'BIT ĆE STVARNIH ŽRTAVA' /

Svjetsko prvenstvo 2034. stvara probleme: Ljudska prava u zemlji domaćina mogla bi biti narušena

Image
Foto: Profimedia

'Posvećeni smo stvaranju okruženja slobodnog od diskriminacije i borbi protiv diskriminacije na temelju zaštićenih karakteristika'

13.11.2024.
16:48
Profimedia
VOYO logo

Približava se glasanje na FIFA-inom kongresu idućeg mjeseca gdje će biti potvrđena odluka o domaćinima Svjetskih prvenstava 2030. i 2034. godine. Dok će prvenstvo 2030. zajednički ugostiti Maroko, Španjolska i Portugal, za 2034. jedini kandidat ostaje Saudijska Arabija što je izazvalo brojne reakcije zbog zabrinutosti oko stanja ljudskih prava u zemlji.

Image
UTAKMICA VELIKE VAŽNOSTI /

Dinamo pozvao navijače na derbi: 'Prodano je 1500 ulaznica. Znamo važnost HNL-a...'

Image
UTAKMICA VELIKE VAŽNOSTI /

Dinamo pozvao navijače na derbi: 'Prodano je 1500 ulaznica. Znamo važnost HNL-a...'

Organizacije poput Amnesty International i Sport & Rights Alliance (SRA) upozoravaju na potencijalne posljedice dodjele domaćinstva Saudijskoj Arabiji. U nedavnom izvješću, organizacije su procijenile strategije ljudskih prava država kandidata te zaključile da nijedna ponuda u potpunosti ne ispunjava FIFA-ine zahtjeve. Smatraju da su rizici osobito veliki u Saudijskoj Arabiji, predviđajući ozbiljne povrede ljudskih prava ukoliko domaćinstvo bude dodijeljeno toj zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Bez čvrstih jamstava za reforme, dodjela Svjetskog prvenstva 2034. Saudijskoj Arabiji donijet će stvarne i predvidljive ljudske žrtve," izjavio je Steve Cockburn, voditelj radničkih prava i sporta pri Amnestyju.

Jedna od ključnih točaka zabrinutosti odnosi se na prava LGBTQ osoba u zemlji gdje je istospolna orijentacija ilegalna i može biti kažnjena smrtnom kaznom. Voditelj saudijske kandidature za Svjetsko prvenstvo, Hammad Albalawi, izjavio je u rujnu da su LGBTQ navijači dobrodošli te da će njihova privatnost biti poštovana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Posvećeni smo stvaranju okruženja slobodnog od diskriminacije i borbi protiv diskriminacije na temelju zaštićenih karakteristika," navodi se u kandidacijskoj knjizi Saudijske Arabije.

Osim pitanja diskriminacije, Amnesty upozorava na uvjete radnika migranata koji će biti angažirani za pripremu infrastrukture potrebne za turnir. Saudijci planiraju izgradnju i renovaciju 15 stadiona, kao i preko 185,000 hotelskih soba, a projekt bi trebao biti završen do 2032. godine. Cockburn ističe kako će za ove projekte biti potrebna velika radna snaga, uglavnom migranti, u zemlji koja još nije usvojila minimalnu plaću za strance niti uvela mjere za sprječavanje smrtnosti radnika.

Slični problemi zabilježeni su u susjednom Kataru tijekom priprema za Svjetsko prvenstvo 2022. gdje je, prema izvješću britanskog Guardiana, život izgubilo najmanje 6,500 radnika migranata iako Katar osporava te brojke.

U vezi s tim, Saudijska Arabija navodi da je predana "ispunjavanju obaveza po pitanju prisilnog rada, dječjeg rada, nediskriminacije i sigurnosti na radu," dodajući da će se truditi da njihovi partneri poštuju navedene standarde.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Amnesty u izvješću također ukazuje na ozbiljnu represiju slobode govora u Saudijskoj Arabiji gdje se ljudi još uvijek zatvaraju na desetljeća zbog izražavanja mišljenja. Cockburn naglašava da saudijska strategija ljudskih prava ne uključuje konkretne mjere za adresiranje ovog problema.

Unatoč naporima da promijeni svoj globalni imidž, Saudijska Arabija je prošli mjesec zamalo ostala bez mjesta u Vijeću za ljudska prava Ujedinjenih naroda, što pokazuje koliko je međunarodna zajednica još uvijek skeptična prema reformama u zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo