'OBESHRABRUJUĆE JE' /

Svjetska analiza: Hrvatska među rijetkim zemljama s jednakim nagradama za paraolimpijce i olimpijce

Image
Foto: profimedia

Za zlatnu medalju na Olimpijskim ili Paraolimpijskim igrama, Hrvatska isplaćuje nagradu od 41.000 dolara

4.1.2025.
15:49
profimedia
VOYO logo

Prema nedavno objavljenim rezultatima istraživanja, Hrvatska se svrstava među rijetke države koje svoje olimpijske i paraolimpijske sportaše nagrađuju potpuno jednakim financijskim iznosima. CNN, poznata američka medijska kuća, provela je analizu uključujući 205 zemalja i teritorija koji su sudjelovali na Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama 2024. godine u Parizu te otkrila da samo 30 država, uključujući Hrvatsku, primjenjuje ovaj princip ravnopravnosti.

Image
MALO JE NEDOSTAJALO /

Sjajna Sara Hector slavila u Kranjskoj Gori, Ljutić završila na 12. mjestu

Image
MALO JE NEDOSTAJALO /

Sjajna Sara Hector slavila u Kranjskoj Gori, Ljutić završila na 12. mjestu

Za zlatnu medalju na Olimpijskim ili Paraolimpijskim igrama, Hrvatska isplaćuje nagradu od 41.000 dolara, što je daleko ispod najviših iznosa zabilježenih u istraživanju. Na primjer, Singapur vodi s nagradama od 500.000 lokalnih dolara (otprilike 352.671 euro) za olimpijske pobjednike, dok njihovi paraolimpijski prvaci dobivaju tek polovicu tog iznosa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Velike razlike u nagradama zabilježene su i u drugim dijelovima svijeta. U Hong Kongu, paraolimpijci dobivaju 75% manje od svojih olimpijskih kolega, dok je u Vijetnamu situacija još ekstremnija — njihovi paraolimpijski sportaši osvajaju samo 1% iznosa koji dobivaju olimpijski prvaci.

S druge strane, države poput Kanade, Australije i Češke uvele su jednaku nagrađivačku politiku. Kanada je, primjerice, uoči Pariza 2024. objavila da će za zlatnu medalju isplaćivati 20.000 kanadskih dolara (13.358 eura) svim pobjednicima, bez obzira na natjecanje. Australija je još ranije, tijekom Igara u Tokiju 2021., uskladila nagrade na iznos od 20.000 australskih dolara (11.934 eura), dok je Češka znatno velikodušnija, s nagradama od 2,4 milijuna kruna (95.395 eura).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Ovaj potez Australije bio je nevjerojatan korak prema priznavanju naše jednakosti s kolegama olimpijcima,“ izjavio je Timothy Hodge, australski paraolimpijac i dvostruki osvajač zlata u plivanju. Ipak, Hodge upozorava da paritet u nagradama ne znači i ravnopravnu podršku, naglašavajući kako paraolimpijski programi i dalje zaostaju za olimpijskima, osobito kada je riječ o privatnim sponzorima i organizacijama.

„Koliko ja znam i razumijem, još uvijek postoje velike nejednakosti u financiranju i potpori koja se pruža para programima u usporedbi s našim olimpijskim kolegama, posebno u privatnim organizacijama i upravnim tijelima. Kao parasportaš otvoreno vidjeti kako naši olimpijski kolege dobivaju više potpore i financiranja, vrlo je obeshrabrujuće i razočaravajuće, a često nas čini da se osjećamo kao građani drugog reda u sportu,“ dodao je.

Problem razlike u podršci nije ograničen samo na nacionalne okvire. Primjerice, Međunarodna atletska federacija (World Athletics) osigurala je nagradu od 50.000 dolara za olimpijske prvake u Parizu 2024., dok paraolimpijci nisu primili ništa. Ovakve razlike ukazuju na potrebu za sustavnijim promjenama kako bi se osiguralo ravnopravno priznanje svih sportskih uspjeha.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike