On je prije nekoliko dana zauzeo posljednje, 59. mjesto u plivačkoj utrci na 100 metara slobodnim stilom, ostvarivši vrlo skromno vrijeme 1:04.95. Nitko, međutim, od njega nije ni očekivao bolji rezultat, kako zbog povećeg trbuha, tako i zbog činjenica da dolazi iz zemlje u kojoj plivanje nije razvijeno. No, zato je njegovo 'mučenje' u bazenu postalo istinski hit, a on junak koji promiče pravi duh olimpizma. Baš kao što je to u Sydneyju 2000. bio nezaboravni Eric Jegulja Moussambani iz Ekvatorijalne Gvineje.
Nosio i zastavu
No, nekoliko dana kasnije se pokazalo da priča o Habteu, kojem su mediji dali nadimak Kit, i nije baš tako ružičasta. Habte, dakako, nije na Olimpijske igre došao ispunivši normu, već uz posebnu pozivnicu koja se dijeli državama bez velike plivačke tradicije. I tu priča postaje problematična.
Naime, Robel je sin predsjednika Etiopskog plivačkog saveza Kirosa Habtea Kinfea. Čovjek koji je na jedan dan bio junak cijelog svijeta u vlastitoj je zemlji, tvrde etiopski novinari, omražena figura jer su mnogi uvjereni da je u Rio otišao samo zbog oca. I ne samo to. Zahvaljujući ocu, koji je vrlo utjecajan i u Etiopskom olimpijskom odboru, Robel je nosio zastavu svoje zemlje na otvaranju Igara iako Etiopljani imaju čitav niz briljantnih atletičara. Kao što imaju i boljih plivača od Habtea. No, Kit se, unatoč optužbama za nepotizam, nije dao smesti.
"Želio sam napraviti nešto drugačije za svoju zemlju, zato sam odabrao plivanje. U Etiopiji svi trče. Nitko ne pliva. Ali ja nisam želio trčati, želio sam biti plivač", prepričao je omiljeni ili omraženi, ovisno iz kojeg kuta gledate, Robel Kiros Habte.