Split slavio u malom dalmatinskom derbiju!

U 10. kolu Prve HNL, Cibalia je pobijedila Lokomotivu s 1:0, a istim je rezultatom i Slaven Belupo bio bolji od Varaždina.

1.10.2011.
22:24

Furiozno drugo poluvrijeme bilo je dovoljno Splitu da s uvjerljivih 3:1 (0:0) savlada Zadar, koji je nakon sigurnih 45 minuta u potpunosti raspao. Da nije bilo udarca Ercega u 26. minuti kojeg je krasno obranio Ježina, notesi u mini dalmatinskom derbiju ostali bi prazni.

Baš ništa nisu prikazali ni Split ni Zadar u prvom dijelu. Uzaludna je bila ofenzivna varijanta Tončija Bašića, uzalud se, u napadu usamljeni, prvi strijelac lige Ivan Santini hrvao sa Križancom i Vidićem... Nije uspio dobiti nijedan ozbiljniji duel, a Zadru se na kraju priče osvetio bunkeraški pristup.

U svlačionici je Bašić očitao lekciju svojim igračima, u nastavku su Crveni pokazali sasvim drugo lice. Već u 47. minuti prolomio se pljesak u Parku mladeži, Čop je ubacio, a Obilinović se najbolje snašao u šesnaestercu Zadra i doveo Split u vodstvo od 1:0. Minutu kasnije opet prijeti Obilinović, njegov udarac iz slobodnog udaraca s preko dvadeset metara jedva je ukrotio Ježina, domaći su tražili pogodak tvrdeći da je lopta prešla gol liniju, ali sudac Šimčić bio je drugačijeg mišljenja.

U 58. minuti na semaforu je već svijetlilo 2:0, strijelac je bio Šimić. Pomoćnik Leo Krstičević signalizirao je zaleđe, ali Šimčić je priznao pogodak, jer je Šimić u zaleđu bio uposlen od igrača Zadra. Konačnih 3:0 postavio je Golubović nakon krasne asistencije Ercega. Poraz Zadra ublažio je Mršić prekrasnim pogotom iz slobodnog udarca u 90. minuti.

Najteže stanje u HNL-u vlada u redovima Varaždina, a navijači iz baroknog grada se nakon utakmice sa Slaven Belupom mogu samo pitati što bi bilo da 13 igrača zbog teške financijske situacije nije napustilo momčad.

Naime, Slaven je u Koprivnici jedva pobijedio slabašne goste i to jednim golom bivšeg Varaždinca Dejana Glavice, a nekoliko je puta opasno zaprijetio još jedan bivši igrač Varaždina - Leo Benko. Bio je to zapravo eurogol Glavice, prekrasan udarac s dvadesetak metara u rašlje, od kojeg se Varaždinci više nisu oporavili. Sve je izvjesnije, nakon četiri kola bez ijednog boda - Varaždin je trenutno prvi kandidat za ispadanje iz lige.

Lučko je u Osijeku zamalo priredilo malu senzaciju. Vodili su gosti u 45. minuti s 2:0, dok su domaći navijači u nevjerici gledali što se to događa. Iako je mlada momčad Osijeka od prve minute zbila goste u njihov šesnaesterac, Petrak i Fuček su iz dva kontranapada šokirali domaće i najavili burno drugo poluvrijeme.

'Drama' je trajala do 77. minute, kad su Osječani uspjeli smanjiti vodstvo golom Šorše, a izjednačenje je svojim navijačima poklonio Marko Babić u 84. minuta, prekrasnim lobom. U 90. minuti. gostima je isključen Rendulić zbog drugog žutog kartona.

Lokomotiova ipak nije uspjela proći kroz Vinkovce, unatoč junačkom otporu. Pobjedu je domaćinima u tvrdoj utakmici s malim brojem prilika donio Frane Vitaić nakon ubačaja Bartolovića u 73. minuti.

1. Dinamo Zagreb 10 9 1 0 28 3 +26 28 2. Hajduk Split 10 6 3 1 20 7 +13 21 3. Split 10 6 3 1 18 11 +7 21 4. Osijek 10 5 3 2 14 11 +3 18 5. Slaven Koprivnica 10 5 2 3 15 13 +2 17 6. Inter Zaprešic 10 5 2 3 11 8 +3 17 7. Zagreb 10 5 1 4 11 14 -3 16 8. Rijeka 10 3 4 3 11 10 +1 13 9. Zadar 10 3 4 3 12 16 -4 13 10. Cibalia 10 4 1 5 8 13 -5 13 11. Istra 1961 10 2 5 3 9 11 -2 11 12. Lokomotiva 10 3 2 5 12 10 +2 11 13. Karlovac 10 2 2 6 8 20 -12 8 14. Lučko 10 1 3 6 6 12 -6 6 15. Šibenik 10 1 3 6 6 13 -7 6 16. Varaždin 10 0 1 9 4 21 -17 1