Hakeri i otrovana hrana glavne pretnje američkoj odbrani

Glavni obaveštajac smatra da "klasični" teroristi više nisu pretnja

14.3.2013.
22:40
VOYO logo

Deset godina nakon napada 11. septembra i dve godine nakon smaknuća Osame bin Ladena sajber napadi i sajber špijunaža postali glavne pretnje sigurnosti SAD-a, tvrdi direktor američkih obaveštajnih službi Džejms Klaper.

Prema godišnjem izveštaju o pretnjama u svetu, digitalni napadi na američku vladu, vojsku i računare koji upravljaju infrastrukturom - poput energetskih postrojenja, banaka i prometa - sada predstavljaju veću opasnost za američku sigurnost od Irana, Severne Koreje ili Sirije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Strane obaveštajne službe uspele su da hakuju računarske sisteme sa osetljivim informacijama “brojnih američkih državnih institucija, kompanija i univerziteta”, a kompjuterska tehnologija napreduje tako brzo da sigurnosni stručnjaci s njom ne mogu da drže korak, kaže ovaj obaveštajac, prenosi New York Times.

- U nekim slučajevima svet primenjuje digitalne tehnologije brže od naše sposobnosti da razumemo sigurnosne implikacije i ublažimo potencijalne rizike - rekao je on u svedočenju pred Senatom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mogućnost da se u naredne dve godine dogodi cyber napad velikih razmera, koji bi dugotrajnije onesposobio, na primer, električnu mrežu, prilično je mala, jer su te sposobnosti “izvan dosega” većine zemalja i hakera, pa su verovatniji manji napadi “izoliranih država” koji bi mogli naneti kratkoročniju štetu.

Kao vrlo osetljivo područje koje bi mogli iskoristiti teroristi, militanti i međunarodne kriminalne grupe Claper je naveo i sigurnost hrane u Americi i svetu.

- Namerno izazivanje bolesti stoke ili biljaka moglo bi biti veća pretnja za SAD… nego direktni napad čija bi namera bila da izazove smrt ljudi trovanjem hrane - istaknuo je on.

Kosovo i BiH - crne tačke Balkana

Američki obaveštajci veruju da će nacionalizam i unutrašnje političke podele na Zapadnom Balkanu i dalje biti najveći rizik za regionalnu stabilnost ove godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako Evropska Unija bude pokušavala da normalizuje odnose Kosova i Srbije, a kosovska vlada proširi svoj suverenitet na celu teritoriju te bivše autonomne pokrajine, nasilje koje izazivaju Srbi na severu Kosova verovatno će se pojačati.

U Bosni i Hercegovini neslaganja između srpskih, hrvatskih i bošnjačkih elita se povećavaju i prete stabilnosti državnih institucija, dok unutrašnja koheziju zemlje sprečava “secesionistička retorika liderstva Republike Srpske, stoji u izveštaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Makedoniji se ne očekuje povratak nasilju, ali bi napetosti između Makedonaca i Albanaca mogle rasti.

Zabrinjavajuće su i napetosti između Makedonije i Bugarske, navode američki obaveštajci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo