PRAVAC BERLIN / Slomili smo Ukrajinu nakon velike drame: Na krilima sjajnog kapetana osigurali smo željeno treće mjesto i izbjegli Srbiju

Hrvatska je u novoj drami pobijedila Ukrajinu i tako osigurala treće mjesto u skupini

8.9.2022.
9:18

Našim košarkašima danas je bila potrebna pobjeda kako bi osigurali treće mjesto u skupini i tako izbjegli mogući ogled sa Srbijom u nokaut fazi. Očekivano, bila je to iznimno teška utakmica, protiv Ukrajinaca koji cijelo prvenstvo igraju vrlo dobro.

ZA PAMĆENJE /

Čudesni Luka Dončić odigrao jednu od najboljih partija ikad na EuroBasketu i srušio Francusku

Prva četvrtina bila je prava preslika toga. Iako je Hrvatska dobro krenula, Smith i Bogdanović su pogodili trice, dok je i Zubac sjajno ušao u igru s nekoliko poena i skokova, prva dionica završila je izjednačeno 21:21.

Nakon nešto lošijeg ulaska u utakmicu, Ukrajinci su se posložili i poveli, ali se Hrvatska vratila. Naši su pak sjajno ušli u drugu četvrtinu. Igrali su sjajnu obranu, a s klupe je Dominik Mavra napravio pravi dar-mar. U svega nekoliko minuta povezao je nekoliko asistencija, dva sjajna ulaza i tricu te je Hrvatska pobjegla na 43:31. Do poluvremena su se Ukrajinci posložili u obrani te su Bogdanović, Hezonja i ekipa pali u malu rupu te se na predah išlo vodstvom Hrvatske svega tri razlike, 45:42.

Ponovno drama, ali i ovoga puta dobra završnica

U trećoj četvrtini bilo je poprilično izjednačeno, vodstva su se mijenjala, ali nikada nisu bile veće razlike. Vidjeli smo ponovno nekoliko sjajnih akcija između Mavre i Matkovića, poene Bogdanovića, ali je Ukrajina na krilima Volodimira Heruna uzela tu četvrtinu te smo u posljednjih deset minuta ušli izjednačenim rezultatom, 67:67.

U četvrtoj četvrtini ponovno ista priča. Nekoliko sjajnih dionica Hrvatske, ali onda neobjašnjivo stajemo u napadu te se Ukrajina vraća i u jednom trenutku čak i dolaze u vodstvo. Upravo se u tim trenucima ukazao Kruno Simon, vezao dvije trice, podijelio dvije asistencije te smo ponovno došli do prednosti. Valja istaknuti da je Ivan Ramljak pogodio vrlo važnu tricu kada se utakmica lomila, dok su Babo i Simon čitavi susret bili precizni iza linije za tri poena.

Do kraja susreta je Hrvatska došla na sedam razlike, 90:83, ali nažalost nije bilo snage da probamo pobijediti s devet poena razlike i tako završiti drugi u skupini. Bilo kako bilo, naši su odradili plan i izbjegli Srbiju.

Hrvatsku je do pobjede vodio kapetan Bojan Bogdanović, koji je odigrao još jednu sjajnu utakmicu. Ubacio je 27 poena, uhvatio sedam skokova i podijelio tri asistencije, uz sjajan šut iz igre 8/16 i fantastičan za tri poena 4/5. Mavra je susret završio s 13 poena i četiri asistencije, dok je Simon imao 11 poena, šest skokova i tri asistencije. Kod Ukrajinaca su naši igrali sjajno odigrali obranu na Sviatoslavu Mikailuku, najvećoj zvijezdi u ukrajinskim redovima, koji je završio sa 14 poena, ali 5/16 šutom iz igre. Predvodio ih je Herun s 21 poenom i šest skokova.

Hrvatska je u ovoj utakmici pazila na najveće probleme na prvenstvu: Izgubljene lopte i skokove. Imali smo osam izgubljenih lopti, za razliku od 17 koliko smo imali u prosjeku u prethodne četiri utakmica. Ukrajina je težak protivnik i naši će košarkaši sigurno u dobroj atmosferi dočekati osminu finala u Berlinu.

Do večeras nećemo znati protiv koga igramo, ali Hrvatska u dobroj atmosferi prolazi u daljnji krug natjecanja i tako se oprašta od Italije i seli u Njemačku.

EUROBASKET

HRVATSKA - UKRAJINA 90:85

Sastavi:

Hrvatska: Jaleen Smith, Lovro Gnjidić, Dominik Mavra, Krunoslav Simon, Toni Perković, Bojan Bogdanović, Mario Hezonja, Ivan Ramljak, Dario Šarić, Roko Prkačin, Ivica Zubac i Karlo Matković.

Ukrajina: Tkachenko, Lukashov, Mykhailiuk, Bobrov, Pustovyi, Len, Sanon, Bliznjuk, Skapintsev, Zotov, Gerun, Sidorov.

-----------------

UŽIVO TIJEK UTAKMICE

1' Odlični Bogdanović kapetanski vodi Hrvatsku prema velikoj pobjedi!

2' Simon griješi i kontra za Ukrajinu. Bogdanović solira i zabija važne užasno koševe.

3' Ukrajina nije poentirala tri minute već. Suci sude nesportsku pogrešku našem kapetanu.

4' Ramljaaaaak! Prvi poeni na turniru. Četiri trice zaredom, lomimo ovu tešku Ukrajinu.

5' Kreće obračun Sanona i Simona. Trica na tricu, Bogdanović zabija našu treću tricu zaredom.

6' Mučimo se u napadu, Mavru je stalo, odlazi na klupu. 37-godišnji Simon zabija tri poena.

7' Sanon pogađa tricu za Ukrajinu.

8' Utakmica jako teška za gledati, nije bilo koševa u zadnjih minutu i pol.

9' Ukrajinci već na +4, Mulaomerović poziva minutu predaha. Kvaliteta Boganovića puno znači, na 20 poena je već.

10' Krećemo u zadnju dionicu igre! Bobrov nastvlja gdje je stao na kraju treće četvrtine.

KRAJ TREĆE ČETVRTINE

1' Pred kraj treće četvrtine, prosipamo prednost, Bobrov zabija za+2 Ukrajine. Kapetan Bojan Bogdanović zabija bacanja za poravnanje.

2' Ne hvatamo obrambene skokove, što iz druge šanse Ukrajinci kažnjavaju. Pick and roll Mavra-Matković opet prolazi.

3' Najgore moguće! Sanon zabija koš uz faul pri povratku na parket. Smith griješi i sjeda na klupu. Mykhaliuk zabija tricu uz faul.

4' Brzo se igra na obje strane, Bogdanović ubacuje još jednu tricu, nije promašio s linije 6.75.

5' Gerun zakucava uz prekršaj i smanjuje našu prednost. Bojan iznudio osobnu na iskustvo, zabio dva bacanja.

6' Ajde Babooo! Tricom otvorio drugi dio. Smith ukrao loptu i položio.

7' Šarić se prekombinirao u reketu, ne ide našim visokim igračima.

8' Ukrajinci poveli, Simon vratio jezičac na vagi na našu stranu.

9' Zubac išao jedan na jedan, nije bio precizan dva puta zaredom. Raspravlja se s našim izbornikom.

10' Krenuo je drugo dio ovog važnog susreta! Smith lijepo pogađa s poludistance. Bogdanović još uvijek nije pravi danas.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

1' Lukashov preko Bogdanovića pogađa za tri. Potpuno se vraćaju u egal.

2' Mulaomerović se na minuti predaha žali što smo ispustili prednost od 11 razlike.

3' Pljesak cijele klupe za sjajnog Dominika Mavru, Len zabija tricu na drugoj strani.

4' Pogodio je i Hezonja! Ukrajinci smanjuju na deset razlike. Mavra nastavlja svoj šou, zabija iz prodora, dva puta po dva poena.

5' Mavraaaa! Ide tricaaa! Revolveraški je krenuo i Šarić.

6' Mavra prelijepo asistira za Matkovića. Len vraća tricom. Naš playmaker dobio nesportsku pogrešku.

7' Bobrov pogađa tricu za prekid naše serije.

8' Mavra povedi nas! Igrač Splita nas odvodi na devet razlike.

9' Zabija Dominik Mavra nakon sjajne akcije s Bojanom. Igramo se u napadu, zabija i Matković!

10' Opet ulazi Mavra i donosi nevjerojatnu energiju, nakon njegovog asista zabija Hezonja za tri.

KRAJ PRVE ČETVRTINE

1' Zubac je morao na klupu zbog ozljede gležnja. Bogdanović zabija za izjednačenje!

2' Kapetan Bogdanović zabija od table za tri.

3' Zubac odlično otvorio utakmicu, nakon sedam minuta ima četiri skoka i osam poena.

4' Gerun zabija preko Šarića, a naš igrač promašuje tricu na drugoj strani.

5' Mykhaliuk pokazuje da je najvažniji igrač Ukrajine, zabija tricu preko Bojana.

6' Skinuta lopta s obruča Dariju Šariću, srećom u sljedećem napadu skok kupi Zubac i zabija.

7' Bliznjuk pogađa tricu, iako mu to nije karakteristika. Šarić promašuje na drugoj strani.

8' Bogdanović nakon dva ulaska u reket, iznuđuje slobodna bacanja. Precizan je bio samo jednom.

9' Kruno Simon zabija tricu, Smith nadodaje još jednu.

10' Počela je utakmica! Denis Lukashov zabija prve poene za Ukrajinu.

------------------

Pobjedom bi naša reprezentacija imala šanse za izbjeći Srbiju u osmini finala, a to se neće dogoditi ako ne dobijemo Ukrajince. Dobijemo li s osam ili više poena razlikom, imat ćemo neugodniji ždrijeb u nastavku natjecanja, Pobjeda bi nas u osmini finala vodila na Poljsku, Izrael, Finsku ili Češku, što je gotovo svejedno. A prođemo li u četvrtfinale, onda bi išla na Španjolsku ili Litvu, što je sigurno bolje nego za polufinale igrati protiv Slovenije.

'Treće mjesto je cilj'

Znači, bolje je pobijediti, ali ne više od sedam razlike. Sudeći prema izjavi našeg Izbornika Damira Mulaomerovića možemo zaključiti da je i njegova želja treće mjesto: "Slijedi za nas vrlo bitna utakmica protiv Ukrajine, vrlo atletične i dobre ekipe s par vrhunskih individualaca", rekao je strateg.

"Zato i imamo slobodan dan, da se odmorimo, da pogledamo i analiziramo i napravimo dobar scouting i da sutra u 14.15 sati izađemo spremni. Važna je to utakmica za treće mjesto u skupini, što nam je cilj i idemo prema tome i prema pobjedi", rekao je Mula.

Nakon utakmice s Ukrajinom, Hrvatska putuje u Berlin gdje će 11. rujna odigrati utakmicu osmine finala, a protivnik će biti poznat nakon sutrašnjih odigranih utakmica.