Što će se dogoditi s vašom ušteđevinom ako se raspadne eurozona?

Premda je izlazak Grčke iz eurozone sve izvjesniji, malo tko se o temi grčkog bankrota i prestanka uporabe eura uopće usuđuje javno govoriti.

7.4.2015.
15:31
VOYO logo

Prilikom stvaranja eura, zemlje Europske Unije koje su prihvatile zajedničku valutu nisu precizno odredile proces prestanka uporabe eura u nekoj od zemalja. Ideja napuštanja eura u vrijeme uvođenja nove europske valute bila potpuno nezamisliva. Stoga bi raspad eurozone, ako se doista dogodi, mogao biti nepredvidljiv i bolan.

Vlasnici eura kao vlasnici jugoslavenskog dinara

Hrvatski građani imali su iskustvo promjene papirnate valute u vrijeme raspada socijalističke Jugoslavije i uvođenja hrvatskog dinara. Manje je poznato, međutim, da su milijarde starih jugoslavenskih novčanica, nakon što su prestale biti platežno sredstvo na području Republike Hrvatske, bile iskorištene za proboj u platni sustav tadašnje Srbije, te Bosne i Hercegovine, i za kupnju robe, što je znatno doprinijelo ubrzanju hiperinflacije u tim zemljama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukoliko Grčka iziđe iz eurozone, svi koji drže eure u svojim rukama mogli bi se naći u sličnoj poziciji u kojoj su se Srbija i Bosna našle nakon što je uveden hrvatski dinar. Istina je da je Hrvatska u bivšoj Jugoslaviji bila puno značajniji korisnik jugoslavenskog dinara nego što je Grčka korisnik eura u Europskoj Uniji. No, tektonski poremećaj na valutnom tržištu zbog grčkog izlaska iz eurozone mogao bi domino efektom pokrenuti val nepovjerenja prema eurskoj valuti, a što bi moglo prouzročiti dodatni nagli pad vrijednosti eura. To bi pak moglo znatno obezvrijediti ušteđevinu hrvatskih građana, koji tradicionalno svoj novac čuvaju upravo u toj inozemnoj valuti.

Naše bake i djedovi svoj su novac pohranjivali u zlato

U takvim okolnostima velike neizvjesnosti, postavlja se pitanje: kamo pohraniti svoju teško stečenu likvidnu imovinu ako euro nije čvrsta i sigurna valuta? Postoji li uopće išta u što bi svaki pojedinac mogao smjestiti svoje bogatstvo, nešto čvrsto i postojano, nešto kompaktno, likvidno i prepoznatljivo diljem svijeta? Na sreću, odgovor je: postoji!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To sredstvo pohrane vrijednosti ima tradiciju dugu mnogo stoljeća. Naše bake i djedovi svoju ušteđevinu nisu pohranjivali u papirnati novac, zato jer su im države i njihove valute propadale pred vlastitim očima. Umjesto toga, svoju likvidnu imovinu pohranjivale su u plemenite kovine, i to osobito u zlato.

Zlato je izdržalo su svaki test vremena, svaku društvenu nedaću, svaki rat ili bolest. Plemenite kovine predstavljaju svojevrsnu sigurnost i jamstvo da će vrijednost vaše imovine ostati očuvana kroz duga vremenska razdoblja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako želite doznati više o plemenitim kovinama kao o sredstvu pohrane vrijednosti, posjetite internetske stranice vodećeg hrvatskog ponuđača monetarnog zlata i srebra.

Na monetarno zlato ne plaća se nikakav porez!

Monetarno zlato proizvodi se u formi zlatnih poluga veličine od 1 grama do 1 kilograma, te u formi zlatnih kovanica. U skladu sa smjernicama Europske Unije, na kupnju zlatnih poluga i zlatnih kovanica koje imaju svojstvo monetarnog zlata ne plaća se nikakav porez, dakle ni porez na dodanu vrijednost. (Podsjećamo: na vašu štednju i u domaćoj i u inozemnoj valuti odnedavno plaćate porez na kamatu!)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijena zlata porasla je u godini dana za 20 posto!

Monetarno zlato zapravo je samo još jedna (i to iznimno cijenjena) svjetska valuta. Kao što švicarski franak ima oznaku CHF, američki dolar USD, eurska valuta EUR, a hrvatska kuna HRK, tako i monetarno zlato na svjetskome tržištu ima svoju valutnu oznaku XAU.

Monetarno je zlato vrlo likvidna forma imovine. Monetarne zlatne poluge mogu se u svakom trenutku pretvoriti u bilo koju drugu svjetsku valutu po tečaju koji se formira na svjetskom tržištu. A razlika između kupovne i prodajne cijene otprilike je usporediva s razlikom između kupovnog i prodajnog tečaja bilo koje dvije valute.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I još nešto. U zadnjih godinu dana - upravo zbog žestokih turbulencija na svjetskom valutnom tržištu - cijena monetarnog zlata izražena u euru porasla je 20 posto, a izražena u kunama to je povećanje gotovo 30 posto!

Stoga ne čekajte! Već danas barem dio svoje ušteđevine iz eura ili u kuna pretvorite u trajnu, diskretnu i nepropadljivu imovinu koja nije oporeziva!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prodaja zlatnih poluga po najvišim europskim standardima

Tvrtka Tetragram iz Zagreba putem brenda "Plemenit" svojim klijentima nudi kupnju i prodaju monetarnog zlata u formi zlatnih poluga i zlatnih kovanica u skladu s najvišim europskim standardima i po vrhunskoj cijeni! Više informacija o našoj ponudi možete pronaći na internetskim stranicama Plemenit.

U suradnji s vodećim europskim koncernom za proizvodnju monetarnoga zlata, njemačkom kovnicom "Heraeus", nudimo monetarne zlatne poluge veličina od 1 grama, 2 grama, 5 grama, 10 grama, 20 grama, 31,1 gram (1 unca), 50 grama, 100 grama, 250 grama, 500 grama i 1000 grama. Sve poluge proizvedene u kovnicama "Heraeus" posjeduju "Good Delivery" certifikat. Poluge prilikom kupnje dolaze s kovničkim certifikatom, te certifikatom o autentičnosti "Plemenit".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cjelokupnu ponudu monetarnog zlata svojim kupcima nudimo ne samo uz besprijekornu kvalitetu, nego i po vrhunskim cijenama, usporedivim s cijenama u Švicarskoj, Njemačkoj ili Austriji. Na domaćem tržištu, pak, predstavljamo cjenovni standard bez konkurencije.

Zaštitite vrijednost svoje imovine. Pretvorite barem dio svoje ušteđevine iz eura ili kuna u zlatne poluge još danas! Nazovite nas odmah na broj 01/236-58-57 i zatražite ponudu ili nas posjetite na našim internetskim stranicama Plemenit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo