Niz individualnih nagrada koje je Luka Modrić osvojio zahvaljujući svojim fantastičnim izvedbama na nogometnim travnjacima večeras se mogao povećati za još jednu, ali Laureus, nagradu kojoj popularno tepaju nadimkom 'sportski Oscar', ipak je pripala srpskom tenisaču Novaku Đokoviću.
Dok film ima Oscara, sportaši imaju nagradu Laureus koja se svake godine dodjeljuje najboljem sportašu svijeta u protekloj godini.
Ceremonija dodjele održala se Monte Carlu, a počela je u 19 sati. Treba spomenuti i kako ova nagrada nikad u povijesti nije pripala jednom nogometašu. No pripala je Hrvatu, točnije Hrvatici - 2006. godine Laureus je kući odnijela Janica Kostelić.
Američka gimnastičarka Simone Biles dobitnica je nagrade za najbolju sportašicu.
Đoković je po četvrti put osvojio nagradu koja slovi kao sportski Oscar, nakon 2012., 2015. i 2016. godine, a među šest nominiranih bio je i kapetan hrvatske nogometne reprezentacije i dobitnik "Zlatne lopte" za 2018. godinu Luka Modrić.
Đoković je prošle godine po četvrti put osvojio Wimbledon te treći put podigao pobjednički pehar na US Openu i u tom trenutku stigao do 14 osvojenih "grand slam" naslova u karijeri. Tu je brojku povećao na 15 osvajanjem Australian Opena prošloga mjeseca. Četvrtim "Laureusom" Đoković se približio na samo dva do još jednog tenisača, Švicarca Rogera Federera koji je prestižni kipić osvajao šest puta.
Za Biles je ovo drugi "Laureus", prvoga je osvojila prije dvije godine. Na prošlogodišnjem Svjetskom prvenstvu u Dohi Biles je osvojila šest medalja, četiri zlata i po jedno srebro i broncu.
Nagradu za najbolju ekipu godine dobila je francuska nogometna reprezentacija koja je osvojila naslov svjetskog prvaka u Rusiji.
Za najboljeg sportaša s invaliditetom proglašena je slovačka alpska skijašica Henrieta Farkašova koja je na POI u Pjongčangu osvojila četiri zlata i jedno srebro.
Francuski nogometni trener Arsene Wenger, koji je 22 godine vodio engleskog prvoligaša Arsenal dobitnik je nagrade za životno djelo, dok je kenijski atletičar Eluid Kipchoge osvojio nagradu za osobit doseg postavljanjem svjetskog rekorda u maratonu kada je srušio stari rekord za minutu i pol.
Na svečanosti u Monte Carlu dodijeljeni su "Laureusi" u 12 kategorija među kojima se ističe i ona za društvenu dobrobit koju je dobila indijska fondacija Yuwa koja se uključivanjem djevojčica u sport bori za njihovu bolju obrazovanost.
Henrieta Farkašov postala je najbolja sportašica svijeta s invaliditetom.