Raspad sistema! BiH ponizila Jokinu Hrvatsku!

Ako je netko mislio da hrvatska košarka na Eurobasketu u Litvi ne može potonuti niže s ovako kvalitetnim igračima, grdno se prevario.

4.9.2011.
23:46

Hrvatska košarkaška reprezentacija izgubila je u 4. kolu skupine C Europskog prvenstva u Litvi od BiH 80:92.

Već prva četvrtina nagovijestila je probleme. Ne toliko zbog rezultata (28:28), već zbog činjenice da obranu uopće nismo igrali. U drugoj dionici primili smo samo 15 koševa, no dali osam. I tu su počeli i rezultatski problemi. Na odmor se otišlo sa sedam koševa prednosti za BiH (43:36).

Drugo poluvrijeme odlično je otvorila Hrvatska. Mini serijom od 7:0 došli smo do egala, no nakon tog bljeska terenom je zavladala Bosna i Hercegovina.

Potkraj treće četvrtine, točnije tri minute prije kraja, naši su suparnici došli do +9 (61:52), ali to još nije bilo najgore. Kako je vrijeme odmicalo, tako su Teletović i Domercant postali goropadni, pa je sedam minuta prije kraja utakmice BiH imala kapitalnih +15 (76:61). BiH je do kraja tu razliku samo mirno održavala za konačnih 80:92.

U redovima blijede Hrvatske prvo ime bio je Ante Tomić s 23 koševa, dok je za BiH Teletović zabio 26 (devet skokova), a Domercant 23.

Izabranici Joke Vrankovića propustili su, teniskim rječnikom rečeno, prvi meč loptu za prolazak u drugu fazu natjecanja. No, ono što je najvažnije u cijeloj priči, više ne ovisimo o sebi. Naime, i u slučaju da u ponedjeljak pobijedimo Grčku (18 sati), moramo se moliti da nam se smiluju Makedonci i pobijede naše susjede iz BiH.

U slučaju naše pobjede i pobjede BiH, dolazi do kruga od tri reprezentacije u kojoj bismo mi morali dobiti više od devet razlike Grčku da bismo prošli dalje. Tada bi ispali Grci. No, taj film, nakon svega viđenoga, teško da ćemo gledati.

Košarkaši Grčke uspjeli su se oporaviti nakon iznenađujućeg poraza od Makedonije, te su u nedjelju, u sklopu skupine C Europskog prvenstva u Litvi, pobijedili Crnu Goru 71:55.

U pitanju je bio ogled 4. kola nakon kojeg Grčka ima tri pobjede i jedan poraz, baš kao i Makedonija. Grčka je s Crnogorcima imala problema samo u prvom dijelu, nakon kojeg je vodila 32:31. No, startnom serijom u nastavku su se odlijepili na desetak poena razlike i na kraju lako trijumfirali sa 71:55.

Makedonija - Finska 72:70 Košarkaši Makedonije su nakon Hrvatske i Grčke, pobijedili su i Finsku 72:70. Time je Makedonija došla do treće pobjede čime je definitivno najugodnije iznenađenje u ovom dijelu ždrijeba Eurobasketa. Do pobjede protiv Finaca su došli na dramatičan način, nakon silnih pogrešaka s obje strane u posljednje četiri minute kada niti jedni, niti drugi nisu mogli postići koš.

Utakmica je u rezultatskom smislu bila potpuno izjednačena velikim dijelom ogleda, s tim da je Finska ipak napravila malu prednost krajem treće i početkom zadnje četvrtine. No, Pero Antić (14 poena i 19 skokova) i McCalebb (18 poena, pet skokova i četiri asistencije) su bili ključni igrači u prijelomnim trenucima i makedonski junaci.

Francuska - Italija 91:84 Talijani su i treću utakmicu izgubili na isti način. Nakon što su se dobro držali i protiv Njemačke i protiv Srbije u završnicama su padali. Sve se ponovilo i protiv Francuske koja je pobijedila 91-84 makar je gubila veći dio ogleda.

Eurobasket, 4. kolo, skupina C: BiH - Hrvatska 92-80 Makedonija - Finska 72-70 Grčka - Crna Gora 71-55 Redoslijed: 1. Makedonija 3-1, 2. Grčka 3-1, 3. BiH 2-2, 4. Hrvatska 2-2, 5. Finska 1-3, 6. Crna Gora 1-3.