No, to nije sve jer u Sisku je plaćeni gradski prijevoz putem SKartice samo prvi korak za druge pogodnosti za mlade i najstarije Siščanke i Siščane. Iz gradskog proračuna se preko SKartice namiruje trošak kino ulaznica učenika i umirovljenika za sve redovne kino programe, proračun plaća i ulaznice za kupanje na gradskom bazenu baš kao i za klizanje u Ledenoj dvorani Zibel, jedinoj ispravnoj hrvatskoj dvorani za sportove na ledu u Hrvatskoj. A kad se mladi i najstariji zabave, mogu se dodatno opustiti i uz knjigu jer – proračun putem SKartice pokriva i njihovu godišnju članarinu u Gradskoj knjižnici Vlado Gotovac. Zašto?
„Naš projekt Grada sretnih obitelji nemoguće je ostvariti ako se zbog inflacije i stalnih poskupljenja odričemo tzv. luksuza, a zapravo jako važnih sadržaja za fizičko i mentalno zdravlje naših sugrađana. Naši umirovljenici s današnjim mirovinama ne moraju brinuti o troškovima svog društvenog života jer se bez troška mogu otputiti na sve njima dostupne sadržaje, otići na gradski plesnjak koji suorganiziramo s Udrugom umirovljenika Sisak i voditi zanimljiv i ispunjen život u gradu kojem su dali svoje najproduktivnije godine“, pojašnjava gradonačelnica Ikić Baniček.
Odrastanje u Sisku puno sadržaja
Djeca su u Sisku, posebno su privilegirana kategorija građana. Osim što imaju SKartice, kako odrastaju otvaraju im se nove i nove. Nakon što u vrtiću dobiju obuku u plivanju i klizanju, u osnovnoj školi ih nastavljaju usavršavati, ali onda ih se u četvrtom još obuči i za atletiku i grad im plati tjedan dana ljetovanja u gradskom odmaralištu u Zaostrogu. Kao i mnoga druga nekadašnja radnička odmarališta i ovo je bilo meta privatizacijske „potonulo“ u hrvatskoj privatizacijskoj močvari, ali od 2018. godine svake godine više od 350 učenika dobije priliku doživjeti ono što u Sisku vole zvati „Ljetovanje za sjećanje“.
Pored svega toga, svaki učenik, a ove godine u Sisku škole pohađa 4151 učenik osnovnih i srednjih škola, svake godine dobiju od Grada i – 30€ džeparca. „Grad Sisak i ove godine će ti dati džeparac jer te želimo potaknuti u tvome školovanju i sretnom odrastanju u najljepšem gradu. Možeš ga potrošiti onako kako želiš i nadam se da će ti pomoći i da će te usrećiti“, stoji u poruci koju svakom primatelju džeparca pošalje gradonačelnica. Zašto?
„U Sisku se ne bojimo preuzimanja odgovornosti. Radimo koliko možemo kako bismo omogućili svoj našoj djeci i mladima što ugodnije i sadržajnije odrastanje. Za otprilike dvije godine sve će škole raditi u jednoj smjeni, za godinu dana povećat ćemo kapacitete vrtića sa 1200 na 1600 djece, a našoj djeci i mladima dat ćemo i treću sportsku dvoranu i to gimnastičku u Capragu, kako bi svi imali što bolje uvjete za bavljenje sportom“, govori gradonačelnica
Ovaj grad koji je bio na prvoj crti obrane u Domovinskom ratu, čija je industrija stradala u privatizacijskoj i tranzicijskoj katastrofi 1990-ih, grad koji je teško stradao u potresu 2020. godine, još godinama će trpjeti njegove posljedice. No, unatoč tome sve više primjera doseljavanja i povratka onih koji su nekada odselili iz Siska govori o tome da se ulaganje u ljude uvijek isplati.