USUSRET EURU /

Klasik lokalne kuhinje za još veći gušt praćenja nogometnog prvenstva: Domaći trganci u slasnom umaku

Image

U četvrtoj epizodi kulinarskog specijala 'Kuhamo i navijamo sa Špičekom by SPAR' chefu je asistirala prekrasna voditeljica i pjevačica Ida Prester

14.6.2024.
11:18
VOYO logo

Uz navijanje za hrvatsku reprezentaciju najbolje idu hrvatski specijaliteti. Zato je nogometno prvenstvo odlična prilika da se podsjetimo nekih lokalnih, gastronomski legendarnih jela kojima se uvijek rado vraćamo.

U četvrtoj epizodi navijačkog specijala Kuhamo i navijamo sa Špičekom by SPAR, chef Tomislav Špiček podsjetio nas je na domaće trgance, tradicionalnu vrstu tjestenine omiljene u mnogim hrvatskim krajevima koja se, uz malo kulinarske kreativnosti, može pripremati na različite načine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jednostavni, a tako ukusni

Domaći trganci su jednostavni i brzi za pripremu, čak i ako niste vješti u izradi jela s tijestom i tjesteninom. Mogu biti slani i slatki, a Špiček se odlučio na ukusnu kombinaciju koju čine kiselo vrhnje, panceta i svježi mladi luk, uz dodatak prženih bučinih sjemenki i malo bučinog ulja. U lakoću izrade domaćih trganaca uvjerila se i Ida Prester, popularna voditeljica i pjevačica benda Lollobrigida, koja se Špičeku pridružila u kuhinji i za stolom.

Naš chef i njegova gošća odmah su se primili posla, a Špiček je Idi objasnio kako pripremiti tijesto za trgance. „Pola kilograma glatkog brašna malo posoliti pa dodati 300 ml mlake vode i promiješati kuhačom. Vodu treba postepeno dodavati u brašno i cijelo vrijeme miješati. Tijesto je zatim potrebno umijesiti rukama i pustiti da se odmara nekih 10 do 20 minuta. Ja sam tu kraj tebe, ako gdje zapne“, ohrabrio je chef Idu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok se Ida bavila tijestom, Špiček je na suhu tavu stavio pržiti bučine sjemenke. „Kada sjemenke prepržimo, puste jaču aromu“, objasnio je. Zatim je trebalo nasjeckati pancetu i mladi luk. „Luk treba narezati na što tanje kolutiće jer ga nećemo sotirati ni peći nego ćemo svjež, s bučinim sjemenkama i bučinim uljem, samo posuti po trgancima“, objasnio je Špiček.

Image

Tijesto treba pritisnuti rukama na podlogu tako da bude debljine otprilike dva centimetra. „Sad dolazio onaj lijepi dio u kojem ćeš malo ti trgati, malo ja. Zato se i zovu trganci“, objasnio je Špiček. Trganci se stavljaju u kipuću posoljenu vodu i kuhaju desetak minuta, a dok su trgali tijesto, Ida i Špiček su se prisjetili djetinjstva i bakine kuhinje.

„Sjećaš li se možda nekih takvih recepata s tijestom koje si jela dok si bila mala?“, upitao je. „Moja je baka često radila okruglice sa šljivama i s marelicama…To znam. A druga baka je radila bosanske pite. Ali to mi se čini toliko teško za napraviti da ne bih nikad ni pokušala“, prisjetila se Ida kroz smijeh.

Tko je tebe naučio kuhati?

„Tko je tebe naučio kuhati?“, zanimalo je Idu. „Pa ja moram reći da je meni kuhanje došlo kao naslijeđe od bake i mame. Kasnije, kada sam već išao u sedmi, osmi razred, moj krizmani kum je bio profesionalni kuhar i mnogo sam od njega "pokupio". Moj tata je htio da budem nešto drugo… Ali mene je to vuklo i rekao sam "tata, ja ću biti kuhar" i to je bilo to“, ispričao je Špiček.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Dok se tijesto polagano kuhalo, Špiček je počeo pripremati umak. Na svinjskoj masti prepržio je narezanu pancetu, a kada je panceta bila dobro pržena, dodao je jedno S-BUDGET kiselo vrhnje i sve dobro promiješao, a Ida je umak začinila s malo papra. „Sol ćemo dodati na kraju jer je špek slan i još smo ga dobro ispekli, a i voda u kojoj su se kuhali trganci je bila slana pa da ne pretjeramo“, pojasnio je.

Kada su trganci kuhani, potrebno ih je izvaditi šupljikavom žlicom i prebaciti u tavu u kojoj se nalazi umak. „Mislim da ovdje imamo dobrih pet porcija. Vrlo dobro, jeftino i brzo gotovo jelo od kojeg se pet ljudi može najesti“, prokomentirao je naš chef.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Nakon što su trgance temeljito pomiješali s umakom od pancete i vrhnja, bilo je vrijeme za serviranje. Ida je trgance posula preprženim bučinim sjemenkama, a Špiček je dodao malo SPAR PREMIUM bučinog ulja. Na kraju, Ida je obje porcije još začinila s nasjeckanim mladim lukom.

„Ti se stvarno iskazao. Ja sam slijedila tvoje upute i mislim da je ovo stvarno nešto što vrlo lako mogu napraviti doma“, zaključila je Ida.

Sastojci:

200 grama S-BUDGET pancete

Tekst se nastavlja ispod oglasa

500 grama S-BUDGET glatkog brašna

300 ml mlake vode

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1 žličica soli

SPAR papar po ukusu

S-BUDGET svinjska mast

S-BUDGET kiselo vrhnje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SPAR bučine golice ili sjemenke bez ljuske

SPAR PREMIUM Bučino ulje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mladi luk

Priprema:

Glatko brašno i sol pomiješajte u većoj zdjeli. Pomalo dolijevajte vodu i zamijesite glatko tijesto, pritom pazeći da tijesto ne bude previše mekano niti pretvrdo. Tijesto oblikujte u kuglu, pokrijte krpom i pustite da tako odstoji barem 10 minuta, a po mogućnosti i malo duže, između 15 i 20 minuta. Za to vrijeme, na tavi prepržite bučine sjemenke.

U loncu zagrijte vodu, posolite i pričekajte da voda zakipi. Kad se tijesto odmorilo, malo ga pritisnite na debljinu od oko dva prsta, natrgajte prstima, ubacite u kipuću vodu i kuhajte nekih desetak minuta. Pancetu narežite na komadiće i pržite na svinjskoj masti dok ne postane hrskava. Dodajte jedno S-BUDGET kiselo vrhnje i uz miješanje polako dodajte kuhane trgance. Kada ste umak i trgance dobro promiješali, servirajte ih na tanjur. Posipajte bučinim sjemenkama, dodajte malo bučinog ulja i na kraju stavite mladi luk koji ste ranije narezali na kolutiće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dobar tek!

Prethodne epizode navijačkog kulinarskog serijala Kuhamo i navijamo sa Špičekom by SPAR možete pogledati na linku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sadržaj je nastao u suradnji s partnerom SPAR Hrvatska prema najvišim uredničkim standardima Net.hr-a.

bomba
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo