vatreni Derbi u Splitu / Dinamo lako slavio na Poljudu, Mamić opet u glavnoj ulozi!

Na poljudskoj ljepotici odigran je derbi bez prevelike ljepote. Bilo je puno nervoze, a malo dobrih prilika. Dinamo je dugo vodio golom Čopa iz jedanaesterca, a pobjedu je u 95. minuti potvrdio Alen Halilović.

22.3.2014.
14:54

Zagrebački klub upisao je prvu prvenstvenu pobjedu ove sezone u susretima protiv Hajduka. 'Modri' su na Poljudu slavili 2:0 golovima Duje Čopa iz jedanaesterca 24. minuti te Alena Halilovića u 95. minuti kada je domaći vratar Stipica otišao na ubacivanje iz kuta te ostavio svoja vrata nebranjenima. Mladi nogometaš Dinama se s loptom samo ušetao u praznu mrežu.

Dinamo je bio puno bolji suparnik u derbiju, uputio je čak 13 udaraca prema domaćim vratima, od kojih šest u okvir, dok je Hajduk u cijelom susretu priprijetio tek triput, od toga su dva udarca išla u okvir Dinamovih vrata.

Ipak, sjenu na sigurnu pobjedu Dinama bacio je izvršni predsjednik Zdravko Mamić koji je opet pokazao svoju 'naglu ćud'. U 62. minuti je protestirao protiv jedne sudačke odluke i uspio se posvađati sa svima u svečanoj loži. Pale su teške riječi, uvrede prema pojedinim navijačima Hajduka, psovke u kojima dominira riječ "je*** te u...", čime je izazvao revolt cijelog stadiona. Krenulo je orkestrirano navijanje "Mamiću, Turčine, napuši se kurč***". Situacija je došla do usijanja pa je ispred Mamića stao kordon specijalne policije.

Na kraju utakmica, nakon što je Halilović zabio gol, Mamić je počeo slaviti, gurnuo je Hajdukovu legendu Ivu Begu te je nastalo natezanje. Morala je intervenirati i policija koja ga je izvela iz svečane lože.

DERBI IZ MINUTE U MINUTU

90+5' GOL! Halilović zabija za 2:0. Stipica je otišao na korner i ostavio svoja vrata nebranjenima.

90' Šansa za Brozovića u sudačkoj nadoknadi, no pucao je glavom preko gola

90' Soudani izlazi, ulazi Halilović

86' Poslije gužve u domaćem kaznenom prostoru, lopta je stigla do Antolića koji je pucao precizno, ali slabo za Stipicu

86' Maloča dobiva žuti karton zbog prigovora sucu Ljubičiću

83' Ademi je nakon skoka s Pašalićem ostao je ležati na travnjaku te izašao van jer mu je pukla arkada. Umjesto njega ulazi Jerko Leko.

81' Kouassi otišao u sredinu, no Antolić spašava optu i šalje je Soudaniju

80' Soudani puca preko gola

78' Sudac je nakratko prekinuo susret zbog velikog dima koji je nastao zbog Torcidine bakljade, no sve je nstavljeno nakon samo 40-ak sekundi

74' Hajdukov Sušić izlazi, mijenja ga Iluridze

73' Izlazi Fernandes, umjesto njega ulazi Cleyton

69' Slobdan udarac za Dinamo na 20 metara od gola, Čop prebacuje živi zid, ali domaći vratar hvata loptu. Atmosfera se primirila.

61' Zakuhalo se na Poljudu. Zdravko Mamić se svađa sa svima u svečanoj loži nakon žutog kartona Ademiju te psuje suce. Navijači Hajduka su ga napali zbog njegove burne reakcije, ali im on ne ostaje dužan psujući "Jeb** te u usta". Krenulo je i orkestirano navijanje cijelog stadiona "Mamiću, Turčine, napuši se kur***". U svečanu ložu je stigao i kordon specijalne policije.

61' Žuti karton Ademiju zbog prigovora sucu Ljubičiću koji nije sankcionirao oštar prekršaj na Fernandesu. Fernandes je srušen u prodoru, a sudac je pokazao da se dalje igra.

61' Umjesto Vršajevića je ušao Marko Bencun.

61' Prva prilika za Hajduk! Abduholikov je pucao nakon ubačaja iz kuta, no pravo u dobro postavljenog Ježinu.

60' Abduholikov je najopasniji Hajdukov igrač otkako je ušao u igru. Probija po desnoj strani, ali ga blokira Šimunović

58' Slobodan udarac za Hajduk te žuti karton za Šimunovića

54' Ademi je loše pucao s dvadesetak metara

52' Korner za Hajduk. Tima je pucao, no Ježina obranio

52' Maglica je imao oštar start nad Ademijem te prošao bez žutog kartona. Moglo je doći do isključenja, no Ljubičić nastavlja bez kazne

50' Antolić je dobro pucao s distance, ali je lopta otišla preko grede

49' Soudani je pucao preko gola

48' Dobar centaršut Pivarića, Milić čisti

46'  Počelo je drugo poluvrijeme, Tudor iz igre povukao Anđelkovića, a ubacio Abduholikova.

45' Kraj prvog poluvremena. Hajduk - Dinamo 0:1.

Dinamo ima 3(3) pokušaja u okvir, a Hajduk 1(0).

44' Čop uletio u kazneni prostor, no Sušić popravlja situaciju

44' Prekršaj Milića nad Soudanijem

43' Hajduk bez udarca prema vratima već izvjesno vrijeme

39' Pašalić dobio žuti karton zbog grubog prekršaja na Pivariću na 30 metara od gola domaćina. Previše tehničkih pogrešaka Hajduka. Pivarić izvodi slobodni udarac, a Stipica uspijeva obraniti

36' Prekršaj na Sušiću

31' Prvi žuti karton za Dinamo jer je Antolić povukao Sušića. Anđelković izveo slobodni udarac

28' Fernandes ušao u kazneni prostor, ali Vršajević je uletio u posljednji trenutak i blokirao ga

24' GOL! Čop je precizan u desni kut vrata iz jedanaesterca te dovodi Dinamo u prednost

23' Jedanaesterac za Dinamo nakon što je Čop ukrao loptu, a Fernandes vratio na sredinu. Nakon udarca Soudanija, Milović je igrao rukom.

17' Vršajević probija po desnoj strani, no loše centrira

17' Slobodan udarac za Hajduk za strane, ali Milić je loše centrirao

16' Šimunović je na sredini terena napravio oštar prekršaj nad Andrijaševićem, ali Ljubičić ne kažnjava žutim kartonom

15` Pomoćni trener Hajduka Vučko je isključen zbog prigovora na odluke suca

14' Čop je jako dobro povukao po lijevoj strani, ali ubačaj u sredinu nije došao do Antolića

12' Maglica je dobio žuti karton zbog prigovora sucu Ljubičiću

6' Antolić je izveo prvi korner na utakmici, a Kouassi je otklonio opasnost

3' Lopta je bila u Dinamovom kaznenom prostoru, a Šimunić je izbio nakon ubačaja Vršajevića

2' 'Modri' su krenuli s visokim presingom te brzo uzeli loptu 'Bijelima'

1' Na Poljudu je oko 20.000 navijača.

Hajduk i Dinamo će na Poljudu u 15 sati odigrati 66. međusobni susret u HNL-u.

Dinamo je dosad imao 28 pobjeda, Hajduk 21, dok je 16 utakmica završilo bez pobjednika.

Najčešći rezultat u derbi-utakmicama bio je 1-0 ili 0-1, čak 15 puta. U 14 navrata susreti su završili rezultatom 2-1 ili 1-2, a sedam puta 3-0. Pet puta utakmice su završile bez golova. Najefikasniji derbi odigran je u 5. kolu u sezoni 1993/94. kada je Hajduk na poljudu slavio 4-2.

'Bijeli' u derbi ulaze sa deset bodova zaostatka za Dinamom.

Utakmicu će suditi Domagoj Ljubičić, a njegovi pomoćnici bit će Tomislav Petrović i Miro Grgić pred oko 20.000 gledatelja.

Početni sastavi:

Hajduk: Stipica, Vršajević, Maloča, Milović, Milić, Anđelković, Pašalić, Sušić, Kouassi, Andrijašević, Maglica

Dinamo: Ježina, Pinto, Šimunović, Šimunić, Pivarić, Ademi, Brozović, Antolić, Soudani, Fernandes, Čop