Jordanska kraljica Rania Al-Abdullah nedavno je proslavila 51. rođendan i još uvijek je među najljepšim ženama na svijetu. Sa samo 28 godina sa suprugom Abdullahom II. zasjela je na prijestolje Jordana. Od tada se snažno bori za ženska prava, ruši predrasude o islamu i očarava svojim odjevnim kombinacijama.
U lipnju 1993. udala se za najstarijeg sina pokojnog jordanskog kralja Husseina i Britanke Antoinette Gardiner. Rania i njezin suprug nisu očekivali da će stupiti na prijestolje, no u siječnju 1999. njegov teško bolesni otac predao mu je vlast. Abdullah II. okrunjen je u lipnju iste godine, što je predstavilo ogromnu promjenu ljepotici palestinskih korijena.
Napori za modernizaciju Jordana
Ova vješta diplomatkinja i angažirana aktivistkinja u svom radu pokriva cijeli niz ciljeva - od borbi protiv stereotipa o ženama u arapskom svijetu i zalaganja za njihovu ekonomsku neovisnost, preko zalaganja za kvalitetno školovanje za svu djecu do ekološki održivog turizma u Jordanu. U svojim humanitarnim projektima surađivala je s UNICEF-om i Nelsonom Mandelom, a postala je počasna predsjednica UN-ove inicijative za obrazovanje djevojčica.
Posebno je aktivna oko izbjegličke krize u Jordanu. Naime, ta je država primila oko četiri milijuna izbjeglica iz Sirije, stoga Rania pomaže suprugu u skupljanju međunarodne pomoći kako bi se svi primjereno zbrinuli do povratka u domovinu.
Osim toga, posljednjih 16 godina je pukovnica oružanih snaga, što je zaslužila žestokim zalaganjem protiv ubojstava iz časti. Čin joj je dodijelio suprug Abdullah koji je na taj način poručio da ju podupire u naporima da modernizira Jordan. Konzervativci nisu uspjeli ugušiti njezinu borbu za ženska prava i nametnuti joj nošenje hidžaba.
Rania potječe iz palestinske obitelji Al-Yassin koja se bavi investicijskim bankarstvom. Diplomirala je poslovnu administraciju na Američkom sveučilištu u Kairu, dok je vrlo informatički potkovana jer joj je drugi smjer tijekom studija bila informacijska tehnologija. Nakon diplome zaposlila se u banci, a potom u sjedištu Applea u Ammanu.
'Biti kraljica je posao kao svaki drugi'
Na Instagramu ju danas prati gotovo 6,5 milijuna korisnika, na Facebooku 16 milijuna, a na Twitteru 10 milijuna. Rano je prihvatila nove oblike komunikacije i u ožujku 2008. lansirala vlog kako bi osporila stereotipe o arapskom svijetu i promovirala dijalog sa Zapadom.
Kraljica rijetko govori o detaljima iz svog privatnog života, no 2017. otkrila je kako je upoznala supruga Abdullaha.
"Bili smo na večeri kod zajedničkih prijatelja, a on je imao neodoljiv osmijeh i energiju kojom je privlačio poput magneta. Što reći, ostalo je povijest. Kad govorim o našem prvom susretu, priča zvuči kao bajka, no stvarnost je drugačija. Biti kraljica zapravo je posao kao bilo koji drugi", rekla je Rania.
Djeca i obrazovanje
Kraljevski par ima četvero djece, a njihov najstariji sin Hussein (26), koji je ime dobio po karizmatičnom djedu, danas je poručnik jordanske vojske s diplomom iz povijesti američkog sveučilišta Georgetown, baš kao i njegova 23-godišnja sestra, princeza Iman. Mladi Hussein je u rujnu 2017. predstavljao Jordan na zasjedanju Generalne skupštine UN-a i počeo je pohađati britansku vojnu akademiju Sandhurst, a godinu dana kasnije zaposlio se u Googleovu tehnološkom inkubatoru.
Mlađa kći Salma (19) također se upisala na vojnu akademiju Sandhurst i u siječnju završila obuku za vojnu pilotkinju, po uzoru na oca koji je 2016. predvodio jordansku eskadrilu tijekom napada na položaje ISIL-a. Princ Hashem (15) najmlađe je dijete kraljevskog para i trenutno pohađa srednju školu.
Kraljica Rania često promovira dizajnere bliskoistočnih korijena, a zahvaljujući njezinoj modnoj diplomaciji deseci brendova s Bliskog istoka pronašli su kupce diljem svijeta. Često nosi kreacije Chanela, Balenciage i Oscara de la Rente, no u njezin ormar rijetko tko je imao priliku zaviriti.