U prvom od velika dva derbija 5. kola engleskoga nogometnog prvenstva na Anfieldu su snage odmjerili Liverpool i Manchester United. Slavili su Crveni vragovi 2:1.

23.9.2012.
17:11

Iako je Liverpool poveo golom Stevena Gerrarda iz 46. minute, Manchester United je do kraja preokrenuo iskoristivši brojčani višak (isključenje Jonja Shelveyja iz 39. minute) i golovima Rafaela da Silve i Robina van Persieja preokrenuo susret i došao do četvrte pobjede, prve na Anfieldu nakon prosinca 2007. godine kada su slavili 1:0. http://rutube.ru/embed/5869095

Nakon što je u četvrtak u Europa ligi zabio dva gola Young Boysima, napadač Liverpoola Shelvey se protiv Uniteda pretvorio u tragičara budući je zbog grubog starta đonom na Jonathana Evansa zaradio izravan crveni karton i ostavio svoju momčad na cjedilu. Na putu u svlačionicu je imao nešto za poručiti i Alexu Fergusonu.

http://www.dailymotion.com/embed/video/xtta69 Usprkos brojčanom deficitu Redsi su uspjeli povesti, a strijelac je bio njihov kapetan Steven Gerrard koji je poentirao s nekih desetak metara iz voleja ljevicom, nakon što je prethodno lijepo primirio loptu prsima. Bio je to Gerrardov šesti gol Manchester Unitedu u međusobnim derbijima u premierligaškoj povijesti, čime se izjednačio s dosad najučinkovitijim igračem kluba u spomenutim dvobojima, Robbieom Fowlerom. Na izjednačenje se nije moralo dugo čekati budući je brazilski desni bek Uniteda Rafael zabio prekrasan gol ljevicom, iskosa s desne strane kaznenog prostora. Njegov je udarac posve iznenadio Liverpoolovog vratara Pepea Reinu, a lopta je od suprotne vratnice ušla u mrežu.

http://www.dailymotion.com/embed/video/xttcan Konačnih 2:1 postavio je Robin van Persie iz jedanaesterca u 81. minuti. Bio je to njegov peti ovosezonski gol, kao i peti u posljednjih šest utakmica protiv Liverpoola. Najstrožu kaznu prethodno je izborio Antonio Valencia nakon prekršaja Glena Johnsona. Reina je pročitao u koju će stranu Van Persie pucati, ali ne i zaustaviti loptu koja mu je bila na ruci. United je pobjedom skočio na drugo mjesto prvenstvene ljestvice iza Chelseaja, dok je Liverpool propustio upisati pobjedu u prvih pet utakmica u engleskom nogometnom prvenstvu prvi put nakon sezone 1911./12. Redsi se trenutno nalaze u zoni ispadanja, na 18. mjestu, s tek dva osvojena boda i gol-razlikom 4-10.

Ogled aktualnog prvaka Manchester Cityja i Arsenala na Etihadu završen je remijem 1:1.

Ostale su tako obje momčadi neporažene nakon pet ligaških kola, svaka s devet osvojenih bodova.

http://www.dailymotion.com/embed/video/xttf6s Oba gola na susretu postignuta su nakon prekida i oba su postigli obrambeni igrači. U prvom poluvremenu zabio je Cityjev stoper Joleon Lescott svoj ovosezonski prvijenac u 40. minuti. Sjajno je skočio nakon ubacivanja Davida Silve iz kornera i glavom, nakon lošeg istrčavanja Arsenalovog vratara Vita Mannonea, poslao loptu u gornji desni kut. Na izjednačenje se čekalo do 82. minute, kada je francuski stoper Laurent Koscielny zabio također svoj ovosezonski prvijenac. Korner je izveo Santi Cazorla, Građani loptu nisu dobro izbili, a Koscielny se bacio klizećim startom na loptu i zakucao ju u rašlje vratiju Joea Harta.

Derbi petoga premierligaškog kola između Liverpoola i Manchester Uniteda na Anfieldu, barem do trenutka isključenja domaćeg nogometaša Jonjoa Shelveyja u 39. minuti, protekao je u korektnome sportskom ozračju.

Pridonio je tome i pomno osmišljeni uvodni scenarij, kojim su igrači dvaju rivalskih klubova praktički usmjereni na miroljubiv start u utakmicu. Rukovali su se Patrice Evra i Luis Suarez, akteri prošlosezonskoga rasističkog slučaja zbog kojega je Liverpoolov Urugvajac odradio osam utakmica suspenzije. Kada su se dva kluba susrela prvi put nakon toga, u veljači ove godine, Suarez je odbio stisnuti ruku tamnoputog Francuza iz Manchester Uniteda. S obzirom na činjenicu da je derbi bio prva Liverpoolova domaća utakmica nakon revizije istražnog procesa o tragediji na Hillsboroughu, u kojoj je prije 23 godine živote izgubilo 96 Liverpoolovih navijača, te kojom se došlo do čitavog niza novih spoznaja o organizacijskim propustima koji su doveli do tragedije, igrači obiju momčadi odali su počast žrtvama. Kapetani Giggs i Gerrard pustili su u zrak 96 crvenih balona, Unitedova klupska legenda Bobby Charlton uručio je svijeće Liverpoolovoj, Ianu Rushu, dok su igrači obaju sastava izašli iz svlačionica u majicama s brojem 96. Katastrofalno urušavanje stajaće tribine stadiona u Sheffieldu dogodilo se 15. travnja 1989. godine tijekom polufinalnog dvoboja FA Cupa između Liverpoola i Nottingham Foresta. Od ukupnog broja žrtava 94 su osobe smrtno stradale na licu mjesta, a još dvije na putu prema bolnici. Ozlijeđeno je još 766 osoba. Svi stradalnici bili su navijači Liverpoola. Newcastle - Norwich 1-0 (Ba 20) Manchester City - Arsenal 1-1 (Lescott 40 / Koscielny 82) Tottenham - QPR 2-1 (Faurlin 59-ag, Defoe 61 / Zamora 33) Liverpool - Manchester United 1-2 (Gerrard 46 / Da Silva 50, Van Persie 81) Swansea - Everton 0-3 (Anichebe 22, Mirallas 43, Fellaini 82) Chelsea - Stoke City 1-0 (Cole 85) Southampton - Aston Villa 4-1 (Lambert 58, 90+5-11m, Clyne 63, Puncheon 72 / Bent 36) West Brom - Reading 1-0 (Lukaku 71) West Ham - Sunderland 1-1 (Nolan 90+3 / Fletcher 10) Wigan - Fulham 1-2 (Kone 90+1 / Rodallega 31, Duff 68) Ljestvica: 1. Chelsea 5 4 1 0 9-2 +7 13 2. Man Utd 5 4 0 1 12-6 +6 12 3. Everton 5 3 1 1 9-5 +4 10 4. WBA 5 3 1 1 7-4 +3 10 5. Arsenal 5 2 3 0 9-2 +7 9 6. Fulham 5 3 0 2 12-7 +5 9 7. Man City 5 2 3 0 10-7 +3 9 8. Tottenham 5 2 2 1 8-6 +2 8 9. West Ham 5 2 2 1 5-4 +1 8 10. Newcastle 5 2 2 1 6-6 0 8 11. Swansea 5 2 1 2 10-7 +3 7 12. Sunderland 4 0 4 0 4-4 0 4 13. Stoke 5 0 4 1 4-5 -1 4 14. Aston Villa 5 1 1 3 5-9 -4 4 15. Wigan 5 1 1 3 5-10 -5 4 16. Southampton 5 1 0 4 9-15-6 3 17. Norwich 5 0 3 2 2-8 -6 3 18. Liverpool 5 0 2 3 4-10 -6 2 19. QPR 5 0 2 3 3-11 -8 2 20. Reading 4 0 1 3 4-9 -5 1