Europska unija redovito osigurava financiranje projekata upotrebe digitalnih tehnologija, i to kroz ogromni proračun od 7,5 milijardi eura. Posebno se cilja na digitalnu transformaciju malih i srednjih poduzeća. Istraživanje Europske Investicijske Banke o stanju digitalizacije u Hrvatskoj 2020.-2021. godine pokazalo je da upravo mikro i mala poduzeća u najvišem postotku usvajaju digitalizaciju i to u uslužnom sektoru.
I dok izgleda da svi žele biti digitalizirani, vodeći se pričama najuspješnijih tvrtki koje su uspješno digitalizirale svoje poslovne procese i time poboljšale svoje poslovanje, odlučili smo istražiti postoji li i druga strana medalje - ima li tvrtki koje imaju negativno mišljenje o digitalizaciji?
Nije trebalo puno istraživati da bismo došli do jednog od glavnih protivnika digitalizacije - Udruge proizvođača redomata iz Zagreba. Razgovarali smo s predsjednikom Udruge, gosp. Tomislavom Punišićem.
Tomislav Punišić, privatna arhiva
Gosp. Punišić, javno i vrlo oštro komunicirate svoje stavove kako se protivite digitalizaciji. Zašto?
Mi u Udruzi proizvođača redomata smatramo kako će puna digitalizacija poslovnih procesa donijeti i građanima i tvrtkama više štete nego koristi. Čekanje u redu nije toliko negativno kako se želi prikazati u medijima. Na primjer, ako u banci čekate u redu, imate vremena za sebe i svoje misli. Imate vremena za introspekciju. Možete u miru pročitati vijesti na mobitelu, a možete čak i popričati s osobama koje s vama čekaju u istom redu. Sve će to digitalizacija nepovratno uništiti.
Ne mislite li da je možda to malo pretjerano? Može li doista čekanje u redu biti pozitivno iskustvo?
Naravno! Evo na primjer, ja sam svoju drugu ženu upoznao upravo čekajući u istom redu kao i ona! Da nije bilo tih sat vremena mog čekanja u redu da potpišem zahtjev za kredit, nikad se ne bismo upoznali!
Tomislav Punišić, privatna arhiva
Kako digitalizacija djeluje na poslovanje tvrtki koje se bave proizvodnjom redomata? Što su uopće to redomati?
Redomati su oni uređaji u bankama, poštama, državnim institucijama i sl. na kojima uzmete papirić s brojem. Taj broj određuje koji ste po redu pa pratite kada će se pojaviti iznad šaltera. Tako točno možete znati kada ćete doći na red.
Na žalost, mi u Udruzi trpimo sve veće štete zbog digitalizacije poslovnih procesa. Zbog negativne medijske kampanje, ljudi više nisu toliko voljni čekati u redu, traže digitalne usluge, pa onda i banke, pošte i ostale tvrtke i institucije naručuju sve manje naših redomata. To je sve neprirodno i potaknuto od strane vanjskih lobija koji žele promijeniti naš način života.
Možete li navesti i neke primjere takve negativne medijske kampanje?
Naravno. Evo pogledajte recimo primjer iz medijske kampanje tvrtke Identyum- u kojoj doslovce navode da nitko ne želi štampati papire niti čekati u redu. Kako mogu biti toliko sigurni? Jesu li razgovarali sa svim ljudima koji čekaju u redovima?
U Identyumu čak tvrde da su, omogućivši udaljenu identifikaciju i elektroničko potpisivanje dokumenata, izgradili osnovnu infrastrukturu za digitalizaciju društva i napredne digitalne usluge. Što vi mislite o svim prednostima digitalizacije koje navode?
Ništa od toga se neće dogoditi. Ljudi, ako mogu birati, rađe će sjesti u auto i otići u banku, nego nervozno prolaziti kroz neke komplicirane procese na svom računalu da bi nešto elektronički potpisali.
Ali, u Identyumu tvrde da je proces identifikacije i elektroničkog potpisivanja brz i jednostavan. Tvrde čak i da možete poslati dokument na zakonski valjani elektronički potpis nekome tko nema ništa osim pametnog telefona.
Čak i da jest, u što sumnjam, zašto biste elektronički potpisivali dokumente? Zašto biste ih elektronički slali nekome na elektronički potpis? Dokument na papiru možete fotokopirati, možete ga uvesti, staviti u registrator, poslati poštom (i to s povratnicom), pohraniti u neku arhivu… Ništa od toga s elektroničkim dokumentom nije moguće. Svjestan sam da u proizvodnji papira nastrada i poneko drvo, ali uz dobru politiku pošumljavanja nije to neki problem - drveće može rasti brže nego ga mi siječemo. A i u proizvodnji tonera za printere se više uopće ne koriste štetne tvari.
Protest protiv digitalizacije, privatna arhiva
Planira li vaša Udruga poduzeti i neke konkretne radnje kako bi zaštitila poslovanje svojih tvrtki članica?
Da. Dosta smo sjedili skrštenih ruku. Tvrtka Identyum je najavila da će 20. travnja 2022. godine lansirati svoj Identyum NOW portal, kroz koji će (tako barem tvrde) građani i tvrtke moći koristiti njihov Sign servis za zakonski valjano udaljeno elektroničko potpisivanje, što bi predstavljalo dodatan udarac korištenju naših redomata i svim građanima koji su njima zadovoljni. S naše strane, mi ćemo Identyum na isti dan dočekati sa zajedničkom tužbom svih članica Udruge zbog njihove nepoštene trgovačke prakse. Ujedno organiziramo i veliki prosvjed “PROTIV DIGITALIZACIJE”, kojeg ćemo uskoro održati. Ljudima je dosta digitalizacije i žele se vratiti na stari način života - papirima koje mogu držati u ruci te ugodnom ćaskanju sa sugrađanima dok čekaju u redu pred šalterom.
Ovaj članak je objavljen uz financijsku pomoć Europske unije u sklopu projekta Identyum NOW. Sadržaj ovog članka isključiva je odgovornost Partnera i ni pod kojim uvjetima ne odražava stav Europske unije i/ili Upravljačkog tijela.