapić, Lazić, Kržić, Žuvela, Marinić Kragić, Popadić, Biljaka, Zović

FRANCUSKA: Fontani, Khasz, De Nardi, Marzouki, Crousillat, T. Vernuox, Saudadir, Dubois, Bouet, Marion-Vernoux, Bjorch, Caumette, Vanpeperstraete, Canone, Guerin

Možemo biti zadovoljni. Barakude su velikom serijom u drugom dijelu pregazile žilave Francuske. Bijač je briljirao na golu, Žuvela, Fatović i Bukić su pokazali klasu. Opasna je hrvatska vaterpolo reprezentacija na svim pozicijama, i lijevo i desno i na centru. Svi koji su večeras igrali u Splitu bili su dobri, na nivou. Dobra uvertira za petak i sudar s Grčkom, olimpijskim doprvacima.

POTOPLJENA SRBIJA /

Tužna lica olimpijskih pobjednika nakon ogromnog poraza protiv Mađarske

'Moramo vladati razumom'

"Moramo vladati razumom, moramo imati srce, ali i razum prije svega. Ovi momci imaju to nešto u sebi", kazao je Ivica Tucak za HTV nakon utakmice.

Hrvatski vaterpolisti ostvarili su tako i drugu pobjedu na Europskom prvenstvu u Splitu s uvjerljivih 13-7 (2-3, 2-1, 5-1, 4-2) pred oko 8000 gledatelja u Spaladium Areni.

Odličnom igrom u trećoj i četvrtoj četvrtini Hrvatska je došla do uvjerljive pobjede i prvog mjesta u skupini s maksimalnih šest bodova. Grčka je druga sa četiri, a treća Francuska s jednim bodom. Malta je posljednja bez bodova.

Hrvatske strijelce predvodio je Luka Bukić s tri pogotka, a po dvaput su mrežu tresli Marko Žuvela, Jerko Marinić Kragić, Andrija Bašić i Konstantin Harkov. Sjajan je bio vratar Marko Bijač koji je imao 60% obrana (9/15).

Francuzi su se u prvoj četvrtini pokazali vrlo opasnim suparnikom, koristivši pojedinačnu kvalitetu svojih pucača koji su pogađali s vanjskih pozicija ili koristili situacije s igračem više.

Francuzi napredovali

Luka Bukić je postigao prvi pogodak na utakmici, ali su Francuzi preko Thomasa Vernouxa i Romaina Marion-Vernouxa u 6. minuti poveli sa 2-1. Jerko Marinić Kragić je izjednačio udarcem sa šest metara, ali je Ugo Crousillat pogotkom s igračem više donio prednost Francuzima (2-3) nakon prve četvrtine.

Isti je igrač iz kaznenog udarca povećao prednost Francuza na 2-4 u 10. minuti.

U hrvatskoj reprezentaciji nije dobro djelovao igrač više. Prve četiri prilike su ostale neiskorištene, da bi Loren Fatović konačno pogodio za 3-4. Do novog pogotka na bilo kojoj strani prošlo je gotovo šest minuta, za što velike zasluge pripadaju hrvatskom vrataru Marku Bijaču koji je na poluvremenu imao 50% obrana (4/8).

Pogodak za 4-4 postigao je Andrija Bašić 32 sekunde prije kraja druge četvrtine, odličnim udarcem sa šest metara.

Sjajnu seriju obrana iz prvog poluvremena Marko Bijač je nastavio i u trećoj četvrtini, u kojoj je "skinuo" i peterac Mehdija Marzoukija. Odlično Bijačevo izdanje Tuckovi izabranici su iskoristili za još dva pogotka u prve četiri minute trećeg dijela dvoboja. Konstantin Harkov je pogodio iz kontranapada za 5-4, a Marko Žuvela nakon odlične asistencije Bašića za 6-4 u 20. minuti.

Ključni trenutak

Tek kad su ponovno dobili igrača više, Francuzi su uspjeli prekinuti 12-minutni realizatorski post i smanjiti zaostatak na 6-5 preko Emila Bjorcha.

Odgovor hrvatskih vaterpolista bio je još moćniji. Za manje od tri minute novim golovima Bašića, Žuvele i Marinića Kragića Hrvatska je za posljednjih osam minuta stvorila četiri pogotka prednosti (9-5).

U istom su ritmu hrvatski reprezentativci nastavili igrati i u zadnjoj četvrtini. Obrana na čelu s Markom Bijačom je funkcionirala besprijekorno, tako da su Francuzi ostali bez pogotka od 22. do 31. minute. Za to vrijeme je Hrvatska s još dva pogotka Luke Bukića i jednim Harkova otišla na velikih sedam golova prednosti (12-5).

Slijede jaki Grci

U petak, 2. rujna, od 20.30 sati, hrvatske vaterpoliste čeka utakmica za prvo mjesto u skupini protiv Grčke koja je u drugom kolu sa 25-6 lakoćom svladala autsajdera Maltu. Bit će to prilika za uzvrat Grcima za poraz u utakmici za broncu na Svjetskom prvenstvu u Budimpešti.

3.53 - Bouet zabija 6 gol Francuza.

4.49 - Brani Marko Bijač, deveta obrana.

5.28 - Dobar protok lopte, napravljen višak na lijevoj strani i GOL Bukića, treći na utakmici.

6.26 - Preko 60% obrana ima Bijač, osam ih je skupio.

6.53 - Uspjeli smo slomiti Francuze. Harkov zabija za 11-5.

7.33 - 8-1 serija Hrvatske. Luka Bukić zabija za 10-5 Hrvatske.

Luka Bukić je brži od Canonea. Dobio je Luka sprint.

Treća četvrtina

Gotova je treća četvrtina. Eksplodirali smo u trećoj četvrtini i pregazili Tricolore.

7.70 - Kakva dijagonala Jerka Marinića-Kragića, kakav gol. 9-5 za Hrvatsku.

1.26 - Bravo za Žuvelu sad u obrani. Kakva dionica za Žuvelu, igra majstor sve.

1.53 - Marrrkoooo Žuveeela je mašina prava. Melje od početka, uzima lopte, zabija, igrač budućnosti, kompletan igrač. Oduševljava od prvog dana u reprezentaciji. Marko Žuvela uništava.

2.35 - Bašić nas vraća na +2 - 7-5.

3.53 - Sedma obrana Marka Bijača. Kako Marko brani, strašno...

4.29 - To je to, brza tranzicija i +2 za Hrvatsku. 6-4. Marko Žuvela je zabio. Odlično je Bašić povukao kontru, navukao igrač fintom na sebe i lijepo prebacio loptu Žuveli.

4.48 - Marko Bijač uništava Francuze, opet im je obranio.

5.04 - AJMOOOO - Marko Bijač skinuo je peterac, kakva obrana, kakva parada našeg vratarskog lava...

6.42 - GOL - Konstantin Harkov zabija za 5-4. Desna strana nam je moćna, uz Bukića i Fatovića Harkov je taj plivač koji ide u tranziciju. Serija 3-0 Hrvatske.

6.42 - Bravo, Marko Bijač se razbranio.

Poluvrijeme - 4-4

Gubili smo 4-2, ali smo se uspjeli vratiti. Biti će ovo drama do kraja, kako sad stvari stoje ovako, prema viđenom dosad.

Druga četvrtina

0.32 - GOL - Andrija Bašić zabija za 4-4. Kakva lijepa žabica...

0.53 - Brani Marko Bijač, njegova treća obrana. Idemo sad izjednačiti do poluvremena. Mučimo se, Francuzi su pročitali postavljenu igru.

3.43 - Bravo Bijač, vezao je dvije obrane sad.

6.11 - Konačno. Fatović zabija za 4-3. Lopta je išla okolo, tražili smo poziciju s igračem više i na kvalitetu je Fatović zabio. Prvi gol Hrvatske u drugoj četvrtini.

6.53 - Francuska ima +2. 2-4. Zabili su peterac.

7.27 - Obranili smo se.

7.55 - Canone je brži od Bašića, Francuska prva napada.

Prva četvrtina

1:09 - Crousillat, neugodni lijevak, zabija GOL za Francusku. Član Marseille, s prosjekom od 30 minuta po utakmici, bivši reprezentativac Crne Gore i srebrni iz Barcelone sa SP-a 2013., ne propušta priliku kad ga se ostavi samog.

1:30 - GOL - Marinić-Kragić zabija za 2-2 pred svojom publikom. Pljesak za njega. Idemo sad, idemo obrana dečki!

2.08 - GOL - Opet taj T. Vernuox. Francuska vodi 2-1. Zeznuti su Francuzi, vidi se koliko im znači Vjeko Kobeščak na klupi. Vjeko je, inače, pomoćnik izbornika Francuske.

3.23 - Bijak nije zabio otvoreni šut. Hrvatska ima određenih problema.

5.20 - GOL - Odmah odgovaraju Francuzi na drugoj strani. 1-1 nakon što je isključen jedan hrvatski igrač.

5.39 - GOL - Hrvatska vodi 1-0. Luka Bukić je strijelac. Luka Bukić je uz Fatovića taj igrač koji treba preuzeti odgovornost.

6.07 - Nema ništa od francuskog napada. Dugi put danas.

6.34 - Loren Fatović imao je s 4 metra otvoreni put u kontri, ali Fontani to sjajno brani.

7.56 - Prvi napad je za Hrvatsku. Pljesak publike u Splitu.

NAJAVA

Nastavlja se u Splitu vaterpolska fešta. Nakon ležernog ulaska u turnir i visoke pobjede nad Maltežanima od +14 golova razlike (19:5) u ponedjeljak, zatim proslave uspjeha djevojaka koje su osigurale povijesno četvrtfinale, slijedi drugo kolo muške B skupine i puno teži suparnik za Barakude, Francuska, momčad koja je jako napredovala dolaskom u reprezentaciju Vjeke Kobeščaka, slavnog hrvatskog vaterpoliste koji u Francuskoj ima funkciju pomoćnika izbornika.

Francuzi remizirali s Grcima 12-12

Francuska je remizirala u ponedjeljak s Grčkom u odličnoj utakmici (12:12), te su sada dakako i Francuzi sasvim legitimni kandidati u borbi za prvo mjesto u skupini. Poziciju koja nudi povlastice poput izravnog plasmana u četvrtfinale i nešto lakšeg suparnika u drugom krugu turnira.

"Još nakon ždrijeba skupina sam rekao da je naša grupa najteža, a upravo imajući u vidu snagu Francuske", kazao je u najavi susreta izbornik hrvatske vaterpolo reprezentacije Ivica Tucak i dodao:

Prva meč-lopta

"Francuska je prošle godine protiv ove iste Grčke, plus Fountoulis koji Grcima strašno nedostaje, tri minute prije kraja vodila 3 gola razlike. Na kraju je završilo neodlučeno, na peterce je Grčka dobila i na koncu igrala finale Olimpijskih igara! Prema tome francuski vaterpolo se diže, to nije više ona Francuska od prije 10, 15 ili 20 godina kada su bili prolaznici tek. Zato mi u ovom trenutku moramo biti na sto posto svojih mogućnosti, tako smo i tempirali formu. Francuska nam je prva meč-lopta u skupini, za prvo mjesto."

Prije dva dana, nakon pobjede nad Maltom, proslavljeni Dudo Šimenc rekao nam je sljedeće o vodenim tricolorima.

Dudo Šimenc: 'Francuzi se dižu kvalitetom'

"To je ono što vaterpolo stručnjaci dobro znaju, koliko su se Francuzi dignuli s dolaskom Vjeke Kobeščaka na poziciju pomoćnog trenera. Stvarno se dižu kvalitetom. Odigrati neriješeno s olimpijskim doprvacima na startu EP-a respektabilan je rezultat. Teško mi je to sad kazati, razlučiti ide li nama taj rezultat na mlin, ali formula je jednostavna. Jedna rečenica Ratka Rudića govori sve: Ako želite biti prvaci, morate sve dobiti. Velika kvaliteta ove reprezentacije je ozbiljnost i nastavak jedne sportske kulture koju je Ivica Tucak još davne 2012., poslije Londona, uveo u hrvatsku vaterpolo reprezentaciju. Odnos svih igrača prema nacionalnoj kapici i zastavi je fantastičan. Kad je taj preduvjet ispunjen, svašta se može dogoditi".

Što nam je još Dubravko Šimenc kazao i o čemu smo s njim razgovarali čitajte - OVDJE.