Tijek utakmice Hajduk - Slaven Belupo mogli ste pratiti na portalu Net.hr

4.8.2024.
19:43
Ivo Cagalj/PIXSELL

Hajduk je otvorio sezonu u HNL-u pobjedom protiv Slaven Belupa 2:1 na Poljudu, a u toj utakmici je za Bijele debitirao legendarni Ivan Rakitić.

BODOVI OSTAJU NA RUJEVICI /

Furiozna Rijeka potopila Lokomotivu na otvaranju prvenstva

Svi su pogoci postignuti u prvom poluvremenu. Golove su za Hajduk dali Marko Livaja iz jedanaesterca u 18. minuti te novo pojačanje Abdoulie Sanyang u 37. minuti, dok je na drugoj strani jedino poentirao Matej Šakota u nadoknadi prvog poluvremena.

Hajduk - Slaven Belupo 2:1 (Livaja 18' (p), Bamba 37'; Šakota 45'+1')

Hajduk: L. Kalinić, Moufi, Šarlija, Uremović, Melnjak, Kalik, Rakitić, Pukštas, Sanyang, Perišić, Livaja

Slaven Belupo: Čović, Pllana, Božić, Šakota, Caimacov, Agbekpornu, Bosec, Lučić, Butić, Boras, Jelić Balta

Trener Hajduka Gattuso utakmicu protiv Slavena počeo je jakom postavom. Od prve minute krenulo je najveće ovoljetno pojačanje Bijelih, Ivan Rakitić, koji je u veznom redu zaigrao u paru s Kalikom, a ispred njih su bili Pukštas, Sangyang, Perišić i Livaja. Sam početak utakmice doniop je veliku priliku za Slaven, gosti su mogli šokirati Hajduk već u 5. minuti, no Kalinić je sjajnom obranom zaustavio udarac Šakote. Ta je šansa dala samopouzdanja Slavenu koji je u narednim minutama bio bolji protivnik i Bijeli su se mučili u pronalaženju svoje igre.

A u 13. minuti domaćini su uspjeli povesti. Strijelac za Bijele bio je Livaja koji je pogodio iz penala koji je dosuđen nakon što je Slavenov nogometaš Balta igrao rukom u vlastitom šesnaestercu. Nakon gola Hajduk je držao posjed i kontrolirao utakmicu, ali nije uspio kreirati priliku protiv gostiju koji su se disciplinirano branili. A u 20. minuti Slaven je ponovno opasno zapijetio, pucao je Balta s dvadesetak metara, no Kalinić je ponovno spasio.

U 37. minuti Hajduk je udvostručio svoju prednost. Zabilo je novo pojačanje Bijelih, Abdoulie Sanyang 'Bamba', nakon sjajne akcije i kombinacije s Livajom. Pet minuta nakon toga u obećavajućoj situaciji našao se Kalik, no nije dobro zahvatio loptu u kaznenom prostoru. Taj promašaj skupo je koštao Hajduk jer je Slaven u samoj završnici poluvremena uspio smanjiti zaostatak. Jako lijep gol za Slaven zabio je Šakota koji je oduzeo loptu Mouffiju i silovitim udarcem pogodio kroz Kalinićeve noge za 2:1.

Prvi su u nastavku pokušali zaprijetiti nogometaši Hajduka, koji su puno bolje ušli u drugi dio od Slavena. U 50. minuti nakon Rakitićevog proigravanja pucao je Bamba, no njegov udarac završio je u bloku. Sedam minuta nakon toga Rakitić je izveo slobodan udarac s 25 metara i poslao loptu pred gol Slavena, no obrana gostiju je to očistila. Hajduk je u drugom poluvremenu imao veliki posjed te bez problema kontrolirao igru, ali nije imao opasniju šansu sve do 73. minute kada je Rakitić odapeo iz slobodnog udarca s 18 metara, a lopta je prošla par centimetara uz spoj stative i grede.

Slaven se nakon toga probudio i počeo pritiskati Hajduk, koji je pokušavo utakmicu mirno privesti kraju. U 82. minuti Hajdukov branič Prpić zabio je autogol nakon ubačaja, ali je sudac to poništio zbog Božićevog prekršaja. Pet minuta nakon toga Hajdukje zabio za 3:1, strijelac je bio Rokas Pukštas , no taj pogodak je poništen nakon pregleda snimke zbog zaleđa, a do kraja utakmice više nije bilo izglednijih prilika.

Najava:

Hajduk u ovu sezonu ulazi sa šampionskim ambicijama, želi zaustaviti Dinamo i osvojiti prvu titulu nakon 20 godina. Na Poljud su ovoga ljeta stigla velika pojačanja - uz trenera, legendarnog Gennara Gattusa, za Hajduk je potpisao legendarni hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić.

"Pripremili smo se za dvije njihove formacije. Fizički su vrlo jaki. Navijači će biti naša prednost, tražim podršku ne samo od Torcide, nego od svih ljudi na stadionu, da se protivnik osjeća kao u paklu. Ako odigramo lošu utakmicu, zviždite nakon nje. Želim da za vrijeme utakmice stadion bude užaren. Sve ovisi o nama," poručio je u najavi utakmice sa Slavenom trener Bijelih, Gattuso.

S druge strane, Slavenov trener Ivan Radeljić ima drugačiji pristup.

"U ovakvu utakmicu moraš ući malo opreznije. U prvih 20-ak minuta oni će na krilima publike jurnuti, to Hajduk uvijek doma radi. Ako preživiš taj nalet, onda se može svašta dogoditi. Hajduk ne leti, Hajduk nije Manchester City, to svi znamo, ali su kod kuće opasni. Bit će pun stadion, Rakitić, Perišić, euforija malo… Mi moramo biti pravi, ići bez straha dolje, staviti u glavu da je to 11 protiv 11, i onda se imamo čemu nadati."