U okviru euforije proslave Dana zastave i stogodišnjice nezavisnosti Albanije u Prištini se većina građana priprema za još jedan povod za slavlje. Naime, većina njih očekuje da će Haški tribunal sutra doneti oslobađajuću presudu Ramušu Haradinaju, koji je optužen za ratne zločine na Kosovu.
Gradovi na Kosovu su okićeni bilbordima na kojima piše "Kosovo veruje u nevinost" i "Dostojanstvo, ponos, čast", a građani i političari daju izjave u kojima izražavaju uverenost u oslobađajuću presudu Haškog tribunala.
Mediji u Prištini idu i dalje i bivšem komandantu OVK "čuvaju" premijersku fotelju, a srpski mediji, osvrćući se na tu mogućnost navode da će se srpski premijer Ivica Dačić možda naći u "nebranom grožđu" jer nasuprot njega u Briselu više neće sedeti Hašim Tači, već dojučerašnji stanar "Sheveningena".
Prištinski analitičari sa povratkom Haradinaja očekuju manje potrese na političkoj sceni, jer se očekuje da će bivši premijer Kosova i njegova stranka Alijansa za budućnost Kosova želeti veće učešće u vlasti i kompromise vladajuće koalicija na čelu sa Tačijevom Demokratskom partijom Kosova.
Presudiće mu Teodor Meron
Nekadašnji visoki funkcioner SFRJ i savetnik Hašima Tačija, Azem Vlasi optimizam povodom proglašenja konačne presude objašnjava pravnim argumentima.
- Moje pravno mišljenje je da u ponovljenom postupku Haradinaju nisu izvedeni novi, suštinski dokazi i više od 90 odsto sam uveren da će Haradinaj biti oslobođen. Tužilaštvo u šest tačaka zbog kojih se ponavlja suđenje nije prikazalo nove dokaze - rekao je Vlasi za portal S media.
Čak je i srpski tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević danas izjavio da je svestan da su dokazi protiv Haradinaja tanki i optužio Haški tribunal da se aljkavo i neprofesionalno poneo prema tom slučaju.
Ni u samoj međunarodnoj zajednici ne očekuju da Haradinaj bude osuđen.
Takve ocene stigle su od bivše haške tužiteljke Karle del Ponte, koja je navela da postoji opasnost da se ponovi slučaj Gotovine i Markača, kao i od britanskog ambasadora u Srbiji Majkla Devenporta koji očekuje sličan ishod, ali i poziva da to ne bude povod da se odustane od pregovaračkog procesa.
Najviše brige zadaje činjenica da će o sudbini Haradinaja odlučiti žalbeno veće u kom se nalazi i Teodor Meron, sudija čiji je glas odlučio da se na slobodi nađu i Gotovina i Markač.
Najviši srpski zvaničnici upozoravaju da bi takva odluka bila politički motivisana i da bi imala ozbiljne posledice po dalji dijalog Beograda i Prištine.
Od maja u kućnom pritvoru
U Haškom tribunalu će sutra biti izrečena presuda Haradinaju, Idrizu Baljaju i Ljahiju Brahimaju, optuženima za zločine nad Srbima i drugim nealbancima na Kosovu 1998. godine. Bivši premijer Kosova se od maja nalazi u kućnom pritvoru u Prištini, a danas se verovatno vratio u Hag kako bi prisustvovao sutrašnoj sednici.
Tužilaštvo je tražilo zatvorske kazne za optužene od po najmanje 20 godina, dok je odbrana ocenila da treba da budu oslobođeni pošto su se optuženi izjasnili da nisu krivi.
Haradinaj i Baljaj su 3. aprila 2008. godine, posle trogodišnjeg procesa, oslobođeni krivice po svim tačkama optužnice, dok je Brahimaj osuđen na šest godina zatvora.
Sud je tada u presudi ocenio da je stečen "snažan utisak da se suđenje odvijalo u atmosferi u kojoj se svedoci nisu osećali bezbedno" i da su "teškoće vezane za pribavljanje dokaza predstavljale značajnu karakteristiku ovog suđenja". Haški tribunal je, na osnovu toga, 21. jula 2010. odlučio da suđenje bude delimično ponovljeno. To je prvi ponovljeni proces u istoriji tog suda.