DINAMO - HAJDUK 3:1 / Modri pobjedom nad najvećim rivalom proslavili titulu: Livaja šokirao Modre, pa Oršić i Baturina u 'ludoj' završnici slomili Splićane

Tekstualni prijenos utakmice Dinamo - Hajduk mogli ste pratiti na Net.hr-u

21.5.2022.
22:13
Josip Regovic/PIXSELL

U posljednjoj utakmici Prve HNL za ovu sezonu Dinamo je na stadionu u Maksimiru svladao Hajduk sa 3-1 (0-0).

JUG JE PRAZAN /

Torcida danas nije na Maksimiru: Prava mala drama prije utakmice, na kraju su navijači Hajduka ostali na ulici

Dinamo je poveo golom Brune Petkovića (53), poravnao je Marko Livaja (90+4), da bi Dinamo do prve pobjede u derbijima ove sezone stigao preko Mislava Oršića (90+10) i Martina Baturine (90+11).

Najveći derbi hrvatskog nogometa izgubio je rezultatski značaj još prije šest dana kada je Dinamo pobjedom u Šibeniku osigurao naslov prvaka, no opet je izostala otvorena i obostrano napadačka igra. I dok je uobičajeno opravdanje za lošu igru u derbijima to da važnost sputava igrače, ovoga puta takvog opravdanja nema.

U prvih 45 minuta praktički nije bilo niti jedne prilike za postizanje pogotka, da bi se početkom nastavka stvari promijenile kada je Dinamo poveo.

Ivanušec je u 53. minuti uputio oštar prizemni udarac sa 25 metara koji je pogodio vratnicu, lopta se odbila do Moharramija na desnom boku, ovaj je uputio prizemni ubačaj na peterac gdje je najbrže reagirao Petković i skrenuo loptu u mrežu.

Livaja zabio i rukom

Iako ga za pet dana očekuje finale Kupa protiv Rijeke na Poljudu i prilika za osvajanje prvog trofeja nakon 2013. godine, Hajduk je nakon primljenog pogotka zaigrao otvorenije, trener Dambrauskas je na travnjak poslao i prvog strijelca lige Livaju, a to je rezultiralo i boljom igrom, prilikama te u konačnici i izjednačujućim pogotkom.

Livaja je prvi put zatresao mrežu Dinama u 69. minuti, ali nakon što je uputio udarac nogom lopta ga je pogodila u šaku i od nje se odbila u mrežu pa je mladi sudac Kolarić nakon konzultacija s VAR-om opravdano poništio pogodak. Tijekom tog dvominutnog pregleda Dinamovi navijači na sjevernoj tribini započeli su bakljadu koja je rezultirala i manjim požarom pa je uslijedio desetominutni prekid kako bi se ugasila vatra.

Bakljada, Dinamo - Hajduk

Najbolje razdoblje igre Hajduka uslijedilo je od 89. do 94. minute. Prvo je Mlakar dva puta bio neprecizan iz izglednih pozcija nakon dodavanja Biuka i Čoline, da bi Livaja pogodio za 1-1. Krovinović je poxlao okomitu loptu u kazneni prostor Dinama gdje je utrčao Livaja te preciznim udarcem sa sedam-osam metara svladao Livakovića.

Baturina presudio Bijelima

Ipak, Dinamo je uspio svladati Hajduk u ovoj sezoni i to golovima u 10. i 11. minuti sudačke nadoknade. Kod oba gola u glavnoj je ulozi bio Baturina, on je u 10. minuti nadoknade primio loptu na desnom krilu, sjurio se u kazneni prostor  i proigrao nečuvanog Oršića koji je s dva metra zatresao mrežu. Konačni rezultat Baturina je postavio minutu kasnije nakon solo-prodora i šutom sa 10 metara.

Dinamo je 23. naslov prvaka Hrvatske, a peti uzastopni na kraju osvojio sa 79 bodova, sedam više od drugog Hajduka, a 10 od trećeg Osijeka. Četvrta Rijeka je osvojila 65 bodova, peta Lokomotiva 49, šesta Gorica 45, sedmi Slaven Belupo 36, osmi Šibenik 32, deveta Istra 1961 31, dok je iz lige nakon samo jedne sezone u društvu najboljih ispao Hrvatski dragovoljac sa 19 bodova.

______________________________________________________________________________

Prva hrvatska nogometna liga, 36 kolo

Zagreb, stadion Maksimir

Dinamo - Hajduk 3:1 (Petković 53', Oršić 90' + 10', Baturina 90' + 13'; Livaja 90' + 4')

Dinamo: Livaković, Moharrami, Lauritsen, Šutalo, Bočkaj, Mišić, Ademi, Ivanušec, Petković, Špikić, Oršić

Hajduk: Kalinić, Mikanović, Ferro, Elez, Melnjak, Fossati, Vuković, Krovinović, Sahiti, Biuk, Ljubičić

90' + 16' Gotova je utakmica, Dinamo je pobijedio 3:1.

90' + 13' GOOOL Dinamo je ponovno zabio, Baturina je zatresao mrežu i potvrdio pobjedu Modrih.

90 + 10' GOOOL Dinamo opet vodi, Oršić je strijelac.

90'+6' Počela je jaka kiša.

90' + 4' GOOOL Hajduk je izjednačio, strijelac je Marko Livaja

90' Igrat će se deset minuta sučeve nadoknade, što ni ne čudi jer je prekid zbog bakljade i požara stvarno trajao dugo.

89' Nova sjajna šansa za Hajduk. Biuk je uposlio Mlakara, ali on ne pogađa ni okvir gola iz velike blizine.

87' Čini se da su igrači Dinama 'stali na loptu', ne ulaze u rizik i čuvaju prednost.

85' Dobra šansa za Hajduk, nakon ubačaja je pucao Biuk, ali njegov udarac odlazi iznad gola.

83' Menalo je pobjegao hajdukovcima u kontri, no nije se snašao, zakomplicirao je i upropastio priliku.

80' Nastavljena je utakmica.

76' Prekid traje i dalje. Baklja ubačena iza gola Dominika Livakovića izazvala je požar. Zapalio se veliki transparent ispod sjeverne tribine.

75' Igra je prekinuta zbog velike Bakljade Bad Blue Boysa.

71' Ništa od pogotka, VAR ga je poništio jer je Livaja nakon ubačaja sam sebe pogodio u ruku, nakon čega je lopta završila u mreži.

68' GOL? Hajduk je izjednačio, ali treba vidjeti hoće li pogodak Livaje biti priznat jer se uključio VAR.

62' Kada je Livaja ulazio, Maksimir ga je glasno izviždao.

61' Trener Hajduka Dambrauskas napravio je dvostruku promjenu, iz igre su izašli Sahiti i Vuković, a ušli Livaja i Grgić.

53' GOOOL Dinamo je poveo. Nakon što je Ivanušec pogodio stativu, lopta je došla do Moharramija koji niskim ubačajem pronalazi Petkovića u petercu, a on zabija za 1:0.

53' Dinamo umalo poveo, Ivanušec je pogodio stativu.

47' Solo akcija Špikića nakon što je Hajduk izgubio loptu. Prošao je po desnoj strani i ubacio, ali nije to bilo opasno.

46' Počelo je drugo poluvrijeme, treneri nisu napravili niti jednu promjenu.

45' + 1' Gotovo je prvo poluvrijeme

39' Baklje su ubačene na teren, sudac je morao prekinuti igru.

36' Pokušaj Hajduka. Mikanović je dobro ubacio, ali Livaković je koncentriran i lovi loptu ispred Ljubičića.

33' Oršić je jako raspoložen, ponovno je prošao i ubacio, ali Elez je koncentriran i izbacuje loptu.

30' Dobra kombinavcija Petkovića i Špikića nakon solo prodora Oršića, no nije bilo opasnosti po gol Hajduka jer je Krovinović raščistio.

28' Hajdukovci kontroliraju igru i puno su opasniji, ali ne uspijevaju to pretvoriti u pogodak.

26' Smirila se igra, već neko vrijeme nismo vidjeli niti jednu opasniju šansu.

21' Ljubičić se našao u prilici nakon što je Šutalo zakasnio u blok na povratnu loptu, ali braniči Dinama otkanjaju opasnost.

20' Hajduk igra jako dobro, izgleda kao da Dinamo nem rješenja na njihov presing.

17' Bočkaj je pucao iz slobodnjaka s kojih 25 metara, ali njegov udarac ide ravno u Kalinića.

16' Sada su na sjevernoj tribini zapaljene baklje i bašene prema terenu. Dinamo bi zbog ovoga mogao biti kažnjen.

13' Opet prijete Modri, ovo je bilo opasno. U sjajnoj poziciji na sedam metara od gola je bio Petković, pucao je iz voleja, ali lopta ide iznad gola.

12' Prvi ozbiljniji pokušaj Dinama. Pucao je iz daljine Mišić, ali ne pogađa okvir gola.

9' Novi pokušaj Hajduka. Pucao je Sahiti, brani Livaković.

8' Hajduk je puno bolje ušao u utakmicu, Dinamo se još nije probudio.

4' Hajduk je prvi zaprijetio. Ljubičićev udarac je prvo blokiran, a nakon toga tuče i Biuk, ali puca visoko iznad gola.

2' Prestala je kiša, ali teren je dosta sklizav i igrači su se nekoliko puta poskliznuli.

1' Počela je utakmica na Maksimiru. Pada kiša, vidjet ćemo koliko će to ometati igrače.

_______________________________________________________________

19.50 Torcida nije došla na stadion, južna tribina zjapi prazna.

19.40 Maksimir se puni, Dinamo bi protiv Hajduka trebao imati ogromnu podršku.

18.36 Stigli su sastavi, trener Dinama Ante Čačić izvodi najjaču postavu, a Dambrauskas je odlučio kalkulirati. Trener Hajduka ostavio je Livaju na klupi, a u sastavu momčadi nije ni Nikola Kalinić, koji se u Splitu priprema za finale Kupa.

________________________________________________

Hrvatska nogometna liga završava se danas velikim derbijem Dinama i Hajduka. Od 20.00 na Maksimiru Hajduk će pokušati pokvariti proslavu Dinamovog 23. naslova prvaka Hrvatske.

Ovo posljednje 36. kolo ne donosi ništa, jer sve se zna, ali sasvim sigurno, hajdukovci neće raditi špalir dinamovcima, neće izvjesiti bijelu zastavu, niti će na Maksimir doći aplaudirati, statirati prvaku, nego odigrati hajdučki i opet dobiti rivala. Za kraj priče, super zanimljive sezone HNL-a. Da, Bili žele pokvariti slavlje pred 22000 navijača koliko se očekuje na stadionu, od toga dosta Hajduka.

"Pred takvim dekorom, naša obveza je da proslavimo titulu na pravi način. Niti gola nismo postigli protiv njih, ičinit ćemo sve da dođemo do prvih bodova, pobjede ove godine s Hajdukom", rekao je u najavi Ante Čačić jučer na Maksimiru.

Trener Hajduk Valdas Dambrauskas u Splitu je priznao kako jednim okom gledaju prema finalu Kupa protiv Rijeke, ali…

"Taj zvuk, dok Torcida pjeva nakon dobre utakmice, to je najljepši zvuk koji možete čuti", poručio je strateg Hajduka.