Mirko Filipović, jedan od najboljih hrvatskih boraca svih vremena bio je član Sabora kao nezavisni kandidat SDP-a od 2003. do 2008. godine. .
Poznata sportska imena u politici: Ćiro je bio prijatelj s Tuđmanom, a olimpijci su zastupali i lijeve i desne
Biserka Perman najuspješnija je hrvatska kuglačica. Osvojila je 38 puta prvenstvo Hrvatske, a 17 puta prvenstvo Jugoslavije. Ima 23 odličja u reprezentativnim nastupima i čak četiri svjetska rekorda. Osim uspješne sportske karijere, bila je u Hrvatskom saboru gdje je od 2003. do 2008. predstavljala SDP.
Perica Bukić jedno je od najpoznatijih imena u povijesti hrvatskog vaterpola. On je s reprezentacijom Jugoslavije osvajao zlata 1984. i 1988. godine, a bio je i član Hrvatske demokratske zajednice. Sudjelovao je u radu parlamenta u godinama, između 2003. do 2008., kada je politički angažman očigledno bio vrlo popularan među sportašima.
Danira Nakić Bilić umirovljena je hrvatska košarkašica. Osim sportske, ima i izgrađenu političku karijeru. Bila je u Hrvatskom saboru, a uz to je imala i angažman u Europskom parlamentu .
I Sandra Perković se našla u saborskim klupama. Tamo je bila kao predstavnica političke strane Milana Bandića, međutim, ona se, kao i neki drugi, nije dugo zadržala, jer je Vlada pala nakon manje od godinu dana.
Jedna od najboljih skijašica svih vremena, Janica Kostelić, ima bogatu političku karijeru. U trinaestoj sazivu parlamenta obnašala je ulogu doministrice u Ministarstvu za sport i turizam.
Proslavljeni hrvatski rukometni trener Lino Červar bio je član Hrvatskog sabora od 2003. do 2008. godine, a tamo se našao kao zastupnik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ).
Bivši vratar hrvatske rukometne reprezentacije Vlado Šola ušao je u politiku. Naš zlatni olimpijac je postao dijelom stranke Socijaldemokrata te je istaknuo kako će njegov angažman biti povezan s borbom za boljitak sporta. "Odlučio sam da ne mogu više sjediti skrštenih ruku nego da trebam djelovati, jer bez toga se ništa neće promijeniti", rekao je Vlado Šola za 24 sata. Dodao je kako se vidi u nacionalnoj politici, a u tome će mu pomoći uvid iznutra koji je imao u hrvatski sport nakon godina rada i igranja u raznim klubovima.
Luciano Sušanj najbolji je hrvatski atletičar u povijesti. Nositelj čak tri zlata s europskih atletskih prvenstava osigurao je sebi mjesto među hrvatskim sportskim velikanima, a 1990. godine je ušao i u politiku. Bio je u prvom sazivu Hrvatskog sabora, a nakon toga je obavljao razne funkcije u HOO-u i HAS-u.
Franjo Arapović bio je član legendarne momčadi Hrvatske na Olimpijskim igrama 1992. godine te za svoju košarkašku karijeru može reći da je bila vrlo uspješna. Nositelj je srebra iz Barcelone, a uz to je osvojio i Euroligu s Cibonom dva puta. Osvojio je srebro i u Seulu kao član reprezentacije Jugoslavije. Igrao je za čak tri bivša prvaka Europe - Cibonu, Split i litavski Žalgiris. U hrvatskoj kolektivnoj svijesti je ostao zabilježen po epskom zakucavanju za vodstvo u finalu OI protiv Dream Teama kojim su naši reprezentativci prešli u vodstvo. Arapović je ušao i u političku povijest kao najviši član Hrvatskog sabora (215 cm) u čijem je radu sudjelovao od 2003. do 2008. godine kao član HDZ-a.
Mantra popularna diljem svijeta oko toga kako 'ne treba miješati sport i politiku' očigledno ne vrijedi za hrvatske sportaše. Kroz nešto više od trideset godina samostalnosti mnoga popularna i uspješna sportska imena su se okušala i u političkoj areni. Još su svježa sjećanja na političke izlete izbornika Vatrenih i Kauboja, Ćire Blaževića i Lina Červara, u te vode, ali i mnogi drugi, znatno mlađi sportski asovi su imali stranačke ambicije. Prije par mjeseci se u političku arenu uključio i zlatni hrvatski olimpijac, nekadašnji vratar rukometne reprezentacije Vlado Šola koji je postao član Socijaldemokrata, a mi vam donosimo najpoznatije domaće sportaše koji su se okušali u politici.