EU CALLING /

Kako izgleda život studenta u Bruxellesu? Influencer David istražio je kako tamo žive, rade i uživaju mladi

Image

U video specijalu EU Calling od četiri epizode, naša ekipa obišla je četiri grada Europske unije. Cilj je bio istražiti kako se živi, studira, radi i zabavlja u različitim gradovima EU-a

27.5.2024.
15:29
VOYO logo

„Na sam spomen riječi Bruxelles na pamet vam vjerojatno, kao i meni, padnu političari koji se ovih dana bore za tamošnje fotelje. Mi smo odlučili istražiti ima li taj grad i svoju zanimljivu stranu, barem za mlade“, u svojem nas je stilu nagrađivani TV novinar, voditelj i urednik Zoran Šprajc uveo u treću epizodu video specijala EU Calling.

Podsjetimo, u specijalu EU Calling istražujemo kako žive, studiraju, rade i zabavljaju se mladi u europskim gradovima, a usput smo provjerili koliko se zanimaju za izbore za Europski parlament koji će se u Hrvatskoj održati 9. lipnja. U ovoj epizodi, influencer David Bakarić Mihaljević, na društvenim mrežama poznatiji kao David Videobox lik, dobio je zadatak ispitati kako je to studirati u Bruxellesu i Belgiji općenito, koliko iznosi minimalna studentska satnica, kako se studenti zabavljaju te kako žive oni koji su iz Hrvatske tamo otišli studirati i odlučili ostati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko su mladi osviješteni oko izbora i politike?

David se ukrcao u vlak na Glavnom kolodvoru u Zagrebu, a njegovo prvo odredište u Bruxellesu bila je glavna zgrada Europskog parlamenta. Sljedeća destinacija bila je studentski kampus, gdje ga je dočekao njegov domaćin Mihael Tomić koji sada živi u Bruxellesu, a koji je ovdje završio studij Komunikologije na Vrije Universiteit Brussel.

Davida, koji je inače student snimanja na Akademiji dramskih umjetnosti, zanimalo je koliko su studenti i mladi involvirani u tematiku politike i društva u Bruxellesu, pogotovo jer su pred nama izbori za Europski parlament. "Generalno, rekao bih da su mladi ovdje puno više osvješteniji o politici nego što sam vidio u Hrvatskoj. Ne znam kakva je situacija u posljednjih pet godina", rekao je David te dodao kako je razlog djelomično i taj što je Bruxelles centar političkih zbivanja EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svaki glas je bitan

S ovom procjenom složio se i David te dodao da su, po njegovom shvaćanju, mladi koji žive po većim europskim gradovima mnogo osvješteniji oko svoje pozicije, smatraju da je njihov glas bitan i smatraju da imaju moć napraviti promjenu jer je snažniji međusobni diskurs oko toga. „Toga nam još uvijek malo fali u Hrvatskoj. Svaki glas je bitan“, poentirao je.

A kakve su mogućnosti za one koji se bore za studentske fotelje u Bruxellesu?

David i njegov domaćin otišli su u studentsku menzu, gdje su, komentirajući privilegije i prednosti mladih danas u odnosu na mlade prije ulaska u EU, usporedili kakva je ponuda u odnosu na menze u Hrvatskoj te kakve su cijene. Tu su priliku iskoristili kako bi i nešto prezalogajili, a David je odlučio probati lokalni specijalitet, belgijske vafle.

David i Mihael su svoje dojmove političkoj svijesti mladih u Bruxellesu odmah odlučili i usporediti sa situacijom na terenu. Proveli su kratku anketu kako bi se uvjerili kakva atmosfera vlada među studentima i mladima uoči izbora za Europski parlament, a usput su postavili nekoliko pitanja o nadolazećim europskim izborima i povijesti same Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dečki su potom prošetali do centra, do glavnog briselskog trga Grand-Place koji se smatra jednim od najljepših trgova na svijetu. Grand-Place se nalazi na UNESCO-ovom popisu mjesta svjetske baštine u Europi i na njemu je, između ostalog, smještena Gradska vijećnica i zgrada Kraljeve kuće, poznata i kao Pekarski dom jer je sagrađena na mjestu nekadašnje pekare, a u međuvremenu je pretvorena u gradski muzej.

Kako izgleda studentski život u Bruxellesu?

Na ovom doista prekrasnom mjestu, Mihael je Davidu ispričao svoje iskustvo dolaska u Belgiju, te kako je odmah po dolasku na studij počeo tražiti studentski posao. „To mi je bilo pod must, jer mi je to kao prvo izvor nekakvog dohotka, a kao drugo to je bila i prilika da upoznam dijelove grada koji su izvan kruga faksa“, objasnio je Mihael.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Prva plaća na studentskom poslu tih je godina, negdje 2019. godine, satnica za studente bila je između 8 i 10 eura. Provjerio sam, danas je oko 10 eura. Čini se dosta za naš standard u odnosu na Hrvatsku, međutim ako tu živiš sam i plaćaš stan, to će te na kraju mjeseca izaći oko 600 eura", rekao je Mihael.

'Izlazi se dva do tri puta tjedno'

Nezaobilazna tema su, naravno, i studentski izlasci. „Od sedam dana u tjednu, u centar se izlazi dva do tri puta. Sve ovisi o tome koliki ti je budžet, ali većina studenata najviše se druži po faksu i u okolici faksa“, objasnio je Mihael. Ipak, naš Mihael je rekao da je njegovo najdraže mjesto za izlazak pub u kojem radi njegov prijatelj.

Image

„Hoćeš me odvesti?“ pitao je David, na što mu je Mihael odgovorio kako je samo čekao to pitanje. Nakon opuštanja u pubu, dečki su se pozdravili, uz poruku: „Vidimo se na izborima!“

A nama ostaje nam samo da vas još jednom podsjetimo na izbore za Europski parlament koji se u Hrvatskoj održavaju 9. lipnja. Iskoristite i vi svoj glas i ne dozvolite da drugi odlučuju umjesto vas!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Projekt je realiziran uz potporu Europskog parlamenta u Hrvatskoj. Za objavljeni sadržaj isključivo su odgovorni autori / RTL.

Image
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo