Izravno iz Kristalne dvorane u Bakuu, glavnom gradu Azerbajdžana, imali smo prilike pratiti uzbudljivu završnicu ovogodišnjeg natjecanja za Veliku nagradu Pjesme Eurovizije - Eurosong 2012.
Poslušali smo ukupno 26 pjesama, a nastupili su predstavnici dvadeset zemalja koje su bile najuspješnije u polufinalu te predstavnici šest zemalja koji su u finale ušli izravno, a to su Velika Britanija, Francuska, Italija, Španjolska, Njemačka i prošlogodišnji pobjednici - Azerbajdžan.
Večer je otvorio predstavnik Velike Britanije, Engelbert Humperdinck, s ubitačno dosadnom izvedbom pjesme Love Will Set You Free, a ništa bolji nisu bili ni mađarski predstavnici, grupa Compact Disco, koja je izvela pjesmu Sound Of Our Hearts.
Nešto zanimljivija bila je albanska predstavnica Rona Nishliu koja je otpjevala pjesmu Suus, ali najglasnije ovacije 'pokupio' je talentirani i evidentno jako dobro pripremljeni litvanski predstavnik Donny Montell koji je otpjevao Love Is Blind.
Solidan dojam ostavila je i bosanskohercegovačka predstavnica Maya Sar s toliko hvaljenom pjesmom Korake ti Znam, ali pravi show je nastupio kada su se na pozornicu popele beskrajno simpatične ruske bakice Buranovskiye Babushki koje su otpjevale Party For Everybody.
Uslijedili su islandski predstavnici Greta Salóme & Jónsi koji su oduševili izvedbom pjesme Never Forget, nakon čega je pažnju publike pokušala uzeti francuska predstavnica Anggun s pjesmom Echo (You And I).
Tada je došao red na ciparsku predstavnicu Ivi Adamou koja je otpjevala La La Love, ali prisutni u Kristalnoj dvorani bolje su reagirali na 'utjelovljenje Amy Winehouse (barem što se izgleda tiče), talijansku predstavnicu Ninu Zilli koja je otpjevala L'Amore È Femmina (Out Of Love).
Ponovno je oduševio i estonski kantautor Ott Lepland koji je ženska srca slamao jednostavnom izvedbom 'laganice' Kuula, ali cure su ipak najviše 'odlijepile' na ljepuškastog Norveđanina Toojija koji je otpjevao Stay, a neloša je bila i talentirana Azerbajdžanka Sabina Babayeva koja je pjevala When The Music Dies.
Publici se tada predstavila i rumunjska predstavnica Mandinga s pjesmom Zaleilah, a nakon nje pljesak je zaradila danska pjevačica Soluna Samay s pomalo tužnjikavom pjesmom Should've Known Better.
Obraz svoje države pokušala je osvjetlati Grkinja Eleftheria Eleftheriou s pjesmom Aphrodisiac, ali je zapaženiji nastup očekivano ostvarila favoritkinja ovogodišnjeg izdanja natjecanja, Šveđanka Loreen hit pjesmom Euphoria.
Srca publike pokušao je osvojiti i simpatični Turčin Can Bonomo s pjesmom Love Me Back, a vidno se potrudila i Španjolka Pastora Soler sa svojom izvedbom pjesme Quédate Conmigo (Stay With Me).
Na kartu simpatičnosti igrao je i Njemac Roman Lob s pjesmom Standing Still, dok je predstavnik Malte, Kurt Calleja, ostavio mlak dojam isfuravanjem hipsterstva i beskrajno isklišejiziranom pop pjesmicom This Is The Night.
Nevjerojatno talentirana Kaliopi sa svojom pjesmom Crno I Belo dokazala se kao najbolji glas Makedonije i jedna od najboljih pjevačica s Balkana. U svojim svemirskim odjelcima i pomalo klaunovskom koreografijom, irska braća Jedward izvela su pjesmu Waterline. Iako je njihov nastup bio zabavan, teško da će njime uspjeti izboriti pobjedu.
Kao da ignoriraju činjenicu da je ova pjesma čisti rip-off grupe Coldplay, publika i dalje Srbina Željka Joksimovića i njegovu pjesmu Nije Ljubav Stvar smatra najboljim ovogodišnjim pjesmama. Osim njega, publika je blagonaklonost pokazala i prema Ukrajinki Gaitani koja unatoč pomalo iritantnom glasu oduševljava iznimno plesnim pop/dubstep pjesmuljkom Be My Guest.
Večerašnje nastupe zaključio je moldavski predstavnik Pasha Parfeny s pjesmom Lăutar koja je imala cirkusko - romski prizvuk.
Nakon glasovanja koje se odvijalo u čak 42 zemlje, s uvjerljiva 372 boda pobjedu je odnijela švedska predstavnica Loreen s hit pjesmom Euphoria kojom je osvojila srca europskih gledatelja.