Parni valjak jedan je od najpopularnijih zagrebačkih pop-rock sastava svih vremena. Osnovan je davne 1975. godine, a prestao je postojati 2005. na svoju 30. godišnjicu. Članovi benda predomislili su vrlo brzo i već četiri godine nakon ponovno su se vratili na scenu.
Upravo je Parni valjak, na čelu s Akijem Rahimovskim hrvatskoj i regionalnoj publici ostavio bezvremenske hitove, poput "Stranica dnevnika", "Lutka za bal", "Neda", "Jesen u meni", "Ugasi me", "Sve još miriše na nju", "Zastave", "Uhvati ritam" i "Moje dnevne paranoje".
Sve je počelo 1975. u Zagrebu
Te davne 1975. u Zagrebu su se okupili Husein Hasanefendić - Hus i Jurica Pađen. Uskoro im se pridružio Vladimir Mihaljekom - Miha, bivši menadžer Bijelog dugmeta, pa je grupa zamišljena kao zagrebačka verzija te tada popularne grupe. Sastavu se pridružuju Zlatko Miksić - Fuma na bas gitari, Aki Rahimovski kao vokal i Srećko Antonioli na bubnju.
Godinu dana nakon okupljanja, izdaju svoj prvi studijski album "Dođite na show!", no s tog albuma se izdvajaju tek pjesme "Dođite na show!" i "Prevela me mala žednog preko vode".
Drugi album naziva "Glavom kroz zid" objavljuju 1977. godine, a jedine pjesme koje se ističu s ovog albuma su "Lutka za bal" i "Kravata oko vrata (butnovnik bez razloga)".
Godinu dana iza drugog albuma, Aki i Hus odlaze u vojsku, a grupa prestaje s radom. Tokom te pauze napušta ih i Jurica Pađen te osniva Aerodrom. Po povratku iz vojske grupa nastavlja sa radom i to s Branimirom Johnnyjem Štulićem, no s njim se rastaju nakon dva tjedna, ostajući u dobrim odnosima.
Treći album "Gradske priče" objavljuju 1979. godine, a grupi se priključuju Ivan Piko Stančić na bubnjevima i gitarist Zoran Cvetković - Zok. Upravo je na tom albumu objavljen njihov prvi pravi hit "Stranica dnevnika" i pjesma "Ulične tuče".
Iduće godine objavljuju album "Vruće igre", na kojem su imali hitove poput "Neda", "Javi se" i "Ona je tako prokleto mlada". Na ovom su im se albumu pridružili gitarist i saksofonist Rastko Milošev, basist Srećko Kukurić te bubnjar Paolo Sfeci.
Uspjeh albuma odlučili su proslaviti - s još više albuma. Najprije 1981. izdaju album "Vrijeme je na našoj strani", a godinu dana kasnije dolazi na red prvi live album "Koncert", a zatim i novi studijski album "Glavnom ulicom" na. kojem prvi put možemo čuti i puhačke instrumente.
Godine 1984. izdaju album "Uhvati ritam", na kojem gostuju Zoran Kraš na klavijaturama, Momčilo Bajagić - Bajaga, Dejan Cukić te Dražen Vrdoljak kao prateći vokali.
Godinu dana kasnije izbacuju album "Pokreni se!", a zatim i albume "E=mc2" te "Anđeli se dosađuju". Upravo se na potonjem nalazi jedan od njihovih najvećih hitova - "Jesen u meni".
Početkom svibnja 1987. godine Hus objevljuje stanku, a već nakon par mjeseci izdaju album "Sjaj u očima". S tog se albuma posebno izdvaja skladba "Moja je pjesma lagana" i obrada Mlinarčeve "Uvijek kad ostanem sam". Nedugo nakon objave albuma, Zoran Cvetković - Zok odlazi u London, a njegovo mjesto zauzima gitarist Bruno Kovačić, a dolazi i mladi klavijaturist Berislav Blažević - Bero.
Devedesete su im donijele čak 7 Porina
Tih su ratnih godina objavili album "Lovci snova" koji donosi pjesme "Godine prolaze", "Suzama se vatre ne gase", "Ima dana" te "Samo san", a nedugo nakon njega objavljuju i treći live album pod nazivom "Svih 15 godina - Live...". Jedan od ključnih događaja u njihovoj bogatoj karijeri jest i trenutak u kojem se bendu pridružuje gitarist Marijan Brkić - Brk s kojim objavljuju album "Buđenje", koji dobiva čak sedam diskografskih nagrada Porin.
Godine 1995. izdaju najprodavaniji hrvatski live album, "Bez struje: Live in ZeKaeM", kojeg sviraju u Zagrebačkom Kazalištu Mladih. Dvije godine kasnije, izdaju album "Samo snovi teku uzvodno".
"Zastave" izdaju 2000. godine, a godinu dana kasnije im se kao basist priključuje Zvonimir Bučević - Buča, te izdaju još jedan live album "Kao nekada: Live in S.C.", a 2004. godine izdaju, za sada poslijednji studijski album "Pretežno sunčano?".
Oproštajni koncert održavaju na Trgu Bana Josipa Jelačića na dočeku 2006. godine i nakon 30 godina rada se opraštaju od vjerne publike.
Nakon raspada, ponovno okupljanje
U međuvremenu, Hus je postao predsjednik Hrvatske Glazbene Unije, Aki je izdao svoj prvi solo album, kao i Buč i Brk. Bero je otišao u Majke, a Dražen u sastav D.O.G. Kantina u kojem je i Tina Rupčić, prateći vokal Valjka.
Na radost svih obožavatelja, 2009. godine najavljuju ponovno okupljanje banda, povodom turneje Karlovačko live, a novi članovi su Dado Marinković i bivši basist Zorislav Preksavec - Prexi. Za ovu priliku snimljene su i dvije nove pjesme: "Nakon svih godina" i "To sam stvarno ja".
Kad se sve zbroji i oduzme, Parni je valjak u svojoj bogatoj karijeri objavio 16 studijskih albuma, 14 singlova, 5 live albuma i 4 kompilacije. Aki Rahimovski i ostatak benda ostavili su nam vječne hitove uz koje smo se zabavljali, plakali i smijali se.
Mnogi su uz njihove pjesme uplovljavali u bračne vode, ali se i opraštali od voljenih.
Zato, mirno putuj Aki. Tvoja je pjesma lagana, a tužna je naša ulica otkad nisi tu.