Gotovo da i ne postoji ljubitelj nogometa koji makar donekle nije praznovjeran, makar kada je njegov klub u pitanju. Samim tim jasno je da je nogometna povijest plodno tlo za misterije, kletve i slična mitološka 'opća mjesta'. Ovo je priča upravo o prokletstvima. Najpoznatija je kletva u svijetu nogometa ona velikog mađarskog trenera Bele Guttmana koji je prokleo Benficu riječima 'nećete osvojiti (europski) trofej stotinu godina', nakon što su mu poslije uzastopne titule prvaka Europe odbili dati povišicu. Može biti besmislica, ali portugalski velikan je od tada poražen u čak sedam europskih finala. Bez pobjede. U novije vrijeme velški nogometaš Aaron Ramsey i njegovi golovi su postali tema misteriozne priče. Naime, kroz period od desetak godine, njegove relativno rijetke pogotke pratile su smrti poznatih osoba. Ovo također zvuči potpuno besmisleno, ali činjenica da se smrt čak 25 poznatih osoba poklapa u dan s utakmicama u kojima je bio strijelac, a među njima su Osama bin Laden, Gaddafi, Steve Jobs, Robin Williams, Whitney Houston… Ako ste pomislili da Hrvatska nema svoju priču o prokletstvu u nogometu grdno ste se prevarili. Hajdukovo prokletstvo već više od 20 godina pogađa klubove s kojima su se Splićani susretali kroz svoje europske kampanje. Iako će se neki zlobnici našaliti i reći da je najveća žrtva tog prokletstva upravo Hajduk, na ovoj listi je povelik broj uglednih nogometnih velikana. O čemu je zapravo riječ? Pa niz počinje početkom 2000-ih kada u svega par godina nekoliko Hajdukovih protivnika, bez obzira na rezultat u utakmicama protiv Splićana, upada u velike probleme. Financije, rezultati, kriminalne aktivnosti vlasnika gasili su Hajdukove protivnike ili ih u boljem slučaju bacali u niži rang natjecanja. Mi vam donosimo listu najuglednijih žrtvi Hajdučkog prokletstva.
Gdje Hajduk prođe trava ne raste: Koje je velikane pokosilo 'hajdučko prokletstvo'
Legenda o 'hajdučkom prokletstvu' počinje na sjeveru Europe krajem 90-ih. U dvije uzastopne sezone, 1997. i 1998., nekadašnjeg Kupa UEFA ždrijeb je u pretkolima spajao Hajduk i Malmo, švedski klub koji je magazin Offside 2010. godine proglasio najvećim u povijesti te zemlje. Splićani su oba puta bili bolji te su prolazili dalje. Već godinu nakon drugog ogleda Malmo nakon 63 godine doživljava krah i pada u drugu ligu. Klubu u kojem je poniknuo i Zlatan Ibrahimović je trebalo nekoliko sezona da se vrati na veliku scenu te su od 2004. ponovno postali jedna od udarnih sila švedskog nogometa no, možda to ne znaju, ali pokrenuli su legendu u jednoj maloj mediteraskoj zemlji.
Drugo ime na ovom popisu je još uglednije. Hajduk je 1998/99. u 1. kolu Kupa UEFA čekao talijanski velikan Fiorentina, tada predvođena Gabrielom Batistutom na terenu i Giovannijem Trapattonijem na klupi. Ultrajaki Talijani su pobijedili 2:1 kod kuće, a u uzvratu su uspjeli sačuvati prednost. Hajduk je time završio svoj europski put, ali za Fiorentinu su problemi tek počeli. Već 2001/2002. završavaju pri dnu ljestvice, a uskoro upadaju u velike financijske probleme i proglašavaju bankrot. Povratak iz Serie C u koju su izbačeni do elitnog talijanskog ranga trajao je do 2005., a potpuni oporavak ponosa Firence i znatno dulje.
Rane 2000-e su zbilja bile pogubne za Hajdukove europske protivnike. Tako je stradao i Dunaferr, mađarski ligaš iz Dunajvarosa. Ždrijeb ih je spojio s Hajdukom u sezoni 2000./2001. Mađari su u tom ogledu bili uspješniji, jer su uz remi kod kuće došli i do pobjede 0:2 na Poljudu. U godinama koje su uslijedile krenuo je strmoglavi pad Dunaferra da bi se 2009. godine klub ugasio nakon 57 godina postojanja.
Godinu poslije ždrijeb je Majstore s mora spojio s drugim mađarskim velikanom – Ferencvarošem. Hajduk je prošao dalje nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca, a Ferencvaroš je 2006. godine izbačen iz prve lige zbog financijskih malverzacija. Fradi se u prvu ligu vratio 2009. godine, a i danas je najtrofejniji mađarski klub s čak 33 osvojena prvenstva i 24 kupa. U vitrinama imaju i trofej Kupa velesajamskih gradova 1965. godine te bilježe i finale Kupa kupova koje su izgubili deset godina kasnije od Dinama iz Kijeva.
Hajduk je u prvom kolu Kupa UEFA u sezoni 2002/03. čekao londonski Fulham. Posebno je bio zanimljiv uzvratni susret odigran na eNGLESKOJ u kojem su Englezi u dramatičnoj završnici i spretnošću Japanca Inamote u posljednjim trenucima susreta sačuvali prednost s Poljuda. Englezi su otišli dalje, ali njihovo slavlje nije dugo trajalo. U njihovom slučaju se kletva malo strpjela te su u probleme ušli nešto kasnije. Ispali su u drugi rang 2013. iz kojeg se nisu uspjeli iščupati naredne četiri sezone. Čak i kad su se vratili u Premier ligu nisu cvjetale ruže te su postali simbol onog što Englezi zovu jo-jo klub, a odnosi se na momčadi koje naizmjenično ispadaju iz Premiershipa i osvajaju Championship.
Novo veliko ime je imalo nesreću da se susretne sa splitskim klubom u sezoni 2007./2008.. Sampdoria je u dvije utakmice bila bolja od Hajduka ukupnim rezultatom 2:1 no već tri godine kasnije su Đenovezi ispali u Serie B u sezoni u kojoj su igrali i Ligu prvaka. Vratili su se godinu kasnije u prvu ligu. U periodu između Fulhama i Sampdorije, Hajdukovo prokletstvo je pogodilo i irski Shelbourne koji je godinu nakon okršaja sa Splićanima doživio financijski krah i izbacivanje iz elitnog ranga.
Deportivo la Coruna platio je sličan ceh kao i Sampdorija nakon što se susreo s Hajdukom u sezoni 2008./2009. Španjolci su prošli dalje, a iz Primere su ispali 2013. godine. Neko su vrijeme plesali između prvog i drugog ranga španjolskog nogometa no negativna spirala ih je neumorno gurala prema dolje te danas igraju u trećoj španjolskoj ligi.
Hajdukovo posljednje pojavljivanje u grupnoj fazi nekog europskog natjecanja zavilo je u crno rumunjski nogomet. Fantastična momčad predvođena Senijadom Ibričićem, Anasom Sharbinijem, Subašićem i Tomasovim pod dirigentskom palicom Špace Poklepovića protutnjao je prvo preko Dinama iz Bukurešta, a potom i preko Uniree. Oba su kluba doživjela financijski raspada. Dinamo je stradao tek nedavno jer su 2021. godine upali u velike probleme nakon što je njihov predsjednik završio u zatvoru, a ove godine su i ispali iz lige, prvi put nakon 74 godine postojanja. Dinamo je najveći rival Steaue, a ima čak 18 naslova prvaka.
Unireu je kletva stigla brže. Klub pogonjen privatnim kapitalom u kratko vrijeme je poharao rumunjski nogomet i sezonu prije ogleda s Hajdukom su igrali Ligu prvaka. Kad su im Splićani došli na noge već su se njihove financije dobrano poljuljale, a 2011. su se i ugasili.
U grupnoj fazi te sezone 2010./2011. Hajduk se susreo i s grčkim velikanom AEK-om i pogađate, AEK je uskoro upao u probleme. Fantastična momčad se raspala već iduće sezone, a u neobičnim okolnostima AEK 2013. ispada iz elitnog ranga grčkog nogometa. Dvije godine kasnije su se vratili u Superligu, a do naslova prvaka su stigli 2018. nakon čak 24 godine posta.
Splićani su se s Mallorcom susreli u sezoni 2001./2002. te su tijesno poraženi od najjače momčadi tog kluba u njenoj povijesti. Mallorca je nakon toga lagano krenula padati da bi 2013. konačno ispala iz Primere, a četiri godine kasnije se spustila i u treći rang španjolskog nogometa. Danas je Mallorca opet prvoligaš no daleko je od stare slave s početka 21. stoljeća.
Stoke i Hajduk su ukrstili puteve 2011. godine i Englezi su u tijesnim ogledima bili spretniji te su prošli dalje. U narednom periodu je ovaj klub ostvarivao i solidne rezultate no 2018. je tome došao kraj. Ispali su iz Premiershipa u koji su se relativno brzo vratili.
Niska klubova čije nevolje povezuju sa susretima sa Splićanima je i znatno dulji no HSV, St.Etienne, Bordeaux, Wisla Krakow su svoju golgotu prolazili mnogo godina nakon susreta s Hajdukom tako da ih je teško svrstati u ovu kategoriju.