Veliko slavlje Francuza! Prvi put su na krovu Europe!

Košarkaši Francuske pobijedili su Litvu 80:66 u finalu Europskog prvenstva u Sloveniji, osvojivši prvi veliki naslov u povijesti.

22.9.2013.
22:39

Držali su se Litavci ravnopravno, na trenutke i bolje u finalu, sve do 17. minute, kada su Francuzi vodili s minimalih 36:34. Do kraja poluvremena, međutim, Francuzi su ubacili 15, a Litavci niti jedan koš. Do kraja utakmice nije više bilo neizvjesnosti.

Litavske su se šanse izgubile nakon što je s nezaustavljivom napadačkom igrom stao Linas Kleiza, odnosno nakon što su treneri počeli odmarati udarne petorke.

Nicolas Batum bio je igrač utakmice sa 17 koševa, šest skokova i dvjema osvojenim loptama. Boris Diaw dominirao je pod obručima u drugom poluvremenu završivši utakmicu s 15 koševa, šest skokova i četirima asistencijama, dok je Tony Parker dodao 12 poena.

Kod Litavaca je Linas Kleiza ubacio 20 poena uz pet skokova.

Repriza finala iz Stockholma 2003. godine zapravo i nije bio finale. Francuzi su ga odradili polufinalnom pobjedom protiv Španjolaca nakon produžetka.