Nogometaši Barcelone su u 17. kolu Primere pobijedili Real na Santiago Bernabeu s 3:1 te preuzeli vodstvo na vrhu ljestvice.

11.12.2011.
2:39

Utakmica je počela totalnim presingom domaćeg sastava i katastrofalnom pogreškom Barcelonina vratara Victora Valdesa, čije je loše dodavanje u teren presjekao Di Maria te pokušao pronaći Benzemu.

Lopta se odbila do Özila koji je pucao iz prve, a nakon još jednog odbijanca, Benzema ju je zakucao u mrežu zabivši svoj prvi pogodak Barceloni u Realovu dresu. Napadač Reala tako je postigao najbrži pododak u povijesti El Clasica (21 sekunda).

http://videa.hu/flvplayer.swf?v=a2I5i4870eETB7ya Nakon ludog početka Real je imao još jednu veliku priliku, koju je Cristianu Ronaldu priredio strijelac Benzema sjajnom povratnom loptom.

No, subota nije bila Portugalčev dan, što je dokazao uprskavši još jednu stopostotnu šansu glavom i dva slobodna udarca u nastavku utakmice. Nije zabio gol prvi put nakon četiri uzastopna plodna prvenstvena dvoboja.

Nije na Bernabeuu zabio ni Messi, i to prvi put nakon pet gostovanja kod Reala u kojima mu je to polazilo za nogom. Svejedno je u 29. minuti Argentinac pobjegao Lassani Diarri i Sergiju Ramosu, i pod prekršajem odigrao sjajnu dubinsku loptu za Alexisa Sancheza. Čileanac je pobjegao pažnji Pepea i Coentraa i pogodio donji desni Casillasov kut za izjednačenje. Isti je, desni kut u šestoj minuti gađao sam Messi nakon što je došao u priliku uslijed Ramosova proklizavanja. Casillas je tada sjajno obranio. U 36. je minuti Messi dobio žuti karton zbog prigovora. Sedam minuta kasnije oštrim je uklizavanjem ma sredini terena zaustavio Xabija Alonsa. Sudac Fernandez Borbalan progledao mu je tada kroz prste.

Vodeći gol Barcelone u 52. minuti pao je slučajno. Xavi je pucao iz daljine oštro, Marcelo podmetnuo nogu i prevario Casillasa koji je već bio u padu u suprotnu stranu. Autogol je pripisan Brazilcu, tako da je Xavi ostao bez pogotka u svom 600. nastupu u Barceloninu dresu. Dokaz dominacije gostujuće momčadi na travnjaku odigrao se u 65. minuti, kada je nakon lijepe akcije i ubacivanja Danija Alvesa s desne strane na loptu natrčao Fabregas i glavom je zabio u mrežu za svoj prvi pogodak ikad u El Clasicu. Nije ga uspio ispratiti Fabio Coentrao. Do kraja utakmice Barcelona je imala nadmoć nad potrošenim Mourinhovim igračima, koji su dali sve od sebe, ali nisu uspjeli postići bolje od 3:1 poraza.

Real je izgubio prvu od 73 posljednje prvenstvene utakmice u kojima je poveo, a malo će navijačima domaćeg kluba značiti činjenica da su Benzeminim pogotkom izjednačili prošlogodišnji Barcelonin rekord po prvenstvenim golovima postignutim unutar kalendarske godine. Rekord je i dalje 113 golova, a Real će ga do kraja godine sasvim izvjesno srušiti. Za kraj, trenerska statistika. Veliki Josep Guardiola dobio je osmu utakmicu protiv Real Madrida otkako je, u ljeto 2008., preuzeo ravnanje Barceloninom momčadi. S druge strane, Jose Mourinho izgubio je od Barcelone osmu utakmicu u karijeri. Nitko mu nije nanio toliko poraza, a Liverpool je drugi na ljestvici s pet.

U malom derbiju 16. kola, Levante je kao domaćin pobijedio Sevillu 1:0, dok je Valencija dobivenu utakmicu u Sevilli pretvorila u 2:1 poraz od Betisa...

Nano je u 11. minuti drugog poluvremena zabio jedini pogodak na utakmici za Levante nakon pogreške gostujućeg vratara Varasa, a momčad iz Valencije, kao i svaki put ove sezone kad je povela, sačuvala je vodstvo do kraja. Ivan Rakitić odradio je u poraženoj momčadi 79 minuta. Emir Spahić odigrao je cijelu utakmicu i zaradio žuti karton. U drugome valencijsko-seviljskom dvoboju Betis je kao domaćin u završnici dvoboja pobijedio trećeplasiranu Valenciju 2:1. Vodili su igrači Unaija Emeryja 1-0 od 66. minute kada je autogol nakon sjajne akcije gostiju zabio Dorado. Najbolji strijelac andaluzijske momčadi Ruben Castro dvama je golovima u sudačkoj nadoknadi, u 91. i 94. minuti, preokrenuo rezultat zabivši svoj četvrti odnosno peti prvenstveni pogodak ove sezone. Od 16 bodova koliko je Betis ove sezone osvojio, Castro mu je svojim golovima izravno donio devet. Pobjeda Levantea i poraz Valencije razmak između tih dviju momčadi sveli su svega na jedan bod.

Ljestvica: 1. Barcelona 16 11 4 1 50-8 +42 37 bodova 2. Real Madrid 15 12 1 2 50-13 +37 37 3. Valencia 15 9 3 3 24-16 +8 30 4. Levante 15 9 2 4 24-17 +7 29 5. Sevilla 15 6 6 3 16-11 +5 24 6. Málaga 14 7 2 5 19-19 0 23 7. Osasuna 14 5 6 3 18-26 -8 21 8. Atlético Madrid 14 5 4 5 21-21 0 19 9. Athletic Bilbao 14 4 6 4 20-17 +3 18 10. Espanyol 14 5 2 7 11-17 -6 17 11. Rayo Vallecano 15 4 4 7 16-22 -6 16 12. Granada 14 4 4 6 8-14 -6 16 13. Real Betis 15 5 1 9 15-22 -7 16 14. Real Sociedad 14 4 3 7 15-22 -7 15 15. Mallorca 14 3 6 5 13-20 -7 15 16. Villarreal 14 3 5 6 11-20 -9 14 17 .Getafe 14 3 4 7 14-22 -8 13 18. Racing Club 14 2 6 6 10-20 -10 12 19. Sporting Gijón 14 3 3 8 12-24 -12 12 20. Real Zaragoza 14 2 4 8 12-28 -16 10