Bruno Šimleša: Prošao sam kroz stotine i stotine razvoda

Osim što je vješt spisatelj, Bruno Šimleša odlično se snašao i u ulozi voditelja HTV-ova talk-showa Svaki dan, dobar dan, a okušao se i na chatu s čitateljima hot.hr-a te ispred naše kamere.

10.10.2013.
17:40
VOYO logo

Poznati spisatelj i sociolog Bruno Šimleša autor je sedam hvaljenih knjiga iz područja popularne psihologije i duhovnosti.

Osim što piše i održava predavanja, odnedavno ima i talk-showSvaki dan, dobar dan, a kakvi su njegovi prvi dojmovi, reakcije i još puno toga otkrio je ispred naše kamere:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

//www.youtube.com/embed/EX9HYCAPKLM

VIDEO: Franjo Tot

Bruno je na našem chatu odgovarao i na pitanja čitatelja, a ako ste propustili, donosimo vam sažetak:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Guest: Jesi li ikad mislio da ćeš završiti kao TV voditelj? Bruno Šimleša: Mislio sam da me to čeka u daljoj budućnosti pa me iznenadio poziv na audiciju, no jako sam sretan da sam se upustio u tu avanturu.

Trempetić: Dobar dan gospon Šimleša! Uz hrpu knjiga, između ostalog pročitao sam i vaše. Nešto mi nije jasno pa me zanima. Pišete o samopoštovanju. Kako uopće možeš poštovati sebe samoga? Kako se to stječe? Mijenjanjem sebe prema kriterijima 'onoga što je poštovanja vrijedno' ili mijenjanjem kriterija da se 'ja' uklopi u kriterije? Ili se jednostavno ignorira onaj dio sebe koji se ne uklapa u kriterije pa se samopoštovanje stekne samoporicanjem? Koji je uopće kriterij za to poštovanje? Ili je to nešto što bi trebali imati neovisno o kriterijima i o tome kakvi doista jesmo? Bruno Šimleša: Mislim da bi mi trebalo nekoliko sati za ovaj odgovor. Za početak je nužno cijeniti ono što funkcionira u nama pa ćemo tako imati mnogo više snage i volje baviti se onime što još ne štima. Negiranjem bilo kojeg dijela sebe se sigurno ne stječe samopoštovanje.

Kristina: Pozdrav Bruno, mene zanima da li Vi zaista prakticirate sve ono o čemu govorite ili to sve ostaje samo na teoriji? Pitam zato što je teorija dobra stvar, ali kada to treba primijeniti u životu mnogi od nas nailaze na probleme. Bruno Šimleša: To je jedna od stvari na koje sam najponosniji. Držim se baš svega što govorim. Krvavo sam se trudio da to postignem i spojim teoriju i praksu. Fučkaš teoriju bez prakse. Naravno, i dalje imam bezbroj stvari koje trebam i želim naučiti, no ono o čemu pišem u knjigama... toga se držim.

Guest: Bok Bruno, ja bih samo htijela pohvaliti emisiju. Bavite se odličnim temama, puna je pozitivne energije, nekako drugačija i baš Brunasta!! Puno puno sreće u daljnjem radu. Bruno Šimleša: Hvala ti! Cijela ekipa se jako trudi oko emisije, a ja se kao voditelj trudim najbolje moguće predstaviti i goste i teme i drago mi je da ima toliko pozitivnih reakcija!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brane: Da li radite i neke terapije osobno, ili samo pišete knjige? Bruno Šimleša: U zadnjih nekoliko godina, ne više. Otkad sam postao tata, nemam nažalost dovoljno vremena. No imam desetak godina rada s ljudima iza sebe pa sam prošao kroz stotine i stotine svih najvažnijih životnih situacija s brojnim ljudima. Trudim se da se to iskustvo vidi i u knjigama i sada u emisiji.

Kristina: Kako se motivirate kada ste u lošoj fazi? Valjda nećete reći da ste uvijek raspoloženi i motivirani? Meni je najveći problem izaći iz 'zone ugode'. Bruno Šimleša: Naravno da nisam uvijek dobro raspoložen. Često jesam jer sam si dobro posložio život i uživam u obitelji, poslovima koje radim, imam čak nekoliko prijatelja i zadovoljan sam kakav sam kao osoba. No i dalje redovito izlazim iz svoje 'zone ugode', izazivam se. Vođenje ove emisije je upravo to!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Guest: Predložila bih i jednu temu ako smijem, možda bi mnogima pomoglo. Odnos braće i sestara, situacije u kojima su ti odnosi odlični i idilični a što je još važnije odnosno problematično kada oni to nisu a roditelji forsiraju. Ja imam sestru i jako se karakterno razlikujemo, ja sam u 30-tima a ona 40-tima, jednostavno ne ide, roditelji forsiraju a time rade još gore. Eto, ako vam bude zanimljiva tema rado ću pogledati da vidim što imate za reći o tome. Bruno Šimleša: Hvala na prijedlogu. Inače se sve teme mogu slati na Fejs stranicu emisije Svaki dan, dobar dan pa slobodno i tamo postajte ovaj komentar i sigurno ćemo i o tome napraviti emisiju. Meni se inače čini da ne treba forsirati bliskost između svih u obitelji ako za tu bliskost nema temelja. Poštovanje njihove uloge je jedna stvar, a bliskost se ne može forsirati.

Guest: Pozdrav Bruno cijenim i pratim tvoj rad. Urednik si knjiga i o zakonu privlačnosti, molim te za odgovor kada si prvi puta upoznat s njim i kako? Možeš mi preporučiti na tu temu nešto što smatraš vrlo kvalitetnim? Upravo čitam takve knjige. I kakav je tvoj stav i uvjerenje o zakonu privlačnosti. Pozdrav, treba nam više ljudi kao što si ti. Bruno Šimleša: Ako se ne shvati prebanalno, mislim da je razumno proučiti taj zakon. Naime, ono što ćemo privući ovisi o sprezi misli, osjećaja i djela. Ako se samo želimo mentalno programirati i tako privući nešto, a u srcu ne osjećamo da to zaslužujemo i djelima to ne potvrđujemo, privući ćemo kaos.

Brane: U Školi života pišete o sebičnosti, vrlo je slično knjizi Svjesnost, pa me zanima da li i u kolikoj mjeri pišete osobne realizacije. Bruno Šimleša: Govorim da je zdravo misliti i na svoje potrebe jer ćemo tako drugima dati najbolje od sebe. U našem društvu, pogotovo žene, sebe stavljaju na zadnje mjesto i onda nakon nekog vremena drugima prestanu davati najbolje od sebe. Dakle, ne smatram da treba misliti samo na sebe, nego da trebamo zadovoljiti svoje potrebe da drugima damo ono najautentičnije u nama.

Ivana: Koje teme možemo očekivati u narednim emisijama? Bruno Šimleša: Govorit ćemo o osobama koje žive i rade zajedno, pa o roditeljima kojima se djeca bore s rakom. Govorimo o svemu što čini život. Ponekad se smijemo, ponekad plačemo, ali nadam se da uvijek inspiriramo da uspiju u raznim životnim izazovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo