Fasada je vanjski element kuće koji uvelike utječe na njezin cjelokupni izgled. Osim estetske uloge, fasada štiti zgradu od nepovoljnih vremenskih uvjeta poput temperaturnih promjena, snažnog vjetra, snijega, kiše i tuče. Također, fasada pridonosi toplinskoj i zvučnoj izolaciji objekta.
Ventilirane fasade - manje popularno, ali energetski učinkovito rješenje
Za početak promotrimo ventilirane fasade koje, iako manje popularne, pružaju izuzetnu energetsku učinkovitost. Smanjuju potrošnju energije za grijanje i hlađenje za otprilike 30 %, zahvaljujući ventilacijskom sloju debljine 2-5 cm koji omogućuje slobodno strujanje zraka između zida i vanjske fasadne obloge. Time se sprječava nakupljanje vlage, a ljeti se smanjuje prijenos topline u unutrašnjost objekta. Ventilirana fasada ima izvrsnu zvučnu izolaciju i dug vijek trajanja koji prelazi 50 godina.
Za razliku od demit fasade, kod ventilirane fasade izolacijski sloj ne postavlja se direktno na vanjske zidove, već na skelet, odnosno na nosivu potkonstrukciju koja se mehanički pričvršćuje. Toplinska izolacija zatim se ugrađuje između skeleta, odnosno horizontalnih i vertikalnih profila, tako da nema praznina između.
Zatim slijedi postavljanje paropropusne-vodonepropusne folije koja sprječava ulazak vlage u izolacijski sloj, a istovremeno osigurava nesmetan protok vodene pare iz unutrašnjosti u zračni sloj. Tu je zatim zračni sloj s ventilacijskim otvorima koji služe za ulaz i izlaz zraka, najčešće postavljeni na vrhu i dnu fasade. Vanjska fasadna obloga dolazi na kraju i može biti izrađena od raznih materijala – kamena, metala, stakla, drveta...
Ventilirana fasada ima i bitne nedostatke u odnosu na demit fasade – dvostruko je skuplja i zauzima više prostora, tj. deblja je.
Bez obzira na to koju vrstu fasade odaberete, važno je da ju fasader pravilno izvede. Samo ako su svi slojevi fasade stručno postavljeni, može se spriječiti pojava toplinskih mostova i osigurati dug vijek trajanja fasade.
Što je kontakna fasada?
Kontaktna fasada, poznata kao demit fasada, najpopularniji je tip fasade u našem podneblju. Demit fasada sastoji se od više slojeva, od kojih je jedan termoizolacijski panel. U ovoj vrsti fasade izolacija, najčešće stiropor, lijepi se direktno na vanjski zid, a zatim se ploče fiksiraju posebnim tiplovima. Na površinu fasade postavlja se mreža za armiranje, nakon čega slijedi gletanje i završni sloj bojanja.
Umjesto stiropora, može se koristiti kamena vuna koja ima nekoliko prednosti. Ona je paropropusna, omogućava zidovima da "dišu", pruža bolju zvučnu izolaciju zbog svoje guste strukture, pogodna je za teško dostupna mjesta te je ekološki prihvatljiviji izbor jer se dobiva od prirodnog kamena.
S druge strane, fasade sa stiroporom su jeftinija opcija koja omogućava bržu izradu, ali ako se koristi kamena vuna, cijena fasadnog sustava može biti i do 40 %veća.
Kontaktne fasade poboljšavaju energetsku efikasnost objekta, na taj način se ostvaruju uštede na troškovima grijanja i klimatizacije. Traju više od 30 godina i omogućavaju brz povrat ulaganja.
Koje materijale izabrati?
Spomenuli smo već koji se izolacijski materijali mogu koristiti u izradi fasada. Važno je spomenuti i druge materijale, poput stakla i drveta.
Staklene fasade čest su izbor za suvremene objekte, osobito poslovne zgrade. Riječ je o samonosivoj fasadnoj konstrukciji koja je u potpunosti ostakljena. Kod staklene fasade horizontalni i vertikalni aluminijski profili koji odvajaju staklene panele mogu biti vidljivi (kontinuirana staklena fasada) ili nevidljivi (strukturna staklena fasada). Aluminijski profili mogu biti vidljivi i s minimalnom širinom na rubovima elemenata, što nazivamo polustrukturalna staklena fasada. Staklene fasade mogu biti ventilirane, što znači da imaju zračni prostor između dva sloja stakla. To su dvostruke staklene fasade.
Metalne fasade izrađuju se od sendvič panela s toplinskom izolacijom. Njihove obloge najčešće su izrađene od čeličnih ili aluminijskih ploča.
Drvene fasade tradicionalni su izbor i najčešće se nalaze u planinskim predjelima. One uključuju profilirane daske ili drvene ploče i predstavljaju vrstu ventiliranih fasada. Drvene fasade skuplje su od metalnih.
Zaključak
Kod odabira materijala za fasadu, također je važno razmisliti o boji. Prilikom odabira boje fasade, nemojte se voditi isključivo trenutnim trendovima, već uzmite u obzir boju krova, vanjsku stolariju i ogradu dvorišta. Razmotrite i izgled susjednih kuća kako vaša kuća ne bi previše odskakala, kao i količinu svjetla kojoj je vaša kuća izložena.