Najpopularnije vrste pokera /

Kratki uvod u Texas Hold'em Poker

Image

U ovom članku ćemo govoriti o različitim vrstama pokera ili barem onim koje su najpopularnije.

7.4.2022.
9:19
VOYO logo

Poker se u online casinima igra već godinama, međutim možemo se kladiti da ne znate da se online poker igra u daleko većem broju varijanti nego što ste mislili. U ovom članku ćemo govoriti o različitim vrstama pokera ili barem onim koje su najpopularnije.

Danas kada se generalno spomene poker, svima je asocijacija Texas Hold'em, najpopularniji oblik igranja pokera trenutno, zahvaljujući natjecanjima kao što su World Series of Poker i filmovima kao što su Rounders, Molly’s Game, High Roller, Deal itd., da nabrojimo samo neke od najpopularnijih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Budući da postoji doista veliki broj vrsta pokera: Texas Hold’em, Omaha Hi, Omaha Hi-Lo, 7-Card Stud, 2-7 Triple Draw, 5-Card Draw, 5-Card Omaha, 5-Card Stud, High/Low Chicago, Follow the Queen, HORSE, Razz, Chinese Poker, Short Deck, Pineapple, Pot-Limit Omaha, Caribbean Stud Poker, Video Poker, Pai Gow Poker), da nabrojimo samo neke od njih, mi ćemo se baviti samo osnovnim karakteristikama Texas Hold ‘Em pokera.

Texas Hold ‘Em

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Igra se igra sa špilom od 52 karte i počinje tako da se svakom igraču podijele po dvije karte licem prema dolje („hole cards“). Kroz nekoliko rundi ulaganja („betting rounds“), podijeli se još pet karata (community cards) okrenute licem prema gore na sredini stola, kako bi bile vidljive svim igračima. Igra se igra sa špilom od 52 karte i počinje tako da se svakom igraču podijele po dvije karte licem prema dolje („hole cards“). Kroz nekoliko rundi ulaganja („betting rounds“), podijeli se još pet karata (community cards) okrenute licem prema gore na sredini stola, kako bi bile vidljive svim igračima. Igra se igra sa špilom od 52 karte i počinje tako da se svakom igraču podijele po dvije karte licem prema dolje („hole cards“). Kroz nekoliko rundi ulaganja („betting rounds“), podijeli se još pet karata (community cards) okrenute licem prema gore na sredini stola, kako bi bile vidljive svim igračima. Igra se igra sa špilom od 52 karte i počinje tako da se svakom igraču podijele po dvije karte licem prema dolje („hole cards“). Kroz nekoliko rundi ulaganja („betting rounds“), podijeli se još pet karata (community cards) okrenute licem prema gore na sredini stola, kako bi bile vidljive svim igračima.

„Community“ karte se dijele u tri runde;

Flop – prve tri zajedničke karte

Turn – četvrta zajednička karta

Tekst se nastavlja ispod oglasa

River – peta zajednička karta

Cilj igre je da igrač sa svoje dvije karte u ruci („hole cards“) i pet otvorenih zajedničkih karata („community cards“) na stolu („board“), ukupno 7 karata, napravi najbolju kombinaciju od 5 karata, zanemarujući druge dvije karte koje ne sudjeluju u kombinaciji. Igrač najbolju kombinaciju karata može napraviti koristeći obje karte u ruci, jednu kartu u ruci ili niti jednu kartu u ruci (ako  „community“ karte imaju najbolju kombinaciju, igrač nije obavezan koristiti svoje „hole“ karte). Ako prilikom ulaganja („beting“) svi igrači odustanu („fold“), „pot“ osvaja preostali igrač bez da je obavezan pokazati svoje karte („show down“). Zbog toga, ne dobiva uvijek „pot“ igrač s najboljom „rukom“ (hand), on može „bluff-ati“, a ostali igrači će „fold-ati“ s boljom rukom („hand“).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Igra se kreće u smjeru kazaljke na satu, počevši s akcijom lijevo od „dealer button-a“. „Dealer button“ je okrugli disk koji stoji na stolu ispred igrača i svaku „ruku“ rotira jedno mjesto ulijevo, te je ujedno i znak koji igrač tu „ruku“ dijeli karte. U casinima, igrač sa „dealer button-om“ ne dijeli karte, nego to umjesto njega radi „croupier“ (osoba zaposlena u casinu). Prva dva igrača koji sjede prvi slijeva „dealer button-u“, moraju uložiti „na slijepo“ (dok karte nisu podijeljene); „small“ i „big blind“ i tim redoslijedom se dijele karte (počevši od „small blind-a“, a zadnja karta igraču na poziciji „dealer button-a“).

Image

Nakon toga kreće „akcija“ u rundama („streets“);

  • Preflop
  • Flop
  • Turn
  • River


Uobičajena poker terminologija;

Action

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osnovne poker akcije su:

Fold – odbaciti karte (licem prema dolje)

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • karte se mogu odbaciti u bilo kojem momentu igre kada je igrač na redu
  • znači da je igrač van „ruke“ („hand“), te više ne sudjeluje u navedenoj „ruci“

Check – bez ulaganja, igrač želi ostati u „ruci“ i vidjeti sljedeću kartu

  • može se odigrati; 
  • na poziciji „big blinda“ kada je igrač već uložio ulog „na slijepo“ , a ostali igrači su platili („call“) isti iznos ili odbacili („fold“) svoje karte
  • kada je igrač prvi na redu (na akciji)
  • kada su svi ostali igrači „check-irali“

Call – uložiti iznos (staviti žetone u „pot“) koji je jednak najvećem uloženom iznosu („bet-u“, „raise-u“, „re-raise-u“ ili „all in-u“) u toj rundi

  • verbalna najava („call“) obvezuje igrača da izvrši akciju (stavi točan iznos žetona)

Raise – povećati iznos prethodnog uloga („bet-a“) u toj rundi

  • kada jedan igrač odigra „raise“, ostali igrači imaju opciju; „call“, „fold“ ili „re-raise“

Re-raise – povećati ulog nakon prethodnog povećanog uloga („raise“) u toj rundi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Check – raise – igrač „check-ira“ (ne ulaže), a onda „raise-a“ (podiže) ulog u istoj rundi

  • igra se na „ranim pozicijama“ (tri pozicije lijevo od djelitelja) – to su najgore pozicije, jer nositelji tih pozicija moraju prvi ulagati, bez da imaju pojma o prednostima drugih igrača

All-in

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Igrač ulaže sve svoje žetone u pot.

Blind

Obavezni ulog kojeg jedan ili više igrača ulaže prije dijeljenja karata. „Blind-ove“ plaćaju igrači koji se nalaze prvi do „dealer button-a“ („dealer button“ rotira u smjeru kazaljke na satu)

Small blind – prvo mjesto s lijeva do „dealer buttona“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Big Blind –dva mjesta lijevo od „dealer button-a“

  • igrač je obavezan odigrati ovaj ulog „na slijepo“ (dok nisu karte podijeljene)
  • iznos duplo veći od „small blinda“

Burn card („spaljena karta“)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Karta na vrhu špila („deck-a“) koja se ne koristi u „ruci“. Ova karta se ne pokazuje igračima i služi kako bi se spriječilo označavanje karata (ili namještanje). Uobičajeno je korištenje „spaljene karte“ u casinima i na on-line platformama. Najčešće se „spaljuju“ tri karte i to; prije Flop-a, nakon Flop-a i nakon River-a.

Community Cards („Board“)

„Zajedničke karte“ koje se dijele na sredini stola („board“). Okrenute su licem prema gore, kako bi bile vidljive svim igračima. Dijele se u sljedećim fazama:

pre-Flop – prva runda ulaganja u „community“ pokerima

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • igrači ulažu na temelju svojih „hole cards“, a zajedničke karte nisu još podijeljene

the Flop – druga runda ulaganja u „community“ pokeru

  • tri karte se dijele na sredini stola, okrenute licem prema gore

the Turn – treća runda ulaganja u „community“ pokeru

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • četvrta karta na sredini stola, okrenuta licem prema gore

the River – četvrta runda ulaganja u „community“ pokeru

  • peta karta na sredini stola, okrenuta licem prema gore

Image

Uglavnom ulaganje u znanje je ključ uspjeha. Vrhunski poker igrači, osvajači World Series of Poker nisu samo pukom srećom osvajali vrhunski plaćene turnire, po srijedi je predan rad, beskrajni sati provedeni u analiziranju i igranju pokera. predanost je ono što čini razliku. Amerikanci bi rekli Practice makes perfect!

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo