NOVA ETAPA /

U Europi se proizvodi najzdravija i najkvalitetnija hranu na svijetu: Što poduzeti da to tako i ostane?

Image
17.12.2024.
9:32
VOYO logo

Možda toga nismo uvijek dovoljno svjesni, ali za blagostanje, zdravlje i način života na koji smo navikli ključna je pouzdana opskrba kvalitetnom i lokalno proizvedenom hranom.

Preduvjet za to, naravno, oduvijek je bila poljoprivreda i poljoprivredna proizvodnja na ispravnim temeljima koja nam omogućava pristup najzdravijoj i najkvalitetnijoj hrani na svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako bi tako i ostalo, institucije Europske unije moraju uložiti dodatni napor kako bi pripremile teren za sve izazove s kojima se već neko vrijeme suočavaju mnogi sudionici poljoprivrednih i povezanih industrija.

Uz sve snažniji pritisak klimatskih promjena, poljoprivrednici danas moraju balansirati čitav niz izazova i zahtjeva, kao što je održivost i održiva poljoprivredna proizvodnja, zelena tranzicija i očuvanje bioraznolikosti, rastuća birokracija, povećani troškovi proizvodnje, inflacija cijena hrane te otežan pristup financijskim sredstvima neophodnima za investicije. Tu je i nepoštena inozemna konkurencija koja ne njeguje uvijek u istoj mjeri EU standarde kod proizvodnje i sigurnosti hrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mladi se sve teže odlučuju na bavljenje poljoprivredom. I to se mora promijeniti

Kao veliki problem, prepoznata je i činjenica da se sve manje mladih odlučuje na bavljenje poljoprivredom, a i oni koji se odluče baviti djelatnostima iz područja poljoprivrede opterećeni su različitim teškoćama u pogledu dostupnosti kapitala, neophodnih za ulaganja u razvoj i napredovanje.

Isto vrijedi za mala i srednja poduzeća koja se zbog visokih cijena energenata, administrativnih opterećenja, porasta troškova proizvodnje s jedne strane, a otežanog pristupa investicijama i financiranju s druge strane, sve teže nose s konkurencijom velikih poljoprivrednih proizvođača.

Svi ti izazovi stavljaju poljoprivrednu proizvodnju u Europskoj uniji pod veliki pritisak i iziskuju odlučno djelovanje.

Image

Jedan od glavnih zadataka u okviru novog mandata saziva Europske komisije je učiniti sve kako bi poljoprivrednici cijele Europske unije što lakše izašli na kraj sa svim tim izazovima. Krenulo je još prošle godine, osnivanjem radne skupine od 29 sudionika iz europskog poljoprivredno-prehrambenog sektora, predstavnika civilnog društva i ruralnih zajednica te akademske zajednice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U skladu s njihovim preporukama iz završnog izvješća o strateškom dijalogu o budućnosti poljoprivrede EU, Europska komisija je 5. prosinca osnovala Europski odbor za poljoprivredu i hranu (EBAF).

Njihov je glavni zadatak, istaknuli su u priopćenju, okupiti sve zainteresirane dionike, poticati kulturu dijaloga i pronaći nove načine za pružanje podrške i oslonca u rješavanju izazova koje opterećuju sve uključene iz šireg agro-prehrambenog sektora u Europskoj uniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je istaknula u svojoj izjavi predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, Europski odbor za poljoprivredno-prehrambene proizvode treba se uhvatiti u koštac s potpunom složenošću poljoprivredno-prehrambenog vrijednosnog lanca, podupirati naše poljoprivrednike i poticati otporniji, konkurentniji i održiviji poljoprivredno-prehrambeni sustav.

Europski odbor za poljoprivredu i hranu će u roku od mjesec dana, odnosno do 8. siječnja 2025. imenovati Upravni odbor koji bi se trebao sastojati od najviše 30 organizacija članica, a koje pak predstavljaju tri ključne skupine dionika: poljoprivrednu zajednicu, sudionike u lancu opskrbe hranom te civilno društvo, uključujući organizacije posvećene okolišu, klimatskim pitanjima, dobrobiti životinja i zaštiti potrošača.

Najavljen najveći financijski paket za europsku poljoprivredu

Od konkretnijih poteza, već stižu dobre vijesti za sve već spomenute poljoprivrednike, poglavito mlade poljoprivrednike, poljoprivrednike koje djeluju u okviru malih i srednjih poduzeća te žene u poljoprivredi.

Ovih je dana predsjednica Europske investicijske banke (EIB) Nadia Calviño najavila financijski paket od tri milijarde eura za poljoprivredu, šumarstvo i ribarstvo u Europi. Ovaj paket uključuje i mjere za jačanje osiguranja u poljoprivredi. Zahvaljujući sudjelovanju drugih financijskih institucija, očekuje se da će ukupna ulaganja doseći 8,4 milijarde eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova podrška, najveća do sada za europsku poljoprivredu, bit će usmjerena na mala i srednja poduzeća te srednje velike tvrtke. Sredstva će se dodjeljivati tijekom sljedeće tri godine, a prvi krediti planirani su za prvu polovicu 2025.

Dio sredstava namijenjen je mladim i novim poljoprivrednicima koji teže dolaze do kredita, a posebno će se podržati i žene u poljoprivredi kako bi se smanjila rodna neravnoteža. Također, značajan dio će ići u zelene projekte kako bi poljoprivrednici lakše proveli zelenu tranziciju i doprinijeli ciljevima održivosti EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Povjerenik Europske komisije za poljoprivredu, Christophe Hansen tim je povodom istaknuo kako je “snažna podrška EIB-a ključno ohrabrenje za naše poljoprivrednike, osobito mlade i žene. Zajedno zatvaramo financijski jaz i osiguravamo alate za rast i razvoj sektora. Radit ćemo na tome da ova sredstva donesu konkretne rezultate na terenu i osiguraju održivu budućnost za poljoprivredu.”

Što je sve potrebno za budućnost poljoprivrede u Europi?

Uz već spomenuto, ove godine su od 9. do 11. prosinca održani EU dani poljoprivrede i hrane (EU Agri-Food Days), događanje u organizaciji Europske komisije. Ovaj godišnji događaj okuplja ključne dionike agro-prehrambenog sektora, uključujući civilno društvo, potrošače, akademsku zajednicu i donositelje politika iz cijele Europske unije.

Sudionici su raspravljali o najnovijim poljoprivrednim trendovima, mogućnostima politika i razvoju tržišta, kao i o ulozi istraživanja, inovacija i digitalnih tehnologija u oblikovanju europske poljoprivrede sadašnjosti i budućnosti.

Drugim riječima, na događanju, svoj su glas dobili i farmeri koji su dobili priliku iznijeti uvide stečene bavljenjem poljoprivredom te ponuditi vlastite strategije koje bi trebale sadržavati strategije za modernu poljoprivredu te kako bi poljoprivreda budućnosti trebala izgledati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jednako tako, veliki interes izazvala je tema ulaganja u osiguravanje održive konkurentnosti poljoprivrednog sektora EU-a. Naime, kao što je već istaknuto ranije, Europska komisija već je najavila kako će se u nadolazećem razdoblju još više posvetiti poticanju ulaganja u poljoprivredni sektor. To bi značilo da se poticaji i investicija treba u većoj mjeri učiniti dostupnima malim i srednjim poljoprivrednim poduzećima.

Ništa bez održivosti i pridržavanja ekološki odgovornih principa proizvodnje

Ujedno, u tom kontekstu istaknuta je potreba da se nastavi raditi na smanjenju administrativnih opterećenja s kojima su suočena mala i srednja poduzeća. Ovakve reforme su nužne za poticanje napretka malih i srednjih poljoprivrednika i ruralnih sredina. Prepoznato je već da se mnogi od njih, zbog nedostatka informacija ili kapaciteta za savladavanje složene i zahtjevne administracije ostaju bez sredstva potrebnih za investicije i ulaganja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pokrivene su i brojne druge važne teme, od kojih svakako treba istaknuti i sesiju na kojoj je predstavljen pristup EU-a istraživanju i inovacijama (R&I) u poljoprivredi, a prikazani su primjeri inovativnih rješenja razvijenih u okviru R&I projekata financiranih kroz program Horizon. Kao što svi znamo, bez inovacija nema napretka, pa je panel rasprava koja je uslijedila pružila uvid u budući program istraživanja i inovacija za konkurentne, održive i otporne agro-prehrambene sustave u EU-u i na globalnoj razini.

Image

Uz R&I, neodvojiva tema o kojoj se mora razgovarati je primjena digitalizacije u poljoprivredi. Tako je ovom prilikom posebna tema posvećena upravo toj temi, odnosno praksama i iskustvima u konkretnoj primjeni na poljima, a istaknuti su i praktični benefiti koji poljoprivrednici imaju od uvođenja digitalnih tehnologija u poljoprivredne aktivnosti.

Na kraju, treba istaknuti da uz sve aktivnosti i reforme u pogledu poticanja i financiranja, uklanjanja administrativnih opterećenja, uvođenja inovacija i korisnih praksi iz područja digitalnih tehnologija, ne smijemo zaboraviti i da imamo još jednu dužnost. Dužnost koja podjednako obavezuje i poljoprivredne proizvođače, sve ostale sudionike u agro-prehrambenom sektoru, kao i korisnike njihovih proizvoda, jest ta da budemo odgovorni prema okolišu te očuvanju bioraznolikosti.

Upravo je predanost prema održivoj poljoprivredi i odgovorno postupanje prema prirodi smjer koji će nam omogućiti da i u budućnosti uživamo u kvalitetnim i zdravim plodovima poljoprivrednih aktivnosti. I to nikad ne smijemo smetnuti s uma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sadržaj je nastao u suradnji s RTL native timom i Predstavništvom Europske komisije u Hrvatskoj.

nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo