ZELENA OAZA KULTURE /

Bogata i raznovrsna kulturna baština Gorskog kotara samo čeka da je istražite. Izdvojili smo nekoliko prijedloga

Image

Centri za posjetitelje i Interpretacijski centri u Gorskom kotaru daju detaljan uvid u bogatu povijest, i impresivnu prirodnu i kulturnu baštinu ovog dijela Hrvatske

28.6.2023.
10:23
VOYO logo

Veličanstvena priroda Gorskog kotara je uglavnom prvo što vam padne na pamet kada po mislite na taj dio Hrvatske. Svježina gustih, netaknutih zelenih šuma, planine, rijeke i potoci čine savršeni sklad na relativno malom geografskom području omogućava istinski povratak prirodi i detoksikaciju od svakodnevnih briga i stresa.

No Gorski kotar osim što čuva svoje prirodne ljepote njeguje svoju kulturnu i povijesnu baštinu. Za upoznavanje goranske tradicije i povijesti koja se stotinama godina razvijala u čvrstoj povezanosti s prirodom, tu su brojni Centri za posjetitelje, tematski Interpretacijski centri, etno zbirke i mnoštvo drugih interesantnih i atraktivnih sadržaja koji predstavljaju bogatu povijest goranskog kraja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Ako ne znate odakle krenuti, donosimo par prijedloga. Posebnost kulturne ponude se očituje u etno zbirkama koje otkrivaju povijesne specifičnosti tradicionalnog načina života i rada lokalnog stanovništva. U selu Lič, u općini Fužine, braća Nenad i Dražen Starčević su još 1994. godine pokrenuli osnivanje Etnografske zbirke Lič, smještene u zgradi osnovne škole, koja se s vremenom razvila u jedinstveni etnografski muzej na ovom području. Etnografska zbirka Lič stekla je status spomenika kulture, a zanimljivo je i to da su tijekom godina muzej posjećivali stanovnici cijele općine i donirali stare vrijedne predmete povijesnog značaja s oko 500-ak izložaka. Tako je zbirka s vremenom rasla pa se danas ovdje mogu razgledati različiti predmeti, od antikvitetnog namještaja, umjetničkih slika, sakralnih predmeta, glazbenih instrumenata, starih dokumenata i knjiga, pa sve do starog posuđa,alata i raznih drugih predmeta koji su se koristili u svakodnevnom životu.

Kako su nekada živjeli obični ljudi, a kako plemići?

Ako vas zaintrigiraju stari zanati i obrti, svakako posjetite Kolarnicu, zbirku tradicionalnih obrta koja se nalazi neposredno prije centra mjesta Brod Moravica. Stara kolarnica nekada je davno pripadala kolarima Juri i njegovom sinu Franji. Nakon obnove kolarnice, ovdje je smještena bogata zbirka različitih tradicionalnih obrta, pa tako ovdje možete vidjeti kako su živjeli i radili tišljari (stolari koji su izrađivali drveni namještaj i dijelove drvene građe za gradnju kuća), brice, šnajdari (krojači) i šuštari (postolari).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U mjestu Brod Moravice nalazi se Kuća Delač, izgrađena davne 1644. godine koja slovi kao najstarija sačuvana kuća u Gorskom kotaru. Kuća je uvrštena u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske i spomenik je narodnog graditeljstva, a u unutrašnjosti su izloženi različiti predmeti koje su u svakodnevnom životu koristile obitelji koje su tijekom svih tih godina živjele u kući.

Na sasvim drugom kraju Gorskog kotara, u Gradu Čabar nalazi se nešto drugačije, ali ništa manje dojmljivo zdanje. Riječ je o dvorcu kojeg je dao izgraditi plemić Petar Zrinski 1651. godine, a od izvorne građevine ostali su sačuvani su kula, dio zida i svodovi u prizemlju središnjeg objekta. U obnovljenom Dvorcu Zrinskih danas je smještena Zavičajna zbirka, galerija umjetničkih slika slikara Vilima Svečnjaka koji je osnovnu školu pohađao u Čabru, te Interpretacijski centar “Putovima Frankopana”. Vlastelinska obitelj Frankopan stoljećima je vladala ovim prostorima, a iza sebe su ostavili mnoštvo kaštela, utvrda i dvoraca, kao što je prekrasni Dvorac Stara Sušica u čijem je sklopu i crkvica Sv. Antuna Padovanskog.

Image

Zbog njihove iznimne važnosti u povijesti ovog kraja, pokrenut je projekt kulturno-turistička ruta „Putovima Frankopana“ koji posjetiteljima približava njihov doprinos materijalnoj i nematerijalnoj kulturnoj baštini ovih krajeva. Dio nasljeđa plemićke obitelji Frankopan je kaštel s parkom u Severinu na Kupi koji je također bio u njihovom posjedu, a spominje se od 1558. godine.

Još malo prirode… na drugačiji način

Kako biste šetnje kroz prekrasnu prirodu Gorskog kotara upotpunili s više saznanja o ovom čarobnom svijetu, u čijim se netaknutim prirodnim prostranstvima skrivaju brojne divlje životinje, svakako se uputite u Centar za posjetitelje “Velike zvijeri” u Staroj Sušici gdje možete naučiti različite zanimljivosti o medvjedu, vuku i risu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije dvije godine otvoren je i vrlo vrijedan projekt Interpretacijski centar „Skriveno blago Risnjaka“ u Crnom Lugu, u samom podnožju planine Risnjak. Posjetitelji ovdje mogu doživjeti fantastičnu multimedijalnu prezentaciju suživota čovjeka i prirode ovog kraja. Logično, naglasak je na trima velikim zvijerima, medvjedu, vuku i risu koje žive na ovim područjima, te kroz multimedijalni prikaz vidjeti kako njihovo prirodno stanište izgleda kroz sva godišnja doba.

U Interpretacijskom centru „Skriveno blago Risnjaka“ u Crnom Lugu nisu zanemarene ni ostale zanimljivosti koje ovaj dio Hrvatske čine posebnim, pa tako možete čuti legendu o skrivenom blagu, saznati sve o povijesti goranskih zvončara Pesnika, o tome kako su se ovdje proizvodile posebne vunene čarape kopice, ali i o tradicionalnim tehnikama proizvodnje stakla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaljubljenicima u prirodu i fascinantni životinjski svijet bit će vrlo atraktivan i Prirodoslovni muzej Rijeka sa svojim stalnim postavom „Divljina s pogledom na more“ koji se nalazi u Kaštelu Zrinskih, u mjestu Brod na Kupi. U Muzeju je na inovativni način prezentirana cjelovita prirodna baština, biljnih i životinjskih zajednica Gorskog kotara.

Virtualna šetnja prije (ali i poslije) one prave

Velika zanimljivost koju možete vidjeti u Gorskom kotaru je i Rodna kuća rijeke Kupe, smještena u Nacionalnom parku Risnjak, u blizini izvora Kupe. Realizacijom ovog projekta, rijeka Kupa je postala jedina Hrvatska rijeka koja ima svoju rodnu kuću, a u njoj je smješten edukacijski centar u kojem posjetitelji mogu saznati mnoge pojedinosti o bioraznolikosti rijeke, njezinim stanovnicima te prirodnim i kulturnim posebnostima ovog područja Hrvatske.

Prije nego što krenete na put i osobno doživite njegove prirodne i kulturne znamenitosti, Turistička zajednica Gorskog kotara omogućila je virtualnu šetnju kroz sve turističke atrakcije koje možete pogledati na ovom linku.

Sadržaj nastao u suradnji RTL native kreativnog tima i Turističke zajednice Gorskog kotara!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo