SENZACIONALNO FINALE U BASELU: / Sevilla uništila Liverpool i ispisala povijest europskog nogometa

Nogometaši Seville nadoknadili su pogodak zaostatka iz prvog poluvremena i s 3-1 pobijedili Liverpool u finalu Europske lige odigranom u srijedu na St.

18.5.2016.
19:45

Liverpool je u prvom poluvremenu bio bolja i opasnija momčad, što je Kloppova momčad materijalizirala u 35. minuti. Daniel Sturridge je primio loptu na lijevoj strani Sevillinog kaznenog prostora, napravio korak dva prema sredini i sjajnim udarcem vanjskim dijelom lijevog stopala pogodio 'malu mrežicu' na lijevoj strani, neobranjivo za vratara španjolske momčadi Soriju.

Lovrenu poništen gol

Samo četiri minute poslije mrežu Seville zatresao je i DejanLovren, ali se na putu lopte prema mreži nalazio strijelac Sturridge, a kako je bio iza svih obrambenih igrača Seville, švedski sudac Jonas Eriksson opravdano je poništio pogodak hrvatskog stopera. Tako je Liverpool sa samo jednim pogotkom prednosti otišao na odmor.

Pobjednicima posljednja dva izdanja Europske lige trebalo je samo 16 sekundi igre u drugom poluvremenu za izjednačujući pogodak. Moreno nije uspio dobro izbaciti loptu glavom, a potom nije uspio zaustaviti ni MarianaFerreiru koji se sjurio po desnoj strani, ubacio prizemnu loptu pred vrata, gdje je natrčali Gameiro postavio nogu i postigao svoj osmi pogodak ove sezone u Europskoj ligi.

Preokret Seville

Pogodak je dao krila Sevillinim nogometašima, a kao da je presjekao Liverpoolovu momčad. U 64. minuti dogodio se novi šok na St. Jakob-Parku, na kojem su u većini bili Liverpoolovi navijači. Vitolo je prošao do ruba kaznenog prostora, gurnuo loptu kroz noge Lovrenu. S lijeve strane je na to dodavanje natrčao Sevillin kapetan Coke i neobranjivim udarcem svladao Mignoleta, poslavši loptu gotovo na isto mjesto koje je u prvom poluvremenu pogodio Sturridge.

U 70. minuti preokret je bio potpun. Smušena reakcija Liverpoolove obrane i odbijena lopta od Lallane, ostavila je Cokea samog ispred Mignoleta. Francuski je vratar uspio skrenuti loptu, ali ne dovoljno da se ona po treći put ne bi našla u njegovoj mreži. Liverpoolovi igrači su tražili zaleđe, jer je pomoćni sudac podigao zastavicu, ali Eriksson je ispravno procijenio da je lopta do strijelca Cokea došla upućena od Liverpoolovih nogometaša pa nije uvažio sugestiju svog pomoćnika.

Liverpoolovi nogometaši su se pokušavali oporaviti od šoka, ali svi njihovi pokušaji da se vrate u utakmicu ostali su bezuspješni. Sevilla je po peti put postala pobjednikom ovog natjecanja i jedini je klub u povijesti koji je tri godine zaredom došao do pobjedničkog pehara.

Liverpool - Sevilla 1:3

Liverpool: Mignolet, Clyne, Lovren, Touré, Moreno, Lallana, Can, Milner, Firmino, Coutinho, Sturridge.

Sevilla: David Soria, Mariano, Rami, Carriço, Escudero, Krychowiak, N'Zonzi, Coke, Banega, Vitolo, Gameiro

Kraj

92' - Vitolo je bio u prilici, ali je loše odradio završni udarac.

90' - Igrat će se 4. minute sudačke nadoknade.

87' - Još samo par minuta dijeli Sevillu do povijesnog uspjeha, tj. osvajanja trećeg uzastopnog naslova u ovom natjecanju.

80' - Liverpool je zaprijetio opasno preko Coutinha. To je ujedno bila i prva ozbiljna prijetnja Liverpoola u nastavku.

70' - GOOL Coke je zabio svoj drugi gol na utakmici. Sevilla je zabila tri gola iz četiri udarca prema vratima Mignoleta.

69' - Vitolo je ubacio u kazneni prostor, Krychowiak je tukao glavom, ali neprecizno.

64' - GOOL Sevilla je stigla do preokreta. Coke je zabio za 2:1.

60' - Gameiro je opet bio u velikoj prilici. Ostao je sam pred golom no loše je tukao. Sreća za Mignoleta.

57' - Sevilla je puno opasnija u nastavku. Banega i Vitolo zaradili su žute kartone.

48' - Imao je sada Gameiro novu priliku, ali mu je udarac blokiran u posljednji tren.

46' - GOOL Sevilla je u prvom napadu došla do izjednačenja. Gameiro je zabio nakon dodavanja Ferreira.

46' - Utakmica se nastavila.

Drugo poluvrijeme

Kraj prvog poluvremena

45' - Sevilli će predah dobro doći. Opet je Liverpool bio u prilici.

40' - Dejan Lovren poslao je loptu glavom u mrežu nakon zbačaja iz kornera, no gol je poništen jer je Sturridge bio u zaleđu te je omeo je vratara.

35' - GOOL Sturridge je primio loptu na vrhu 16-erca, sjajno je potom s lijeve strane vanjskom poslao loptu u mrežu. To mu je šesti gol u posljednjih devet utakmica koje je započeo.

32' - Imao je Liverpool sada sreće. Tukao je Gameiro škaricama, lopta je prošla tik pored gola.

30' - Lovren je napravio grub prekršaj nad Gameirom i dobio je žuti karton.

25' - Sturridge je opet bio u velikoj prilici nakon što je Lallana poslao sjajnu loptu iza Sevilline obrane. Tukao je s par metara iskosa, ali je Soria odlično reagirao.

23' - Kiša sve jače pada.

19' - Sevilla osvaja većinu duela u sredini terena, ali Liverpool stvara prilike.

12' - Carriço je zaustavio jednu loptu ispred Firmina, tražio je on igranje rukom i kazneni udarac, no sudac je mislio drugačije. Dvojbena situacija.

11' - Clyne je ubacio u peterac za Sturridgea, uputio je napadač loptu glavom prema golu, ali je Carriço izbio s crte.

8' - Prvi udarac prema golu na utakmici imao je Liverpool. Can je tukao iz daljine, Soria je obranio.

4' - Španjolci su bolje otvorili utakmicu.

1' - Počela je utakmica. Uoči susreta došlo je do sukoba navijača na tribini.

HULIGANI ODMJERILI SNAGE: /

Pogledajte tučnjavu navijača Liverpoola i Seville

20.43 - Ovako je izgledao stadion prije početka susreta:

20.32 - Došlo je do tučnjave na tribinama između navijača.

20.27 - Dejan Lovren i branič Seville Timothée Kolodziejczak igrali su zajedno u Lyonu od 2010. do 2012.

20.18 - Liverpool i Sevilla slavili su u svim finalima Kupa Uefa/Europske lige u kojima su igrali. Englezi su na učinku tri do tri, a Španjolci na četiri od četiri.

19.40 - Objavljen je sastav Liverpoola. Dejan Lovren igra od prve minute.

17.46 - Navijači Liverpoola okupirali su ulice Basela. Tisuće njih skupile su se u centru grada gdje u odličnoj atmosferi čekaju utakmicu sezone.