ISTRA IZGUBILA, ALI I SAČUVALA PRVOLIGAŠKI STATUS: / Orijentu minimalna pobjeda nije bila dovoljna za ulazak u 1. HNL

U prvoj utakmici Istra je na Kantridi s uvjerljivih 3:0 pobijedila Orijent

5.8.2020.
21:45
Srecko Niketic/PIXSELL

Nogometaši Istre 1961 treću su godinu zaredom uspjeli zadržati prvoligaški status kroz dodatne kvalifikacije, oni će i sljedeće sezone igrati u društvu najboljih iako su na svom terenu izgubili uzvratni dvoboj kvalifikacija od Orijenta sa 0-1 (0-0), no kako su prije tri dana u Rijeci slavili sa 3-0 ovaj poraz ostao je bez posljedica.

ISTRA NA KANTRIDI RAZBILA ORIJENT U KALIFIKACIJAMA ZA 1.HNL: /

Puljani u ludoj utakmici napravili veliki korak prema ostanku u ligi

Jedini pogodak na utakmici postigao je Iličić (49).

Kvalifikacijska utakmica za 1. HNL 2020 između Istre 1961 i HNK Orijent 1919.

Kako je Istra 1961 uvjerljivo dobila prvi dvoboj izgledalo je kako će uzvrat biti tek formalnost. No, Orijent je u Puli odigrao odličnu utakmicu i za veliki preokret nedostajala im je samo bolja realizacija. Već u prvih 15-ak minuta gosti su stvorili dvije odlične prilike, no nepreciznost i vratar domaćih Čondrić zadržali su rezultat na 0-0.

Blizu drugog gola

Početkom nastavka Orijent je ipak poveo, u 49. minuti stoper Mulac poslao je dijagonalu u kazneni prostor domaćih gdje je sjajno reagirao Iličić i udarcem iz prvog dodira svladati Čondrića.

Do kraja dvoboja Orijent je imao inicijativu i nekoliko izglednih prilika od kojih se ističu ona Maružina u 85. minuti kada je Čondrić krajnjim naporom spasio svoju mrežu te pokušaj Fumića iz druge minute sudačke nadoknade koji je zaustavila vratnica.

Tri godine zaredom

Prije dvije godine Istra 1961 je u dodatnim kvalifikacijama nadigrala Varaždin, a prošle godine je bila bolja od Šibenika. Orijentu ostaje nada kako će nastaviti putem Varaždina i Šibenika, koji su godinu nakon poraza u dodatnim kvalifikacijama ipak ušli u Prvu HNL osvajanjem prvog mjesta u Drugoj ligi.

Istra 1961 će tako za 10 dana u 1. kolu nove sezone gostovati kod Hajduka, dok će Orijent pak u 1. kolu Druge HNL u goste Osijeku II.

Doigravanje za Prvu hrvatsku nogometnu ligu, druga utakmica

Srijeda, 05.08. 20.00 sati, stadion Aldo Drosina

Istra 1961 - Orijent 1919 0:1

Istra: Čondrić, Grujević, Tomašević, Paez, Pavić, Lončar, Blagojević, Močinić, Gržan, Guzina, Sane

Orijent: Berković, Maloku, Smolčić, Mulac, Tadejević, Liber, Fatić, Mohorovičić, Monjac, Iličić, Maružin

NK Istra 1961 - HNK Orijent 1919 Rezultati uživo

90' Gotova je utakmica. Istra je obranila prednost iz prvog susreta i osigurala ostanak u Prvoj hrvatskoj nogometnoj ligi.

85' Velika prilika za Orijent, ali rezultat se ne mijenja. Maružin je pucao s osam metara, a Čondrić sjajno obranio.

73' Novi pokušaj Orijenta, pucao je Mulac, ali Čondrić bez većih poteškoća to zaustavlja.

49' GOL Orijent je pogotkom okrunio svoju dobru igru. Strijelac je Iličić koji je atraktivnim lobom svladao Čondrića. Asistirao mu je Mulac.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

45' Gotovo je prvo poluvrijeme

40' Orijent i dalje ima inicijativu, dok je Istra poprilično bezopasna.

31' Orijent puno bolje izgleda nego u prvoj utakmici i opasnija je momčad od Istre.

20' Orijent je u zadnjih desetek minuta imao nekoliko dobrih prilika, ali Čondrić sve zaustavlja.

6' Prvi pokušaj Istre, pucao je Guzina, a vratar Orijenta Berković obranio.

1' Počela je utakmica.

Istra 1961 i Orijent će u srijedu na stadionu Aldo Drosina odigrati drugu utakmicu kvalifikacija za ulazak, tj. ostanak u Prvoj hrvatskoj nogometnoj ligi.

U prvoj utakmici Istra je kao gost na stadionu Kantrida svladala Orijent sa 3-0 (1-0) i napravila veliki korak ka ostanku u društvu najboljih.

Prva dva pogotka na utakmici postigao je Gržan, prvoga u 8. minuti iz kaznenog udarca, a drugoga u 64. minuti, da bi konačni rezultat postavio Maganjić u trećoj minuti sudačke nadoknade.

Gržan heroj Puljana

Istra je do prednosti stigla vrlo rano nakon što je Smolčić nespretno i nepotrebno u svom kaznenom prostoru srušio Guzinu, a Gržan je bio siguran izvođač najstrože kazne.

Već u 22. minuti situacija za domaće je postala praktički bezizlazna jer je zbog opasne igre isključen Ivančević.

Drugi pogodak na utakmici Gržan je postigao u 64. minuti kada je u utrci za jednim dubinskim proigravanjem bio brži od vratara Orijenta Berkovića, obišao ga i iskosa pogodio praznu mrežu.

Dva isključenja u završnici

U samoj završnici utakmice vrlo loši sudac Jović pokazao je još dva crvena kartona. Prvo je nakon grubog prekršaja pokazao samo žuti karton igrači Istre 1961 Ivančiću, a nakon što mu je domaći igrač Gerc došao ukazati kako se radi o prekršaju za crveni karton, prvo je pokazao Gercu žuti zbog prigovora, a kako mu je to bio drugi žuti karton isključio ga je iz igre, da bi potom na intervenciju VAR-a išao poggledati snimku Ivančićeva prekršaja i potom isključio i njega.

U samoj završnici susreta Maganjić je pospremio jedan odbijanac u mrežu domaćih za konačnih i uvjerljivih 0-3.