HAJDUK - VARAŽDIN 2-1 / Hajduk se mučio pa u 99. minuti zabio za pobjedu, Awaziem junak Bijelih

Tekstualni prijenos utakmice Hajduka i Varaždina mogli ste uživo pratiti na Net.hr-u

8.10.2022.
21:31
Miroslav Lelas/PIXSELL

Nogometaši Hajduka su u dramatičnoj završnici na Poljudu došli do pobjede nad Varaždinom od 2-1 (1-1) u dvoboju 12. kola Hrvatske nogometne lige.

PREPOZNAJETE LI GA? /

Jedan od najvećih hrvatskih sportaša u povijesti pojavio se na Poljudu i srdačno pozdravio s predsjednikom Hajduka

Vodeći pogodak za Hajduk postigao je Emir Sahiti u 33. minuti prekrasnim "škaricama" sa 11 metara. U 71. minuti je Varaždin izjednačio pogotkom Frana Brodića, a konačnih 2-1 postavio je Nigerijac Awaziem u devetoj minuti sučevog dodatka.

Splićani su već u prvoj minuti stvorili konfuziju u kaznenom prostoru Varaždina, a akcija je završila udarcem Fossatija, nakon kojeg je lopta prohujala pokraj vratnice. Tijekom akcije Atanasov je pao u šesnaestercu. Aktiviran je VAR, ali provjerom nije ustanovljeno da je bilo elemenata za kazneni udarac.

Poljud je eruptirao

Nakon početne inicijative Hajduka, Varaždinci su prvi put ozbiljnije zaprijetili u 16. minuti. Udarac Mate Stanića je bio s tridesetak metara i natjerao je Lovru Kalinića na intervenciju.

Hajduk je bio opasan u svojim dolascima pred varaždinska vrata, ali u završnici nije bilo preciznosti. Tako je i Krovinovićev pokušaj u 30. minuti iz kaznenog prostora prošao uz vratnicu.

No, tri minute poslije Poljud je eruptirao. Marko Livaja se sjurio po desnoj strani i poslao ubačaj u srce kaznenog prostora. Između dvojice varaždinskih braniča Emir Sahiti se, leđima okrenut vratima, vinuo u zrak i "škaricama" pogodio mrežu za potpuno zasluženo vodstvo Hajduka.

Tri promjene na poluvremenu

Mogli su "bijeli" u završnici poluvremena povećati prednost, kad se Livaja nakon kombinacije sa Sahitijem sjurio u kazneni prostor s desne strane. Najbolji igrač Hajduka je odlučio pucati, gađao je dalji kut, ali je lopta prošla pokraj vratnice. Doimalo se da bi opasnije rješenje bilo dodavanje prema slobodnom Krovinoviću na drugoj strani, koji je uzalud dizao ruke u zrak.

Na početku drugog poluvremena gostujući trener Mario Kovačević napravio je trostruku zamjenu igrača, a ulazak Posavca, Banovca i Ćubelića pokrenuo je Varaždince.

Tako je Posavec u 51. minuti glavom pucao u donji desni kut, ali se Kalinić ispružio i obranio. Tri minute poslije je glavom pokušao i Fran Brodić, ali je njegov udarac iz dobre pozicije bio neprecizan.

Brodić zabio za 1-1

U 70. minuti je Kalinićeve sposobnosti iskušao Marin Pilj, ali je Hajdukov kapetan ponovno izašao kao pobjednik.

No, minutu poslije lopta je završila u Hajdukovoj mreži. Posavec je s lijeve strane uoči dobro postavljenog Brodića, koji se pozicionirao između dvojice Hajdukovih braniča. Varaždinski veznjak je prebacio Awaziema i idealno poslužio Brodića koji je glavom poslao loptu u desni kut pokraj nemoćnog Kalinića.

Hajdukovim nevoljama tu nije bio kraj. Lovre Kalinić je u 77. minuti morao napustiti igru zbog ozljede. Zamijenio ga je Karlo Sentić i već u 82. minuti bio na teškom ispitu. David Puclin je snažno opalio pod gredu sa 18 metara, a Sentić je to uspio odbiti u korner.

Infarktna završnica

Sudac Čulina je odredio osam minuta dodatka u kojem je Hajduk nekom novom energijom stvarao opasne situacije pred vratima Varaždina, ali nijedan udarac nije bio precizan. Kad se činilo da će utakmica završiti bez pobjednika, domaće navijače je razveselio Nigerijac Chidozie Awaziem pogotkom u devetoj minuti dodatka, u posljednjoj akciji na utakmici.

Iz slobodnog udarca s lijeog boka ubacio je Filip Krovinović. Na suprotnoj vratnici je loptu glavom dočekao Marko Livaja i prebacio na drugu vratnicu, gdje je najviši u skoku bio Awaziem i iz neposredne blizine poslao loptu u mrežu.

Hajduk je iz dva udarca unutar okvira došao do dva pogotka i vrijedne pobjede koja ih je zadržala osam bodova iza vodećeg Dinama uz isti broj odigranih utakmica (11). Dinamo ima 31, a Hajduk 23 boda. Varaždin je sa 16 bodova ostao na petoj poziciji.

______________________________________________

SuperSport prva HNL, 12. kolo

Split, stadion Poljud. Subota, 8 listopada, početak u 19.05 sati

Hajduk - Varaždin 2:1

UŽIVO TIJEK UTAKMICE

99' Slobodni udarac za Hajduk i zadnja prilika. Awaziem zabija glavom!

96' Kroninović ubacuje loptu za Mlakara koji šalje loptu pored vrata.

94' Livaja prolazi po krilu i ubacuje za Eleza, koji s pet metara promašuje glavom.

91' Livaja nije uspio zahvatiti loptu koja se odbila do njega.

89' Pljušte žuti kartoni u završnici. Puclin je u bilježnici Kolarića.

87' Livaja je krenuo u kontru, ruše ga gosti.

81' Puclinu se otvorilo jako puno prostora, milimetri su dijelili Varaždin od preokreta. Sentić je savršeno ušao u igru i obranio udarac.

78' Lovre Kalinić napušta travnjak zbog ozljede, ulazi drugi golman Karlo Sentić.

76' Tri zamjene kod Hajduka. Trener Karoglan ide po pobjedu.

73' Atanasov pokušava iz daljine, daleko od gola.

71' Fran Brodić glavom pogađa za izjednačenje!

70' Bakljada Torcide, a Marin Pilj u dimu pokušava s vrha kaznenog prostora.

67' Tempo je osjetno pao u drugom poluvremenu, na što publika odgovara zvižducima.

60' Prva izmjena u redovima Hajduka. Mlakar ulazi umjesto Biuka.

58' Stipe Biuk je dobio loptu od Livaje i pogodio samo u blok gostiju.

54' Fran Brodić se našao u odličnoj situaciji, ali promašio je veliki zicer.

53' Bivši Hajdukovac u redovima Varaždina, Ivan Čubelić, puca s 30ak metara preko vrata.

51' Drugi dio je počeo malo lakšim tempom, bez većih prilika.

46' Počelo je drugo poluvrijeme. Trener Varaždina napravio je čak tri promjene.

Kraj prvog poluvremena.

44' Livaja nije iskoristio odličnu priliku. Krovinović mu sugerira da je mogao i dodati.

41' Stanić iz prekida pokušao iznenaditi Kalinića, nije uspio.

40' Marco Fossati je prvi igrač u bilježnici glavnog sudca.

39' Šego je namjestio vrlo dobru priliku za Pilja, volej odlazi malo uz vratnicu.

36' Sahiti je izborio korner nakon borbe sa Jelenićem.

33' Kakav pogodak Sahitija, škaricama je pogodio nakon Livajinog ubačaja.

31' Biuk je pucao nakon lijepe kombinacije, ponovno bez konkretnog učinka.

30' Krovinović je lukavo pokušao kroz noge igrača Varaždina, odlazi pored desne stative.

27' Katanec pokušava s 18 metara, nema promjene rezultata.

25' Bivši Hajdukovac Michele Šego prijeti s 20ak metara, ali lopta ide daleko od vrata Kalinića.

23' Krovinović je pucao neprecizno u poluprilici.

21' Katapult Janija Atanasova s vrha kaznenog prostora odlazi preko gola.

19' Odličan dribling Sahitija, Livajin ubačaj završio u rukama Zelenike.

16' Prvi udarac na utakmici za Varaždin, pokušao je Jozo Stanić iz daljine, ali točno u Kalinića.

14' Marko Livaja je jako efektno primio dugu loptu na prsa, no nije mogao sam protiv trojice stopera.

12' Varaždinci su ostali u napadu, domaći krenuli u kontru, ali Livaja nije pronašao nikoga u petercu.

9' Hajduk je već peti put ušao u šesnaesterac gostiju, Bijeli su krenuli jako napadački.

7' Smirila se malo igra nakon prve tri lude minute.

3' Hajduk pritišće od prve minute, Livaja je odlično podvalio za Krovinovića, čiste gosti.

1' Već u prvoj minuti pucao je Fossati jako opasno i izborio korner.

1' Počela je utakmica na Poljudu.

Hajduk: L. Kalinić, Mikanović, Elez, Awaziem, Melnjak, Fossati, Krovinović, Atanasov, Sahiti, Biuk, Livaja

Varaždin: Zelenika, J. Stanić, Jelenić, Stolnik, Katanec, M. Stanić, Šego, Elezi, Pilj, Kolarić, Brodić

18.10 Spomenimo i da trener Varaždina Kovačević u ovom susretu neće moći računati na najboljeg igrača Tonija Teklića.

18.00 Stigao je sastav Hajduka. Trener Bijelih Karoglan na teren šalje ofenzivnu momčad, Livaja i Biuk napadaju goste na Poljudu.

___________________________________________________________________

Nogometaši splitskog Hajduka u subotu od 19.05 sati igraju protiv Varaždina na Poljudu u okviru 12. kola SuperSport HNL.

Bijeli u ovaj susret ulaze kao drugoplasirana momčad na ljestvici, s 11 bodova, ali i jednom utakmicom, manje od prvoplasiranog Dinama. Povratnik u Prvu HNL,Varaždin, je jedno od ugodnijih iznenađenje prvenstva i nakon 11 odigranih kola nalazi se na 5. mjestu ljestvice.

"Varaždin igra najrasterećenije u ligi. Igraju lijep i ofenzivan nogomet, to je njihova tradicija. To je jedina momčad koja je otkinula bodove Dinamu. Moramo im se suprotstaviti pravim planom igre. Drže vratara na 30 metara, to rade jedini u ligi. Moramo se pokušati nametnuti kroz posjed. U Varaždinu su imali 25 udaraca na gol, preživljavali smo. Nismo najbolja momčad protiv lopte u ligi. Radili smo dosta da budemo bolji u presingu. Faza napada nam je sve bolja, ali nisam zadovoljan zadnjom trećinom. Ima statistički pokazatelj broj ulazaka u zadnju trećinu raste, ali odluke i kretnje nisu dobre ", rekao je u najavi ove utakmice trener Hajduka Mislav Karoglan, a strateg Varaždina Mario Kovačević je poručio:

"Kao i pred svaku utakmicu nadam se da će moji igrači dati sve od sebe, da će biti hrabri, odlučni, a motivacije im sigurno neće trebati jer kada se igra na Poljudu protiv Hajduka svaki igrač jedva čeka taj susret jer uvijek je atmosfera na Poljudu prekrasna,a Hajduk je uvijek u vrhu hrvatskog nogometa i za nas predstavlja veliki izazov. U momčadi imamo dosta Dalmatinaca i vjerujem da će oni pokazati dodatni dišpet i htjeti se pokazati pred svojima. Znamo što nas čeka, poštujemo Hajduk, zadržali su ekipu iz prošle godine. Ekipa koja u svojim redovima ima Krovinovića, Livaju i Kalinića na golu je protiv svake momčadi u našoj ligi favorit, posebno kod kuće na Poljudu, ali mi se pripremamo i radimo da bi došli do pozitivnog rezultata, uz sve poštovanje prema Hajduku."