TRILER NA RUJEVICI / Hajduk srušio Rijeku u spektakularnoj utakmici, gol odluke pao u 98. minuti

Utakmicu Rijeke i Hajduka mogli ste uživo pratiti uživo od 17:30 u tekstualnom prijenosu na portalu Net.hr

21.11.2021.
16:14
Goran Kovacic/PIXSELL

Nogometaši Hajduka došli su na dramatičan način do pobjede u 100. jadranskom derbiju od hrvatske samostalnosti, svladavši u odličnoj utakmici na Rujevici domaću Rijeku sa 3-2 (1-0).

Marko Livaja je doveo Hajduk u vodstvo u 45. minuti. Rijeka je u drugom poluvremenu došla do preokreta pogocima Josipa Drmića u 54. minuti i Roberta Murića s bijele točke u 79. minuti. U 83. minuti dosuđen je i kazneni udarac za Hajduk, a Marko Livaja je svojim drugim pogotkom izjednačio na 2-2. U završnim sekundama utakmice, osmoj minuti sučeve nadoknade, Jan Mlakar je glavom poslao loptu u mrežu za veliko slavlje Hajduka.

VAR poništio pogodak Livaji

Rijeka je bolje započela utakmicu na Rujevici i bila premoćna u prvih 25 minuta. Iz tog razdoblja najbolju je priliku za pogodak imao Lindon Selahi u 15. minuti, kad je na ubačaj Ivana Tomečaka tukao glavom pod gredu, ali je Lovre Kalinić sjajnom paradom spasio siguran pogodak.

Nakon što su obečavajući udarci Drmića i Pavičića završili u splitskom bloku, riječka premoć je počela jenjavati, a završnica prvog poluvremena pripala je gostima. U glavnoj ulozi našao se najopasniji Hajdukov igrač, hrvatski reprezentativni napadač Marko Livaja.

Prvo je u 43. minuti pobjegao riječkoj obrani, sjajno primio loptu i prebacio vratara Martina Zlomislića, ali je pogodak poništen zbog minimalnog zaleđa u kojem se Livaja našao. No, dvije minute poslije dvojbe oko regularnosti pogotka nije bilo.

NAJBOLJE OD DERBIJA /

Letjele baklje, navijač napao Hajdukovog igrača, sjajna posveta Vukovaru, Dalić uz svečanoj loži....

Dva kaznena udarca unutar pet minuta

Po lijevoj strani je ostavljeno previše prostora Krovinoviću i Melnjaku, koji se sjurio prema kaznenom prostoru i poslao loptu za Livaju na vrhu peterca. U jednom potezu Hajdukov najbolji strijelac stvorio je dovoljno prostora da u padu lijevom nogom pošalje loptu iznad Zlomislićeve glave i zatrese mrežu za vodstvo Splićana.

U drugom poluvremenu domaća momčad je od prve minuta krenula po izjednačenje, pri čemu je vrlo aktivan bio slovenski napadač Haris Vučkić. Njegov ubačaj u 54. minuti bio je precizan, pronašao je glavu Josipa Drmića, a najbolji strijelac Prve HNL u ovoj sezoni je svojim 12. pogotkom izjednačio rezultat.

U istoj minuti potez s klupe povukao je domaći trener Goran Tomić koji je u igru ubacio Roberta Murića. Svojim lucidnim rješenjima Murić je gurao Rijeku prema novom pogotku, da bi u 79. minuti sam došao u priliku postići ga nakon što su Riječani dobili kazneni udarac.

Riječani u vodstvu tek četiri minute

Zaradio ga je Domagoj Pavićić, kojeg je u kaznenom prostoru neoprezni Nikola Katić pogodio visoko podignutom kopačkom. Robert Murić je poslao Kalinića u jednu, a loptu u drugu stranu za preokret Riječana.

No, domaća momčad je u vodstvu bila samo četiri minute. Tihomir Pejin je ponovno pregledom snimke ustanovio prekršaj za kazneni udarac, a dosudio ga je zbog igranja rukom Princea Ampema u kaznenom prostoru Rijeke. Odgovornost je preuzeo Marko Livaja u 83. minuti donio izjednačenje gostima.

Iznenađenje u zadnjoj minuti

No, nijedna momčad nije bila zadovoljna samo bodom. Iako je bilo dobrih prilika i na jednoj i na drugoj strani, kad je utakmica ušla u posljednju, sedmu minutu sučevog dodatka, činilo se da će i drugi derbi 16. kola završiti podjelom bodova.

No, Hajduku je ostao još jedan udarac iz kuta. Izveo ga je Gergo Lovrencsics, Marin Ljubičić je s druge vratnice glavom vratio loptu u sredinu peterca, gdje je Jan Mlakar glavom proslijedio loptu u nebranjenu mrežu za konačnih 3-2 i treću uzastopnu pobjedu Hajduka na Rujevici.

Tijek utakmice

Rijeka - Hajduk 2-3 (Drmić 54', Murić 78'/ Livaja 45', 83', Mlakar 90+9')

Rijeka: Zlomislić, Tomečak, Velkovski, Galović, Krešić, Vučkić, Gnezda, Pavičić, Ampem, Selahi, Drmić.

Hajduk: Kalinić, Lovrencsics, Katić, Simić, Elez, Melnjak, Fossati, Krovinović, Sahiti, Livaja, Biuk

-----------------------------------------------------------------------------

Kraj utakmice

90+9' GOOL! Kakav preokret na Rujevici! Jan Mlakar nakon kornera zabija za pobjedu Hajduka!

90' Igrat će se sedam minuta sudačke nadoknade.

87' Odlična prilika Hajduka sada, zamalo je bilo 2:3. Krovinović je s desetak metara pucao, ali odlazi pored gola.

83' GOOL! Novo izjednačenje na Rujevici, Livaja je siguran s bijele točke i zabija za 2:2.

82' Mogli bismo imati novi penal, ali ovaj put za Hajduk. Princea je lopta pogodila u ruku.. I da, sudac je pokazao na bijelu točku, a izvođač je Livaja.

77' GOOL! Rijeka vodi na Rujevici 2:1, Murić je siguran s bijele točke!

75' Ovo bi lako moguće mogao biti kazneni udarac za Rijeku. Katić je visoko digao nogu u svom šesnaestercu, VAR soba provjerava... I da, žuti karton za Katića i penal za Rijeku.

Rijeka - Hajduk

70' Murić je ubacio u pet metara, a Vučkević uspio pucati u duelu s igračem Hajduka, ali udarac je otišao pored gola.

66' Što je sada propustio Ljubičić... Krovinović je lijepo pronašao Ljubičića u sredini, ali on nije najbolje primio loptu i obećavajuća situacija je nestala.

64' Livaja je danas odlično raspoložen i traži još jedan pogodak. Pucao je sada s 20 metara, ali nije pogodio okvir vrata.

59' Još jedna promjena kod Rijeke. Iz igre je izašao Gnezda, a ušao je Murić.

58' Livaja je skoro pa zabio za 2:1. Bio je u dobroj prilici, pucao je iskosa, ali je njegov udarac u posljednji trenutak blokirao Krešić.

54' GOOL! Rijeka je uspjela izjednačiti preko Drmića! Vučkić je sjajno ubacio, a Drmić zabio glavom!

48' Vučkić je uputio opasan udarac s ruba šesnaesterca, ali još jednom to sjajno brani Kalinić.

46' Počelo je drugo poluvrijeme. Promjena kod Rijeke. Iz igre je izašao Tomečak, a ušao je Vukčević. Dogodile su se i dvije promjene kod Hajduka. U igru su ušli Atanasov i Ljubičić umjesto Sahitija i Biuka.

Kraj prvog poluvremena

47' Kakav kaos sada na travnjaku. Navijač je utrčao na teren, gurnuo Katića, a onda se u upleo Livaja te odgurnuo navijača. Na poluvremenu je interventna policija ušla među navijače Hajduka koji su bakljama gađali gledatelje na drugim tribinama te ih je razdijelila na dva dijela.

45' GOOL! Evo ga opet, Livaja se vratio. Nakon samo dvije minute nakon što mu je VAR poništio gol, Livaja zabija i Hajduk vodi 1:0. Melnjak je odigrao za Livaju koji je primio loptu i pospremio pod gredu.

43' Livaja je zabio gol, ali mu ga je VAR poništio.

39' Rijeka i dalje nastavlja napadati, a Kalinić i dalje brani sve udarce. Domaćine guraju brojni navijači koji na tribinama skandiraju "Volim te, Rijeko".

Rijeka

33' Na utakmici je i izbornik hrvatske reprezentacije, Zlatko Dalić, kojem je predsjednik Rijeke, Damir Mišković, prije početka derbija uručio prigodan poklon kao čestitku za uspješne kvalifikacije koje su započete upravo na Rujevici.

Zlatko Dalić na Rujevici

28' Nova akcija Rijeke! Pavičić je sjajno smirio loptu i ušao u kazneni prostor, ali udarac je blokirao Elez.

19' Drmić je pucao s ruba šesnaesterca, ali lopta je odsjela u bloku.

15' Odlična prilika Rijeke! Tomečak je ubacio, Čerin pucao glavom s pet metara, a Kalinić je bio spreman i obranio tu loptu.

13' Rijeka nastavlja napadati, dobru priliku imali su ispred kaznenog prostora Hajduka, ali Pavičić nije dobro proigrao Ampema.

11' Dobra prilika sada za Hajduk! Livaja je ubacio, opasno je glavom pucao Lovrencsics, ali udarac je otišao iznad grede.

3' Rijeka je odmah krenula žestoko! Pavičić je pucao s 18 metara, ali je Kalinić spriječio taj udarac.

1' Počela je utakmica na Rujevici.

16:11 - Rijeka je u odličnoj poziciji da pobjedom pobjegne malo svojim konkurentima nakon što su Dinamo i Osijek podijelili bodove, no lakše je to reći, nego učiniti. S druge strane, Hajduk s novim trenerom ima i dalje velike ambicije i trebaju mu bodovi kako bi ostao u utrci za vrh ljestvice.

Uoči susreta pred novinare je stao trener Hajduka Valdas Dambrauskas koji je priznao da je u problemima jer mu nedostaju ključni vezni igrači.

"Dva-tri igrača ne treniraju s nama. Vuković je jedan od njih. Neće biti spreman za Rijeku. Oko Krovinovića se situacija zakomplicirala. Ide s nama u Rijeku, ali više kao podrška. Još uvijek nije fit. Imamo još dva dana do utakmice, ali nije igrao mjesec dana", rekao je trener Hajduka na konferenciji za medije uoči utakmice.

'Moramo biti ofenzivni'

"Rijeka je vrlo dobro organizirana. Idemo lideru. Rijeka je na vrhu, osvojila je najviše bodova, zabila je najviše pogodaka. Znam kako želim da momčad igra. Atmosfera je dobra. Analizirali smo ih dosta. Vjerujem da možemo odigrati dobru utakmicu", rekao je Dambrauskas pa se osvrnuo na tek prosječnu učinkovitost Hajdukovog napada.

"Imam mišljenje o tome. To je vrlo komplicirano. Postoje bodovi i očekivani bodovi koji se mjere na osnovu zbivanja na terenu. Mi smo po tome u zaostatku. Momčad je po tim mjerenjima trebala imati više bodova. Rijeka je s druge strane prebacila te limite. Rijeka je zabila devet pogodaka izvan šesnaesterca. Znamo točno što trebamo raditi. Mislim da i dalje moramo biti ofenzivni. Moramo spriječiti Rijekine kontranapade i šuteve s distance. U nekim zonama smo vrlo dobri, a ja želim dodatno ojačati stvari koje mogu biti bolje", rekao je Dambrauskas.

Drmić je top

Prokomentirao je i najboljeg strijelca Rijeke Josipa Drmića koji je trenutno u fantastičnoj golgeterskoj formi.

"Drmić je top napadač i može naštetiti bilo kojoj momčadi. Ali, on ne može sam. Rijeka je dobra u tome što imaju kolektivnu snagu. Dobro se slažu na terenu. Želimo pokazati da i Rijeka mora razmišljati kako zaustaviti Hajduk", rekao je, između ostalog, trener Hajduka.

Složit će se s trenerom Hajduka i trener Rijeke Goran Tomić.

"Jadranski derbi je posebna utakmica, osjeti se posebno ozračje u gradu. Ispred nas je bitna utakmica, ali nikako ključna. Jedna od utakmica u nizu, trenutno smo na vrhu, cilj je i tu ostati. Stanje u ekipi je odlično, svi s nestrpljenjem čekaju da utakmica počne, rekao je Goran Tomić, trener Rijeke.

"Jedna važna utakmica, derbi je uvijek nešto posebno. Osjeti se to u svlačionici, gradu, među ljudima. Spremni smo i jedva čekamo da počne, želimo pobijediti, rekao je Josip Drmić.

Jadranski derbi na rasporedu je u nedjelju u 17:30, a utakmicu ćete moći gledati na Arena Sport 3.