financijska pitanja /

HGK Puls tjedni pregled ključnih ekonomskih pokazatelja na dohvat klika

Image

Praćenje makroekonomskih kretanja u razdoblju financijske neizvjesnosti ključni su poduzetnicima i građanima pri donošenju važnih financijskih odluka.

7.12.2022.
9:07
VOYO logo

Zabrinutost i neizvjesnost epiteti su kojima možemo opisati ovu godinu, a upravo se u tim turbulentnim vremenima nameće potreba za dodatnom jasnoćom i preglednošću u temama važnim za poduzetništvo i građanstvo. Hrvatska gospodarska komora tako je u pravom trenutku odlučila predstaviti novu uslugu za članice, koja će biti dostupna i široj javnosti, pod nazivom HGK Puls, u obliku aktualnog pregleda ključnih makroekonomskih kretanja u Hrvatskoj i svijetu.

HGK Puls dostupan je na stranicama Digitalne komore, online platforme HGK, koja danas broji više od 60.000 korisnika. Komorin Puls jedinstvena je usluga koja nudi i pregled makroekonomskih kretanja na međunarodnim tržištima koja su sve važnija za gospodarske subjekte u zemlji koji izrazito ovise o stranim ulaganjima, što posebno dolazi do izražaja uoči ulaska Hrvatske u zonu Schengena. Neizvjesnost raste i kod sve većeg broja građana koji pokušavaju kvalitetno planirati budućnost u jeku inflacije i pada vrijednosti plaća, a s ulaskom u eurozonu ove potrebe još se povećavaju. HGK Puls pomaže praćenju svih sastavnica makroekonomskih kretanja. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
<strong>HGK Puls korisnicima na stranicama Digitalne komore donosi pregled ključnih ekonomskih kretanja u Hrvatskoj i Europi, što je posebno važno uoči ulaska Hrvatske u eurozonu i prostor Schengena.</strong>

Korisnici će u HGK Pulsu moći pronaći  preglede i komentare najvažnijih događaja u globalnoj ekonomiji u proteklom tjednu te najave najvažnijih objava svjetskih statistika za iduće razdoblje. U posebnoj rubrici Komentar Glavnog ekonomista, Goran Šaravanja, glavni ekonomist HGK, analizirat će ključne ekonomske pokazatelje i događaje u Hrvatskoj i svijetu.

Međunarodna kretanja sve važnija za hrvatsko malo i otvoreno tržište

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Puls korisnicima donosi pregled ključnih ekonomskih kretanja u Hrvatskoj i Europi, indeksa potrošačkih cijena, indeksa industrijske proizvodnje, prometa u trgovini na malo, indeksa obujma građevinskih radova, robne razmjena RH, tekućeg računa platne bilance, noćenja u turizmu, broja zaposlenih, prosječne bruto i neto plaće, tečaja, salda proračuna opće države, javnog duga, kamatnih stopa i pregleda kreditiranja pravnih osoba.

„Evidentno je da globalno i hrvatsko gospodarstvo usporava ulaskom u 2023. godinu. Pred Europom je teška zima u koju ulazimo s još neizvjesnom situacijom po pitanju opskrbe energentima, a galopirajuća inflacija najavljuje recesiju o kojoj se sve više govori kao sigurnosti, a sve manje kao mogućnosti. Hrvatska kao mala i otvorena ekonomija postaje još izloženija globalnim kretanjima, stoga je našim članicama od presudne važnosti pravovremeno pratiti domaća i inozemna tržišna kretanja. HGK Puls smo pokrenuli kao pomoć gospodarstvenicima u donošenju odluka i razumijevanju makroekonomskih politika i ekonomskih izgleda u kojima posluju“ – izjavio je Goran Šaravanja, glavni ekonomist HGK te dodao: „Puls je ažuran i jasan te gospodarstvenicima na jednom mjestu nudi pregled okruženja u kojemu posluju, a građanima u ovim neizvjesnim vremenima je također izvor pravovremenih informacija.“

U tjednom osvrtu na stanje globalne i domaće ekonomije, bit će objavljene analize učinaka promjena kamatnih stopa, stanja trgovine na ključnim svjetskim burzama uz objave svih ključnih ekonomskih podataka i odluka u domeni monetarne politike relevantnih središnjih banaka. Podaci za hrvatsku ekonomiju bit će ažurirani po dinamici službenog objavljivanja.

Komunikacijska platforma za poduzetnike, javnu upravu i građane

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sklopu istoimenog projekta Digitalna komora u vrijednosti 28,7 milijuna kuna, koji je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj, Hrvatska gospodarska komora izradila je vrlo korisnu i jednostavnu za korištenje informacijsko-komunikacijsku web platformu namijenjenu za poslovne subjekte, javnu upravu i građane koju danas koristi više od 60.000 korisnika. Cilj provođenja projekta je digitalizacija procedure izdavanja dokumenata digitalnim putem za javne ovlasti te omogućavanje još aktivnijeg sudjelovanja gospodarstvenika u kreiranju i promjeni zakonodavnog i regulatornog okvira. Digitalna komora nudi čak osam e-usluga na jednom mjestu, što znači da je u nekoliko klikova mišem moguće pristupiti važnim podacima, uslugama i dokumentima. To su usluge: e-članice, e-financiranje, e-javne ovlasti, e-gospodarske informacije, e-učenje, e-zakonodavstvo, e-sajmovi i promocije i e-pokreni poslovanje. Sve poslovne informacije, prijave na sajmove i edukacije, informacije o javnim natječajima, zakonodavstvu i trgovačkim subjektima upisanim u HGK sada su na jednom mjestu. Usluge Digitalne komore kontinuirano se nadopunjuju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike
Image
"Osjećaj kao iz sna postao stvarnost…" /

Četvrta dobitnica u nagradnoj igri Uhvati 100.000 eura u Cro Casinu