16. travnja 2003. / Oproštaj najvećeg svih vremena: Dan kad je Michael Jordan odigrao svoju posljednju NBA utakmicu

Image
Foto: Profimedia

Michael Jordan na današnji je dan 2003. godine posljednji put navukao tenisice, obukao dres i zatrčao po NBA parketima kao aktivni košarkaš.

16.4.2022.
10:00
Profimedia
VOYO logo

Kroz NBA ligu prošlo je doista puno nevjerojatnih košarkaša, velikih osobnosti i jedinstvenih sportaša. Najprije su tu bili Bill Russell, Wilt Chamberlain, Oscar Robertson i Jerry West. Ubrzo je na scenu došao i Kareem-Abdul Jabbar, pa Julius Erving, Magic Johnson i Larry Bird. 

U novije vrijeme pamtimo pokojnog Kobea Bryanta, koji ima čitavu vojsku navijača posvećenu njegovom liku i djelu. Naravno, ne smije se zaboraviti na LeBrona Jamesa, za kojega mnogi smatraju da je najbolji košarkaš u povijesti. Jasno je kako se trenutno izgrađuju i neke nove legende - Giannis Antetokounmpo, Luka Dončić, Nikola Jokić...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izostavio sam još brojna imena, ali velikana je jednostavno puno. Najveći, doduše, može biti samo jedan. I dok neke ljude uopće ne zanima trošiti vrijeme i energiju na debatiranje 'tko je bolji' između individualnih igrača, dobar dio košarkaške publike religiozno zastupa svoja uvjerenja, rade istraživanja, izvlače razno raznu statistiku i priča se neprestano vrti u krug.

Ipak, ime Michaela Jordana nitko neće moći obrisati s polica NBA košarke. Jednostavno je od prevelikog značaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Išao je u mirovinu nekoliko puta...

Jordan se čak triput umirovio iz košarke. Najprije je to bilo 1993. godine, nakon što je s Bullsima osigurao 'threepeat'. Jordanu tada nije bilo ravnog, rušio je u tri uzastopna finala konkurenciju za najboljeg na svijetu - Magica '91., Drexlera '92. i Barkleyja '93. Uz to je redao titule za najkorisnijeg igrača lige i najboljeg strijelca, a u vitrini je imao i tri naslova najkorisnijeg igrača Finala. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi se put Jordan umirovio 1998. godine, još jednom nakon što je s Bullsima zaredao tri uzastopne NBA titule. On je u te tri sezone osvojio još tri Scoring titule, kao i još dva MVP priznanja. Njegova zadnja sezona u Bullsima detaljno je popraćena u Netflixovom dokumentarcu 'The Last Dance', gdje se, između ostalog, objasnilo zašto je Jordan otišao drugi put u mirovinu.

Image
Foto: Profimedia

Treći je put Jordan šokirao javnost kada je objavio kako se planira vratiti košarci u rujnu 2001. godine. Tu je, ipak, bila jedna velika promjena. Prvi put u karijeri Jordan je obukao dres franšize koja nije Chicago Bullsi. Svoju crveno-crnu uniformu Jordan je zamijenio s plavom bojom koja je predstavljala Washington Wizardse.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Wizardse je vodio Jordanov nekadašnji trener u Bullsima, legendarni Doug Collins koji je imao odličan odnos s mladom i rastućom zvijezdom u 80-ima, Jordanom. Jordan je 2001. imao već 38 godina. Bilo je upitno može li i dalje biti najbolji igrač na parketima, posebno nakon što nije igrao posljednje dvije sezone. 

Image
Foto: Profimedia

Nije to bio Jordan na kakvog smo navikli, ali...

Mike je u to vrijeme vidljivo bio sjena starog sebe. Radi se o košarkašu koji je dominirao NBA parketima od prve sezone, kada je izabran i kao All-Star. S 38 godina Jordana ipak noge nisu slušale kao nekoć. Nije letio kao što je to radio u mlađim danima, nije bio eksplozivniji od svojih čuvara. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali taj šmek u Jordanovoj igri nikada nije jenjavao i zapravo je, više nego ikad, njegova vještina dolazila do izražaja. U prvoj sezoni s Wizardsima MJ je bilježio 22.9 poena u prosjeku, a iduću, kao 39-godišnjak, 20.0. On je za to vrijeme rušio mnoge rekorde, zabijao je i po 40 i 50 koševa. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S Wizardsima nije uspio ponoviti uspjeh kakav je doživio s Wizardsima, ali Jordanovi Bullsi bili su najveća dinastija moderne košarke. Takav uspjeh jedino je ponovio dvojac Kobe-Shaq, koji je zaredao tri uzastopna naslova počevši 2000. Jordan i Bullsi su, ipak, nanizali dva threepeata. 

Zadnja utakmica

Jordan je spokojno ušao u posljednju sezonu svoje karijere. Nije tražio nikakve fešte, odavanja počasti i razmjene dresova. Htio je uživati u košarci i svima pružati 'The Last Dance', ovoga puta u doslovnom smislu. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U posljednjoj utakmici u svojem Chicagu Jordan je dočekan gromoglasnim pljeskom, kao i ogromnim skandiranjem koje se odužilo na četiri minute. Miami Heat je čak otišao korak dalje i povukao Jordanov broj 23 iz upotrebe, iako on nije odigrao ni jednu jedinu sekundu za franšizu iz Floride. Upravo zato LeBron James nije mogao uzeti broj 23 kada je potpisao za Heat 2010.

16. travnja 2003. Jordan je protiv Philadelphije 76ersa igrao zadnju utakmicu u svojoj karijeri. Popraćen je ogromnim pljeskom prilikom ulaska na teren. Svi igrači, čak i protivnici, kao i suci, treneri te stručno osoblje ustali su i zapljeskali legendi košarke, ali i sporta. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nažalost, Jordan nije imao legendarni opraštaj, kao što je recimo imao Bryant koji je zabio 60 poena u posljednjoj utakmici. MJ je završio utakmicu s 15 poena, 4 skokova i 4 asistencije u porazu 107-87. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Karijeru je završio sa šest NBA naslova, pet MVP nagrada i 11 All-NBA priznanja, devet izbora u najbolje obrambene petorke lige, jednu titulu najboljeg obrambenog igrača lige, 14 All-Star poziva i čak deset titula najboljeg strijelca lige, što je najviše u povijesti. 

Liga, a i sport, nisu ostali isti nakon odlaska velikog Air Jordana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Igra sudbine
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo