Najčešće zablude o čišćenju doma - razbijene

Kada je riječ o čišćenju, svatko ima svoje načine i tehnike. Ali puno toga što mislite da znate o održavanju kućanstva nije nužno i istina.

20.4.2012.
10:39
VOYO logo

Mit: Svi proizvodi za čišćenje uništavaju klice

Jedan od razloga zašto čistimo jest da sačuvamo zdravlje obitelji. Ali ne čine sva sredstva isti posao. Dezinfekcijska sredstva ubijaju širi spektar klica, uključujući i viruse koji uzrokuju prehlade i gripu. Dakle, ostala sredstva su u redu za površine koja nisu na 'udaru' ruku, ali sredstvo za dezinfekciju trebate za površine gdje se nakupljaju klice, poput sudopera ili kade.

Mit: Sredstva za čišćenje u spreju možete odmah prebrisati

Sva sredstva trebaju vremena da ostanu u kontaktu s površinom kako bi ubila bakterije. Općenito, dezinfekcijska sredstva trebaju od jedne do 10 minuta da obave što treba. Stoga, držite se preporučenog vremena navedenog na pakiranju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mit: Izbjeljivač je jedino sredstvo koje vam treba

Izbjeljivači su dobra, jeftina sredstva za dezinfekciju. Međutim, osim što sve površine ne trebaju dezinfekciju, izbjeljivač može biti preagresivan za neke prirodne površine, poput mramora, upozoravaju stručnjaci.

Mit: Prirodna sredstva jednako su učinkovita poput kemijskih

Mješavina soka od limuna i ocat dobri su za ribanje prljavštine s pločica, primjerice. Ali oni su samo djelomično učinkoviti u ubijanju bakterija. Nerazrijeđeni ocat ubija neke bakterije i gljivice, ali neće ubiti, primjerice, virus gripe. Kad je netko u kući bolestan, ostatak obitelj zaštitite registriranim i testiranim dezinfekcijskim sredstvima. Virusi na površinama mogu preživjeti dulje od osam sati, pa sva mjesta koja se često dodiruju rukama prebrišite sredstvom za dezinfekciju. Ako ste apsolutni protivnik kemijskih sredstava, i čišćenje prirodnim sredstvima je bolje nego nikakvo, samo izbjegavajte prirodne kamene površine jer ih možete oštetiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mit: Površina je čista ako dobro miriše

Mirisi dolaze iz kemikalija ili prirodnih ulja kojima tretirate površinu, ne zbog čistoće površine, kažu stručnjaci. Mirisne i nemirisne verzije istog proizvoda (osim izbjeljivača) čiste jednako dobro. Ako uživate u mirisima, samo naprijed i birajte proizvode koji vama mirišu dobro. Ali ako netko iz obitelji im alergije ili astmu, ili je osjetljiv na jake mirise, koristite one bez mirisa.

Mit: Odjeću uvijek treba prati na 'hladnom' programu kako bi se uštedjeli energija i novac

Programi hladnog pranja uistinu štede energiju, a često su i neophodni za osjetljive tkanine. Ali vruća voda je učinkovitija u uništavanju bakterija, plijesni, virusa i alergena kao što su grinje. U toploj vodi (60°C) perite donje rublje, ručnike, plahte i odjeću bolesnih članova obitelji. I što je najvažnije: Tretirajte prljavo rublje kao da ste upravo kopali po smeću i perite ruke nakon diranja istog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mit: Vaša mašina za pranje rublja je čista iznutra

I ne baš. Bakterije od kojih možete oboljeti nalaze se na prljavoj odjeći, a mogu vrebati unutar perilice i prijeći na drugu odjeću prilikom istog pranja, pa čak i slijedećeg. Tjednim čišćenjem perilice smanjit ćete širenje klica. Stavite šalicu izbjeljivača za rublje na program s toplim pranjem, na najnižoj razini vode (a bit ćete još ekonomičniji ako u perilicu ubacite i bijelo rublje). Još dva savjeta: Nikad nemojte dozvoliti da mokro rublje prenoći u perilici, jer ćete tako od perilice stvoriti leglo bakterija. Ako koristite sušilicu, također koristite visoke temperature, koje, poput vruće vode, pomažu ubijanju bakterija.

Mit: Često usisavanje uništava tepihe

Zapravo je obrnuto. Redovitim usisavanjem tepisi će dulje trajati. Prljavština i zrnca pijeska su abrazivna. Kada se smjeste u tepih, uništavaju njegova vlakna, upozoravaju stručnjaci. Dakle, češćim usisavanjem, uklonit ćete više prljavštine i štetnih čestica prije nego oštete tepih. Usisavajte barem jednom tjedno, vrećicu iz usisavača mijenjajte kad postane polu puna radi veće učinkovitosti i posebno pazite na rubove tepiha, kako ih ne biste oštetili 'glavom' usisavača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mit: Svaki dio treba svoju vrste krpe

Čini se kao da za svaku površinu postoji poseban 'alat' za čišćenje. Tako ćete samo proći skuplje, a ne znači da ćete učiniti bolji posao. U pravilu, krpa od mikrofibre bez dodatnih sredstava učinit će dovoljno. Vlažnu krpu koristite za namještaj i podove ili uklanjanje mrlja na nehrđajućem čeliku, a suhu za ogledala i staklene površine. Mikrovlakna se mogu koristiti i s dezinfekcijskim sredstvima, ako je površinja jače zaprljana. Krpe od mikrofibre perite posebno, bez omekšivača, koji umanjuje njihovu moć upijanja i pustite ih da se suše na zraku.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo