Kada je potrebno ukloniti madež?

Image

Madeži su obično bezopasni. Ponekad ih ljudi žele ukloniti jer im smetaju. Ako imate madež koji vidljivo mijenja svoj oblik i boju, dogovorite pregled kod liječnika ili dermatologa. Možda je vrijeme za njegovo uklanjanje.

4.12.2023.
11:34
VOYO logo

Madeži na koži su česti i obično bezopasni, ali u nekim slučajevima potrebno ih je ukloniti. Mogu se pojaviti bilo gdje na koži. Iako većina ne predstavlja zdravstveni rizik, određene promjene u njihovom izgledu mogu biti signal za uzbunu. U nastavku koji slijedi istražit ćemo najvažnije razloge zbog kojih je potrebno ukloniti madež, donijeti savjete o tome što kako teče oporavak te na što sve trebate obratiti pažnju za adekvatnu njegu zahvaćenog područja na kožu.

Promjene u izgledu česti su razlog za uzbunu

Promjene u izgledu madeža točnije u boji, obliku i teksturi mogu biti pokazatelj primarni razlog za zabrinutost. Ako primijetite bilo kakve nepravilnosti konzultirajte se s dermatologom. Ove promjene mogu značiti početak maligne bolesti ili abnormalni rast stanica. Praćenje i bilježenje svih promjena u izgledu madeža, čak i ako su naizgled suptilne, ključno je za olakšavanje ranog otkrivanja i pravovremene intervencije u slučaju da je to potrebno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svrbež, krvarenje ili nelagoda

Madeži koji uzrokuju svrab, koji krvare ili uzrokuju nelagodu mogu biti razlog za zabrinutost. Iako ti simptomi ne znače uvijek da je posrijedi zloćudno tkivo, mogu ukazivati na iritaciju ili traumu madeža. Ako madež postane bolan ili počne krvariti bez vidljivog razloga, preporučujemo vam da odmah potražite liječničku pomoć.

Nemojte zanemariti obiteljsku povijest raka kože

Osobe s obiteljskom poviješću raka kože, osobito malignog melanoma, obavezno trebaju paziti na madeže. Genetski čimbenici povećavaju rizik od razvoja abnormalnih madeža ili raka kože. Redoviti pregledi kod dermatologa nužni su radi ranog prepoznavanja potencijalnih problema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izlaganje suncu i UV zračenje

Dugotrajno izlaganje štetnim ultraljubičastim zrakama može pridonijeti razvoju atipičnih madeža i povećati rizik od raka kože. Ako imate brojne madeže ili provodite dosta vremena na suncu, redovito idite na preglede. Dermatolozi će vam preporučiti uklanjanje madeža koji pokazuju znakove oštećenja od UV zračenja.

Problemi kozmetičke prirode

Iako su mnogi madeži bezopasni, neki se pojedinci mogu odlučiti na njihovo uklanjanje iz kozmetičkih razloga. Uklanjanje madeža u kozmetičke svrhe osobna je odluka i pojedinci trebaju odvagnuti dobrobit u odnosu na potencijalne rizike i ožiljke. U tom ćete slučaju razgovarati s dermatolozima o različitim metodama uklanjanja, a oni će vam pomoći da donesete informiranu odluku.

Ključna uloga stručne procjene u postupku uklanjanja madeža

Prije uklanjanja madeža važno je da se konzultirate sa stručnjacima koji će procijeniti stanje. Prije zahvata dermatolog pažljivo pregledava madež kako bi utvrdio njegove karakteristike kao što su veličina, oblik, boja i eventualne nepravilnosti koje bi mogle ukazivati na problem. Ako sumnjaju na malignost ili abnormalni rast, obavit će biopsiju. Ova će procjena neminovno pomoći u odabiru najprikladnije metode uklanjanja madeža te priprema pojedince na ono što mogu očekivati tijekom i nakon postupka.

Kako se uklanja madež?

Madež se može ukloniti na više načina ovisno o njegovom mjestu na koži, veličini i izgledu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Laserska terapija koristi se za uklanjanje manjih i nekancerogenih madeža. Laser emitira zraku svjetlosti koja razgrađuje pigment unutar stanica madeža. Ova metoda je manje invazivna od kirurških tehnika i za potpuno uklanjanje ponekad je potrebno više sesija. Važno je napomenuti da nisu sve vrste madeža prikladne za lasersko uklanjanje.

Krioterapija se odnosi na zamrzavanje madeža tekućim dušikom. Ekstremna hladnoća uništava stanice madeža, uzrokujući krastu i otpadanje. Ova se metoda općenito koristi za manje madeže koji nisu kancerogeni te kao i u slučaju prethodne, možda ćete morati dolaziti u više navrata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Madeži koji „vire” iz kože mogu se „obrijati” pod lokalnom anestezijom kojom se umrtvljuje tretirano područje. Ovo se obično radi pomoću skalpela i relativno je jednostavan i bezbolan postupak. Možda će vam ostati ružičasti trag na koži na mjestu gdje je bio madež, ali i on bi s vremenom trebao izblijediti.

Madeži se mogu ukloniti i elektrokirurgijom koja podrazumijeva korištenje visokofrekventne električne struje za rezanje tkiva i uklanjanje istoga. Tijekom postupna uklanjanja madeža struja uništava tkivo na čime se smanjuje krvarenje. Ova metoda često se koristi za uklanjanje manjih madeža.

Bitno je napomenuti da nikada ne pokušavate sami ukloniti madež. Ne samo da možete izazvati infekciju nego ako madež ne pošaljete na patologiju, a on je maligan, nećete otkriti zloćudnu bolest.

Adekvatna njega kože nakon uklanjanja madeža

Nakon uklanjanja madeža neophodna je pažljiva njega. Održavajte tretirano područje čistim, u skladu s preporukama i savjetima vašeg dermatologa. Koristite blagi sapun i vodu, a nakon tuširanja na područje nanesite mast ili obloge. Zaštitite područje od izlaganja suncu, izbjegavajte češkanje tog područja i pratite eventualne znakove infekcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Redovno idite na kontrole, ograničite naporne aktivnosti i budite strpljivi tijekom procesa ozdravljenja. Pažljiva njega i promptno reagiranje na bilo kakve probleme olakšat će pravilno zacjeljivanje, smanjiti komplikacije i ubrzati proces ozdravljenja.

Kuća Kardashian
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo